Chcete v létě do hor i k moři? Jeďte na outdoorovou dovolenou do Středomoří

Stále více a více lidí nechce trávit dovolenou pouze ležením na pláži. Proč taky, když je na světě toho tolik k vidění. Jako ideální řešení se jeví nazout pohorky, na záda nahodit batoh, zdolat strmé skalní stěny a v pravou chvíli to vše vyměnit za padnoucí bikiny a ponořit se do osvěžujících mořských vln. A která z destinací by byla pro tohle lepší a dostupnější, než „naše“ Středomoří? Etna

Capu Pertusato

Kam za tyrkysovým mořem a čarokrásnými horami? Vydejte se na zájezd na Korsiku. Vrcholků, kde uplatníte zkušenosti s pohybem ve vysokohorském terénu je tam nepřeberně, nicméně i pokud nepatříte mezi nejzkušenější, na Korsice si vyberete. Zkusit můžete třeba stezku vedoucí na okrajích skal u Bonifacia – směrem k mysu Capu Pertusato. Cesta tam je dlouhá asi 5 km, a přestože není nijak náročná, připravte se na velké horko. Bohatě se vám to však vyplatí – cestou budete mít krásné výhledy na moře, bílé město Bonifacio a závěrem dojdete k nádherné písčité pláži, kde se budeme moci osvěžit. Skála zde má podobu potápějící se lodi a na turistu skoro nenarazíte. Večer se pak vydejte na prohlídku staré části Bonifacia. Mimo jiné doporučuji lahodné palačinky, které prodávají hned u schodů nebo pro děti skvělý pirátský krám s bonbony – najdete ho na promenádě u přístavu.

Bonifacio

Etna – dřímající kráska

Nejvyšší činná sopka Evropy a nejvyšší hora Sicílie přitahuje každoročně stovky turistů. Snad i proto je zájezd na Sicílii tak populární. Etna je vysoká 3 323 m a návštěvníkům je dovolen vstup až do výše 2 900 m. Odsud také můžete pozorovat čtyři hlavní krátery sopky: Bocca Nuova, Voragine, Severovýchodní a Jihovýchodní kráter. Výstup je poměrně náročný, celkem na cestu nahoru a zpět potřebujete kolem 8 hodin s tím, že převýšíte kolem 1 000 m. Odměnou vám bude nádherný výhled a sopečná krajina všude kolem. Pokud však nejste zrovna sportovci, výstup si můžete zkrátit využitím lanovky – v takovém případě vám stačí pouze 3,5 hodiny a převýšíte kolem 400 m. Lanovka ovšem není nejlevnější, na cestu si připravte zhruba 24 eur. Při výstupu z lanovky nesmíte minout bez povšimnutí místní restauraci, mají tam vynikající čerstvé sendviče s pravou italskou šunkou.

Etna II

Pohoří Bjelasica

Milujete čerstvé borůvky, domácí jogurty a smetanu? Zamiřte do NP Biogradska gora, který se nachází v Černé Hoře. Odsud se můžete vydat na túru do pohoří Bjelasica, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v zemi. Cesta od spodního jezera u tábořiště je sice nejprve nezáživná a mírně stoupá po serpentinách, vše se ale změní, jakmile dorazíte k travnatým pláním, kde leží i salaše (asi 3 hodiny, převýšení 700 m). Zde si můžete už pochutnat na místních dobrotách a do toho si udělat fotky roztomilých dětí, které se před vámi budou schovávat za vědry s vodou. Místo, kde slyšíte jen cinkání kravských zvonců, vás stoprocentně okouzlí. Pokud máte dost sil, můžete se vydat dále po hřebeni k nejvyšším vrcholům pohoří. Možná ale tak daleko nedojdete – svahy jsou často plné borůvek. Kdo by pak na zájezd do Černé Hory nechtěl?

Bjelasica

Grand Canyon du Verdon

Parlez-vous français? Pokud ne, tak začněte, protože nenavštívit kaňon Verdon by byla věčná škoda. My Francii milujeme a právě Verdon je jedním z míst, kam se podívají účastníci zájezdu do Provence. Tento nejširší a nejhlubší kaňon v Evropě je dlouhý 21 km a hluboký místy až 700 m. Kolmé stěny můžete obdivovat z několika vyhlídkových míst, nebo se vydejte na stezku vedoucí dnem kaňonu. Ta měří asi 14 km a během vašeho putování vám budou možná nad hlavami poletovat majestátní orli. Na své si tady přijdou jak nadšenci do turistiky, tak rodiny s dětmi, které mohou projít pouze menší kousky a někde si udělat krásné piknikové místo. Okraje kaňonu potom zdobí olivové háje a opojně vonící levandule – zkrátka Provence se vším všudy. Závěrem bych už pouze dodala to, že jednou z úžasných výhod Francie je právě blízkost moře a hor: neváhejte tedy a vydejte se na Azurové pobřeží, je to co by kamenem dohodil. Bon voyage!

Autor: Hana Dekojová, průvodkyně CK Mundo, která
pořádá outdoorové zájezdy po celé Evropě