Low cost cestování? Opravdu to jde!

Levné cestování a zároveň bohaté zkušenosti z cesty – to jsou cíle každého cestovatele. Úspora peněz je v každém případě důležitá, pro mnoho lidí dokonce prioritou při výběru destinace. Pokud si nepotrpíte vyloženě na luxus, je možné cestovat tzv. low cost. Máme pro vás pár tipů, jak ušetřit na cestách po celém světě. jap1

Základní opatření

Vyberte správný čas – Je jasné, že v létě bude všechno nejdražší. Pokud se vydáte mimo sezónu, budou levnější ubytování i letenky.

Nastavte si rozpočet – Je důležité vědět, kolik si můžete dovolit utratit. Sledujte, kolik vám ještě zbývá, a kupujte opravdu jen to, co je pro vás opravdu nepostradatelné. To je však individuální. Pro někoho je důležitější dobré ubytování, jiný cestuje za kurzem potápění.

Vyberte správný cíl – Některé lokality jsou o hodně dražší než jiné. Třeba v Indii bude určitě levněji než v Africe, přitom v obou destinacích poznáte kulturu rozvojové země.

Přeprava, která nebude stát majlant

Přizpůsobte se – Rozdíl v ceně čtvrteční a páteční letenky může být obrovský. Buďte flexibilní.

Cestujte ve dvou – Na internetu se dají sehnat parťáci, kteří mají stejnou cestu autem jako vy. Při cestování ve dvou ušetříte za benzín.

Půjčte si kolo či podobný dopravní prostředek – Co takhle využít místo MHD k přepravě po městě jinou cestu? Mnoho evropských měst nabízí možnost zapůjčit si kolo. Zajímáte-li se o nové sporty, možná se vám bude hodit vzít si do batohu long board a prosvištět cizí město na něm. K zahození není ani koloběžka. Na takovém „dopravním prostředku“ toho navíc uvidíte mnohem víc než z okýnka autobusu.

Cenově dostupné ubytování

Zkuste AirBnb – Pokud chcete ušetřit za ubytování, zapomeňte na hotely. Využijte služby jako CouchSurfing nebo AirBnb, které vám umožňují ubytovat se přímo u někoho doma. Jednak vám dotyčný třeba poradí, co se v jeho městě dá navštívit zajímavého, jednak se dočkáte nižších cen.

Spěte ve stanu – Není nic hezčího, než být nezávislý na ubytování, přijet si kamkoliv, rozdělat stan a zachumlat se do spacáku. Dá se to bez problémů přežít, chce to však pořádné vybavení. Nejlepší je nafukovací karimatka a nezapomeňte na komfortně velký stan. Cestujete-li tři, nejlepší bude stan pro čtyři osoby, vždy je prostě lepší mít rezervu. Počítejte s tím, že si budete chtít dovnitř schovat i svá zavazadla. A dejte si pozor na to, kde stanujete. Mohlo by se vám to hodně nevyplatit, kdyby vás někdo chytil na místě, kde je to zakázané.

Co s jídlem?

Obědvejte místo večeře – Obědové menu je ve většině restaurací levnější než menu k večeři. Proto si dejte hlavní jídlo k obědu a večer už jen něco lehčího.

Jezte jako místní – Zkuste přemýšlet tak, jako kdybyste byli místní. Zapomeňte na restaurace pro turisty, najezte se v místním bistru, navštivte večerku nebo si dojděte koupit něco do supermarketu.

Staňte se dočasným vegetariánem – Vegetariánská jídla jsou v restauracích obvykle nejlevnější, takže si můžete vyzkoušet nějakou dobu nejíst maso.

Komunikace

Místní SIM karta – Nejlevnější způsob, jak používat telefon v zahraničí, je zakoupit si místní SIM kartu. Kupte si nejlépe takovou, v níž je předplacený i datový balíček. Mít po ruce internet vám v zahraničí hodně pomůže.

Skype – Nevolejte přes mobilní síť, používejte aplikace jako Skype nebo WhatsApp. Volejte si s rodinou a přáteli přes Wi-Fi. Wi-Fi připojení najdete například ve Starbucks, McDonalds atd. Někdy dosahuje i ven, takže si nemusíte vždy něco objednávat.

Rada závěrem

Dobře si rozmyslete, co si vezmete s sebou. Dokupovat vybavení v zahraničí je sice možné, ale nákladnější. Pokud plánujete delší výpravu se spaním pod stanem, důležité je především dobré outdoorové vybavení. Nepodceňte hlavně výběr oblečení a spacího pytle, není totiž nic horšího, než když je vám v noci zima. Na dobré vybavení na cesty se podívejte na eFitness.cz.

Komerční prezentace | Foto: archiv Outdooru