Bunda Alpha od Direct Alpine: hřejivý univerzál
Jak se venku zahřát? Technologie se stále vyvíjejí. Od kousavého vlněného svetru jsme se během let přesunuli k fleece, Powerstretch, Primaloftu, Climashieldu s desítkám dalších zateplovacích materiálů. Nedávno se objevila nová izolace Polartec Alpha. Slabinou většiny předchozích zateplovacích materiálů je špatná prodyšnost. Bundy z nich hřejí skvěle, ale jakmile se v nich začnete víc hýbat, potíte se. Při více aerobních aktivitách (třeba horský běh, kolo, běžky nebo trekking s těžkým batohem) to často znamená oblékat, svlékat, oblékat… a tak pořád dokola. Jinak totiž zvlhlý izolační materiál ztrácí své hřejivé vlastnosti.
“Kožíšek” s mřížkou
Nový izolační materiál s názvem Polartec Alpha vyšel jako nejlepší z terénních testů americké armády, a to je co říct. Ty testy byly “slepé” – vojácí nevěděli, jaká izolace je zašita v jejich oblečení. Porovnávali jich několik a pak shrnuli, v jakém oblečení se při pohybu nejméně potili. Ukázalo se, že právě Polartec Alpha nejlépe spojuje zdánlivé protiklady: skvěle hřeje a je lehoučký, ale zároveň i skvěle dýchá a propouští přebytečnou vlhkost od těla. Díky tomu se podle výrobce dá oblečení bez problémů nosit po celou dobu pohybu i po něm – na svlékání a oblékání můžete zapomenout. Tajemství se skrývá v konstrukci. Polartec Alpha je syntetický “kožíšek s mřížkovitým uspořádáním. Díky dlouhému tepelně izoluje, ale mezerami v mřížce i mezi “chlupy” může dobře odcházet tělesná vlhkost.
Liberecký Ditect Alpine je proslulý neustálými inovacemi a technologickým náskokem. Nepřekvapí tedy, že po novém materiálu hned sáhl. Výsledkem je bunda Alpha, vzhledem k vlastnostem zateplení určená pro aerobní aktivity. V rámci delšího testování jsem ji použil při velmi různorodých venkovních sportech. Únorový trek na velbloudech indickou pouští Thar (kde v noci teploty klesají pod nulu) jsem vystřídal sjezdovým lyžováním pod rakouským Grosglocknerem. Následoval dubnový trek přes Bílé Karpaty a květnová cykloturistika na Šumavě. To všechno byly příležitosti, jak se s vlastnostmi Polartecu Alpha důkladně seznámit a jak celek bundy prověřit v odlišných podmínkách.
Hybridní konstrukce
Nejdřív ale ke konstrukci bundy. Je překvapivě lehká (302 gramů ve velikosti L) a skvěle sbalitelná. Zmačkáte ji do dlaně, což ji předurčuje jako záložní bundu k celoročnímu použití. Můžete ji tedy všude nosit v batohu a vytahovat ji až když se do vás dá zima. Na rozdíl od některých jiných výrobců nový materiál Polartec Alpha v Liberci neschovávali mezi dvě vrstvy látky. S jeho huňatostí se můžete seznámit na spodní straně bundy. A když se podíváte proti světlu, spatříte mřížkovitou strukturu, umožňující odvod potu.
V rámci maximálního odlehčení a ještě větší prodyšnosti není zateplení použito na celém vnitřním povrchu bundy, ale jen tam, kde je skutečně třeba. Trup je pokryt celý s výjimkou bočních panelů a ruce jsou kryty po lokty. Toto konstrukční řešení zajišťuje izolaci tzv. tělesného jádra (tedy vnitřních orgánů břicha a hrudi), jehož stálá tělesná teplota je pro termoregulaci klíčová. Zateplení je svrchu kryto velmi lehkým Pertexem Microlight – látkou, který díky extrémní hustotě tkaní nepropustí ani silný vítr. Boky, zápěstí a kapuci (tedy místa bez izolace) má bunda z mechanicky odolného a prodyšného materiálu Swing Cool. Na límci je použit jemný mikrofleece.
Hezky na tělo
Bunda má centrální zip YKK s větruodolnou légou, konce rukávů a okraje kapuce zakončené pruženkou a samozřejmě stahování v pase. Dvě boční kapsy jsou umístěny výš, takže umožňují pohodlný přístup i při zapnutém bederním pásu batohu. Díky střihu a pružným bočním panelům bunda příjemně přiléhá k tělu, což je u zateplovačky podmínkou funkčnosti. Pod izolací totiž nevznikají ”kapsy” studeného vzduchu. Přiléhavost bundu zároveň i předurčuje coby součást “cibulového systému”, protože přes ni snadno natáhnete vnější membránovku. Sama o sobě není nepromokavá, a ani to není jejím účelem. Tohle je prostě hlavně zateplovací vrstva, ovšem ve větrném počasí bez deště díky použitým vnějším materiálům použitelná i samostatně.
Osobní zkušenosti? Překvapilo mne, jak Polartec Alpha hřeje a jak široké rozpětí teplot zvládá, aniž by se člověk v bundě potil. Na první pohled poměrně tenká “kožešina” (v kombinaci s termoprádlem a vnější membránovkou) stačila i na teploty lehce pod nulou na sjezdovkách. Zároveň jsem se ale v bundě nepřehříval ani na kole při “dupání” šumavských kopců. V Liberci prostě ušili univerzální kousek, dobře použitelný po celý rok.