Japonský urban camping: táboření ve veřejných parcích

Chystáte se do Japonska a nechce se vám platit za předražené hostely? Nebojte se noclehu v parku. Čisté, volně přístupné toalety jsou samozřejmostí, a navíc se stanete středem pozornosti místních, kteří se u vás rádi staví na slovíčko. jap1

Japonsko u nás není vnímáno jako klasická turistická země, alespoň ne ve smyslu turistiky v přírodě. To je ale velká škoda, neboť jen velmi málo lidí si uvědomuje, že Japonsko nejsou jen gigantické městské aglomerace, ale že dobré dvě třetiny povrchu země zaujímají lesy a hory. Leží zde nádherné a rozlehlé Japonské Alpy (až 3 100 m), posvátná Fudžisan (3 776 m) nebo naprostý klenot nedotčené a divoké přírody – ostrov Hokkaidó.

V těchto místech si se sháněním noclehu skutečně nemusíte lámat hlavu. Je zde dostatek kempů i horských chat, ovšem velmi drahých.Velkým městům se však při cestování rozhodně vyhnout nelze, a pokud nemáte zájem spát v mnohdy velmi předražených ubytovnách nebo hotelích, nabízí se varianta, kterou bychom jinde hledali jen marně – táboření ve veřejných parcích.

Jako v raketoplánu

Japonsko je mimořádně bezpečná země, a tak se v tomto případě nemusíte bát přepadení nebo okradení. Ani já jsem při cestě po Japonsku neodolal a tento netradiční způsob ubytování jsem vyzkoušel. Mohu jen konstatovat, že to skutečně funguje dokonale. Mnohé, ne-li všechny, veřejné parky jsou vybaveny luxusními a velmi čistými toaletami, někde dokonce narazíte i na sprchy!

A propos – japonské toalety jsou kapitola sama pro sebe. Samotná „kadibudka“ připomíná spíše řídící centrum raketoplánu Challenger nežli samotné WC. Množství knoflíků a světýlek umístěných po boku samotného „trůnu“ nabízí netušená překvapení, a pokud nechcete být nepříjemně překvapeni, doporučuji raději na nic nesahat.

Při táboření v parcích pochopitelně platí jakási nepsaná pravidla – stan by měl být sbalený nejpozději do sedmé ranní, zbytečně na sebe neupozorňovat a podobně. Japonci jsou vyznavači zdravého životního stylu, a tak nijak nepřekvapí množství ranních běžců a jiných cvičenců, kteří se nezřídka přijdou poptat na to, odkud jste a jak se vám vede.

Co se týče policie, ta tento způsob nocování toleruje a stává se, že dokonce dbá na bezpečnost nocležníků. Rozhodně se nestane, že by byli kempaři uprostřed noci kontrolováni nebo dokonce vykázáni z parku. Takže – pokud vyrazíte do Japonska se stanem a spacákem, je toto velmi ekonomický způsob, jak klidně a bezpečně přespat ve velkých městech.

Na internetu existuje zvláštní stránka, kde se turista dozví, který park v určitých městech je vhodný pro tento způsob noclehu. Seznam těchto míst pak můžete nalézt zde.

Text a foto: Ivo Petr