Campo Imperatore: hollywoodská scéna v Apeninách

V srdci italského horského masivu Gran Sasso, tam, kde byste to nejméně čekali, se na ploše osmdesát kilometrů čtverečních rozkládá bizarní rovina. Ne náhodou si ji vybrali mnozí filmaři – výhledy na okolní hřbety a vrcholy jsou fantasticky kontrastní. shutterstock_379822060

Se svou rozlohou je Campo Imperatore největší náhorní plošinou celých Apenin, a získala si tak druhé jméno Malý Tibet. Ať už návštěvník přijíždí z kterékoli strany, při prvním pohledu na rozlehlé pláně je překvapen. Po nastoupání několika set metrů z údolí by už rozhodně nikdo tak rozlehlou plochu nečekal, výhledy navíc zkrášlují vrcholy, které z pánve vystupují. Jsou to od východu Monte Camicia, Monte Prena a v dálce na západní straně se tyčící nejvyšší vrchol celých Apenin Corno Grande s nejjižněji položeným evropským ledovcem.

Tak jako jinde, i zde jsou nejlepší výhledy z vrcholů, a tak se vydáme na jednodenní horskou túru k Monte Camicia. Abychom se dostali co nejblíže k hřebeni a zkrátili si tak výstup, přejíždíme celou plošinu od jihu na sever a míjíme při tom několik westernových stavení, která tu v minulých desetiletích vznikla při natáčení. Krásy místní přírody si tu vychutnali například Bud Spencer, Terence Hill nebo Sean Connery.

shutterstock_379822048

 Kam nevedou značky

Celé Apeniny jsou známé strohým turistickým značením a nejinak je tomu během našeho výstupu. Jediné značky míjíme v lesíku na jižním úpatí hory a celý zbytek dne už nezbývá než se spolehnout na práci s mapou, což na holém hřebeni nečiní větší potíže.

Když byla řeč o kontrastu, tak ten je řádně patrný teprve na hřebeni. Zatímco jižní úbočí je mírné a nabízí snadný turistický výstup, to severní je mezi horolezci známé pod názvem Eiger dell’Appennino. Téměř kolmá stěna láká k výstupům horského charakteru ve více než kilometrové vertikále. Na západě se navíc otevírají výhledy na vlahou sytě zelenou krajinu klesající až k Jaderskému moři, které je za dobré viditelnosti zřetelné.

Vrchol je z hřebene již snadno dostupný, a pokud ještě zbývá síla a čas, rozhodně se dá doporučit návštěva místní jeskyně Fonte Grotta. Ta se nachází na jižním úpatí hory, a aby těch nej nebylo málo: s nadmořskou výškou 2080 metrů je nejvýše položeným vodním zdrojem celých Apenin. Je volně přístupná a díky délce několika set metrů je k prozkoumání nutná čelovka.

shutterstock_278745218

Kdo uvidí kamzíka?

Za zmínku rozhodně stojí i místní fauna i flóra. Kdo je pozorný a má trochu štěstí, připlete se mu pod nohy alpská protěž. Kdo má štěstí o něco více, ten možná zahlédne i kamzíka abruzského, který je za pomoci WWF a snahy národního parku navracen do přírody.

Přestože se nacházíme ve střední Itálii, vrcholky místních hor jsou v zimě přikryty silnou vrstvou sněhu. Náhorní rovina a její okolí se tak v zimním období proměňují v ráj pro skialpinisty, běžkaře i sjezdové lyžaře. Málokdo ví, že první sjezdaři se na lokálních svazích mohli vyvézt lanovkou již ve dvacátých letech minulého století, a tím se místní středisko řadí mezi nejstarší v Itálii. Na běžkaře čeká několik kilometrů upravovaných tratí, které zvolna kopírují terén a jsou častým cílem rodinek z Říma, který je vzdálený jen něco málo přes sto kilometrů.

Ať už se rozhodnete navštívit Campo Imperatore v zimě, či v létě, rozhodně doporučeníhodné je zpříjemnit si cestu návštěvou nedaleké pevnosti Rocca Calascio v neosídlené stejnojmenné vesnici. Tu, stejně tak jako i mnohé další vesnice v oblasti, potkal smutný osud po zemětřesení – statika většiny budov je narušená a místní byli donuceni k odsunu. Turisté si tak při vycházce připadají trochu jako ve městě duchů. Zajímavostí na závěr je fakt, že v lyžařském hotelu Campo Imperatore byl krátkou dobu vězněn fašistický diktátor Mussolini, než ho při bleskové akci osvobodili němečtí výsadkáři.

shutterstock_246736108

Text: Martin Skuhravý | Foto: Shutterstock