Bunda Namche od Snow leopard
Jenže právě tedy naprostá většina bund na českém trhu selhává. Jsou sice ušity z nejlepších světových materiálů, mají promyšlené střihy a módní barvy, ale většinou jsou dražší než 10 000 Kč. Tedy hodně…
Plnohodnotná bunda za polovinu
Že v kvalitě nechcete dělat kompromisy, protože může jít o život? Uvažujete správně, a teď je tu i řešení, jak ušetřit. Malá, ale dravá česká firma Snow leopard k nám před časem začala vozit outdoorové oblečení z Nepálu. Vzniká dílnách přímo v nejvyšších horách na světě. V globalizovaném světě to neznamená, že by bylo horší, než produkty třeba z Číny, Vietnamu nebo Bangladéše, kde dnes šije naprostá většina velkých západních firem. Nepálci mají přístup ke stejně kvalitním materiálům a stejnému technologickému vybavení pro jejich zpracování jako kdokoli jiný. K tomu ale mají dvě velká plus. Zaprvé díky dokonalé znalosti horských podmínek přesně vědí, jak má outdoorové oblečení fungovat. A zadruhé si díky velmi laciné pracovní síle mohou dovolit stlačit výrobní ceny.
Když tohle česká firma Snow leopard zjistila, prostě v Nepálu zadala kompletní lekci a bylo to. Její produkty stojí jen zhruba polovinu toho, za co koupíte oblečení od konkurence. My jsme vyzkoušeli membránovou bundu Namche, nazvanou po slavném Namche Bazaru, kde začíná trek pod Mt. Everest. Její maloobchodní cena je jen 4 499 Kč. Ano, čtete dobře – za tyhle peníze jde skutečně o plnohodnotnou membránovou bundu s podlepenými švy. Prostě plnohodnotného společníka na trekking, VHT, lyžování, lezení, horské kolo a spoustu dalších venkovních aktivit.
Konečně delší střih!
Co říká výrobce? “Na bundě nejvíc oceníte dobrou prodyšnost, voděodolnost, ale zapomenout nesmíme ani na anatomicky tvarovaný střih a pružnost díky které vás bunda nebude omezovat v žádném pohybu. Bunda je vyrobena z velmi odolného materiálu, takže se nemusíte bát ji dát opravdu zabrat…”
Na bundě na první pohled zaujme delší střih. To je bohužel výjimka, většina bund na trhu je jen do pasu. Výrobci argumentují tím, že uživatelé mají nepromokavé kalhoty. To sice platí třeba u zimního lezení, ale na řadu méně náročnách akcí si spíš bereme pohodlnější a prodyšnější kalhoty. Pokud pak přijde déšť, je střih až pod zadek zásadní výhodou.
Na střihu dále zaujme anatomická kapuce sešitá ze šesti dílů. Má 3D stahování, štítek proti dešti a je dost velká na to, abyste ji v případě potřeby přetáhli ipřes helmu.
Bunda má dvě boční kapsy na ruce kryté voděodolnými zipy, vnitřní kapsu na telefon, doklady nebo GPS a konce rukávů stahovatelné suchými zipy. Malým detailem s velkou výpovědní hodnotou je parkovací garáž zipu u krku podložená mikroflísem, aby nedřela. Stejně výmluvné je i použití kvalitního centrálního voděodolného zipu YKK.
Velmi rozumná investice
My jsme zvolili kontrastní černožlutou barvu, ve které vás na horách nikdo nepřehlédne ani v mlze, ale Namche se šije i v decentnějších kombinacích. Asi nejpodstatnější je ale použití třívrstvého membránového materiálu Dermizax MP, což je produkt renomované japonské firmy Toray. Už tohle samo o sobě je jistým doporučením. Výrobce udává nepromokavost 20.000 mm vodního sloupce a prodyšnost 15.000 g/m2/24h. To jsou více než slušné hodnoty, ale bez laboratorního vybavení jsme je nemohli přeměřit.
Vyzkoušeli jsme jen jak se bunda jako celek chová při tak vysoce aerobní aktivítě, jako je výstup na běžkách z krkonošského Strážného k chalupě Na rozcestí (převýšení cca osm set metrů). Bunda velmi dobře stíhá odvádět přebytečné teplo a pot, k čemuž vydatně přispívají i větrací otvory pod pažemi.
A teď trochu počítejme. Koupí bundy Namche ušetříte oproti konkurenčním výrobkům asi 6000 Kč. To je například zpáteční letenka do Gruzie, polovina zpáteční letenky do Indie, více než třetina zpáteční letenky do Nepálu, polovina týdne luxusního lyžování v Rakousku nebo ve Francii, čtvrtina velmi slušného horského kola… Další způsoby šetření jistě vymyslíte sami. Život je nejen otázkou priorit, ale i otázkou rozumných investic.
Více: www.snowleopard.cz