Lehoučký univerzál: dobíjecí čelovka Fenix HL26R

Hledání dokonalé čelovky se podobá hledání dokonalého životního partnera. Ideál sice už z principu nenajdete, ale můžete se mu velmi přiblížit. 5

Na přední straně čelovky jsou tři reflektory, všechny s životností 50 000 hodin (5,7 roku nepřetržitého svícení). Hlavní reflektor, osazený diodou Cree XP-G2 R5 umístěnou uprostřed, má teplejší světelný odstín. Vytváří úzký světelný kužel se svítivostí až 450 lumenů, který dosáhne do až vzdálenosti až 100 metrů. Dvojice vedlejších reflektorů je osazena diodami od společnosti Nichia, které naopak poskytují široký a plynulý kužel světla. Výsledkem je variabilní pokrytí všech možných situací, které mohou nastat v přírodě i ve městě. Potřebujete si posvítit do dálky nebo do stran? Nebo chcete být prostě jen vidět?

2

Čtyři dny čtení

Čelovka udržuje konstantní výkon bez ohledu na stav akumulátoru a pamatuje si poslední použitý světelný mód. Ten si z celkem sedmi možností navolíte dvěma tlačíky na horní straně, přehledně rozlišenými piktogramy pro široký nebo úzký světelný kužel. Ovládání je díky tomu velmi intuitivní a jednoduché. Levé tlačítko aktivuje dvě postranní diody. Přidržením ho zapnete, zmáčknutím přidáváte výkon (4 lumeny s výdrží 100 hodin nebo 40 lumenů po 13 hodin) a dalším zmáčknutím zapnete mód SOS blikání (40 lumenů po 26 hodin). Blikání se hodí jak při běhu nebo chůzi po noční silnici, tak i při nenadálých situacích, kdy na sebe potřebujete upozornit třeba záchranáře.

 

Přidržením pravého tlačítka zapnete centrání diodu a postupným stiskem jí přídáváte tři módy (30 lumenů po 25 hodin, 70 lumenů po 12 hodin a 130 lumenů po 6 hodin, což je asi nejuniverzálnější). Delším stiskem pravého tlačítka aktivujete nejsilnější “burst” mód 450 lumenů po 1,5 hodiny. Vzhledem k jeho vysokému výkonu a dalekému dosvitu ho ale nejspíš použijete jen výjimečně. To už si spíš dovedu představit čtení ve stanu při světle ekvivalentu čtyř svíček, na který vám čelovka vydrží déle než čtyři dny.

4

Promyšlené detaily

Tím se dostáváme k předpokládanému využití. Čelovka Fenix HL26R je velmi univerzální a pokryje široké spektrum outdoorových aktivit. V předjaří jsem s ní přešel na sněžnicích Jizerské hory a několikrát jsem si s ní byl i zaběhat. Díky malým rozměrům a hmotnosti jen 86 g ji na hlavě skoro neucítíte, což ještě podtrhuje silikonový pásek na vnitřní straně čelního popruhu, zabraňující klouzání při rychlejších pohybech hlavy. Je to zdánlivý detail, ale někdo hodně přemýšlel, jak čelovku co nejvíc uzpůsobit pro aktivní pohyb při tak různorodých aktivitách, jako je trailrunning, nebo běžky.

Dalším funčním detailem podporujícím všestannost je možnost sklápění ve vertikální rovině, díky čemuž si přesně nastavíte, jak daleko má dopadat světlo. Při noční chůzi náročným horským terénem potřebujete vidět pod nohy. Při běhu po asfaltce v parku chcete naopak dohlédnout dál, abyste mohli volit trasu.

3

Výhody dobíjení

Naprostá většina čelovek na trhu je napájena tužkovými nebo mikrotužkovými bateriemi. Nevýhoda tohoto řešení spočívá v nutnosti běhat do obchodu a ve zbytečné zátěži životního prostředí (jednorázovost baterií příliš neladí se zelenou filozofií outdooru). Fenix HL26R na to jde jinak. Zabudovaný akumulátor o kapacitě 1600 mAh se nabíjí přes micro-USB konektor přímo v čelovce, jehož vstup najdete na spodní straně pod gumovou krytkou. Pokud vám na treku dochází “šťáva”, čelovku prostě strčíte před běžnou nabíječku na mobil do zásuvky v horské chatě, nebo ji připojíte k powerbance či solárnímu panelu. Jednodušší to už být nemůže, a to i díky indikaci stavu akumulátoru čtyřmi modrými diodami.

1

Čelovka Fenix HL26R je prachotěsná a voděodolná podle standardu IP66 (ostřikování silnými proudy vody ze všech směrů). Potápět se s ní sice nemůžete, ale na to ani není určena. Spolehlivě ale odolá i nejsilnějšímu dešti, což postačí i pro ty nejdrsnější situace v terénu. Připočtete k tomu výše uvedené a můžete přestat hledat.

Více: www.kronium.cz

 Text a foto: Ivan Brezina