Jak vybrat nejlepší sluneční brýle?

Sluneční brýle můžete koupit na každém rohu. Mají je ve stánku i v hračkářství. Problém je v tom, že vám zrak nebudou chránit, ale paradoxně spíše ničit. Čím se tedy řídit při výběru slunečních brýlí, když je na trhu tolik různých druhů a značek? shutterstock_325373168

Nejdřív si ujasněte, na jaké aktivity a v jakém prostředí budete brýle používat a kolik peněz do nich chcete investovat. Bohužel platí rovnice kvalitnější = dražší. Sluneční brýle na procházku po městě se značně liší od brýlí do vysokých hor. Různé sluneční brýle blokují různě velkou část viditelného světla. Záleží na zabarvení skel, na jejich tloušťce a na materiálu, ze kterého jsou skla vyrobena.

Sledujte visačku

Běžné sluneční brýle propustí asi 15–25 % viditelného světla. Na zvýšenou intenzitu světla v horách to ale nestačí. Ledovcové brýle jsou speciálně navrženy tak, aby chránily oči před intenzivním slunečním zářením ve vyšších nadmořských výškách a na sněhu, který sluneční záření odráží. Takové brýle propustí jen 3–8 % viditelného světla. Většinou mají boční krytky, které zabrání pronikání světla ze stran. Pozor – neměli byste je používat při řízení auta.

Nejdůležitějším úkolem slunečních brýlí je ochrana očí proti škodlivému ultrafialovému (UV) záření. Při nákupu brýlí byste měli na visačce nebo na přiloženém letáku najít informaci o rozsahu, v jakém brýle UV zadržují. Nekupujte levné brýle, u kterých se to nedozvíte. Pokud mají označení CE, můžete být klidní. Takové brýle splňují přísné normy EU a spolehlivě chrání před UV zářením, jehož intenzitu sníží minimálně o 98 %. Je dobré vědět, že tmavost brýlí nesouvisí s kvalitou UV filtru. I světlejší certifikované brýle mají velmi účinné UV filtry.

Kam kterou barvu?

Zabarvení skel má vliv na to, kolik viditelného světla brýle propustí, jakým způsobem vidíte barvy a jak budete vnímat kontrasty. Hnědá, zelená a šedivá skla jsou barevně neutrální – okolní jas tedy sníží bez zkreslení barev. Hodí se proto k omezení oslnivého světla. Žlutá, zlatá a jantarová skla poskytují méně ochrany proti okolnímu jasu, ale zase zvyšují kontrast při obtížné viditelnosti nebo v difuzním světle. Jsou proto ideální pro sporty na sněhu.

Zrcadlová skla mají na vnější ploše reflexní vrstvu, která pomáhá omezit intenzitu světla tím, že ho odráží. Jsou dobrá pro velmi ostré světlo, třeba ve vysokých zasněžených horách.

Fotochromatická skla se automaticky přizpůsobí měnícím se světelným podmínkám, a chrání tak vaše oči v širokém spektru situací. Pokud se zvýší okolní jas, skla ztmavnou a při slabším osvětlení naopak zesvětlají.

Čas na výběr

Polarizovaná skla obsahují speciální filtr, který blokuje světlo odražené od sněhu, vody nebo skla. Získáte tak „lepší pohled na svět“ (zlepší se vaše vnímání barev a uvidíte přesněji). Je ale dobré vědět, že polarizovaná skla omezují kontrast, což může být na škodu ve špatných světelných podmínkách.

Při výběru brýlí je velmi důležité, aby vám „sedly“. Měly by být pohodlné i při celodenním nošení. Klíčové je, jestli dobře sedí na nose a za ušima. Pak vás nebudou nikde tlačit a nebudou padat, ani když se předkloníte. Nákupu se proto vyplatí věnovat čas a vybírat za slunečného dne. Pohled přes brýle totiž může být jiný uvnitř a jiný venku.

(Poznámka: k velmi bolestivému onemocnění sněžnou slepotou, stačí ve vysokých nadmořských výškách se sněhem často jen pár desítek minut. A pokud tam přestanete vidět, může to být otázka života a smrti).


Tři základní parametry

1. Typ materiálu, ze kterého jsou vyrobena „skla“

Ovlivňuje to hmotnost brýlí, jejich trvanlivost a samozřejmě i cenu. Nejlepší optickou jasnost a odolnost proti poškrábání nabízí klasické sklo, které je ale těžší. Dnes se častěji používá minerální sklo. Polykarbonát není tak jasný a odolný proti poškrábání, ale je lehčí a odolnější proti nárazům. Bohužel je i dražší. Akrylát je levná a extrémně odolná plastová alternativa polykarbonátu. Z uvedených materiálů má nejmenší optickou jasnost a může způsobovat určitá zkreslení obrazu.

2. Úpravy skel

Antireflexní úprava zlepšuje propustnost světla snížením odrazu od povrchu skel. Obraz je díky tomu jasnější. Hodí se do zhoršených světelných podmínek. Hydrofobní úprava zajišťuje, aby na povrchu skel neulpívala voda. Ochrana proti zamlžování (tzv. anti-fog) většinou zahrnuje úpravu vnitřního povrchu skel plus větrání vnitřního prostoru brýlí a odvod potu. Takové brýle jsou užitečné při zvýšené tělesné aktivitě nebo nepřízni počasí.

3. Tvar skel

Tady už hodně záleží na vašich osobních preferencích. Skla protažená do boků budou chránit oči i před pronikáním světla ze stran a zamezí větru ve vysoušení očí. Hodí se třeba při jízdě na kole nebo na lyžích.

Text: Lenka Vlková | Foto: Shutterstock