7 fint, jak v letadle zabrat i druhé sedadlo pro sebe?

V letadle má vedle vás sedět spřízněná bytost, má tam být odkládací místo na noviny a elektroniku, případně prostor, kam se natáhnete. S následujícími fintami naději na volné sousední sedadlo rapidně zvýšíte. Rady platí za předpokladu, že letadlo není plně obsazené a že sedadla nejsou neadresná, jak bývá u některých společností zvykem. shutterstock_399955852

 1. Rezervujte si místo co nejdříve. Budete pak mít větší výběr strategicky důležitých míst.

 2. Ve dvojici rezervujte na trojsedadle místo u okénka a místo u uličky. Nikdo nechce sedět uprostřed. Jen málokdo si tedy v rezervačním systému vybere jediné volné sedadlo mezi dvěma obsazenými. Pokud byste měli velkou smůlu a přišel by třetí cestující, prostřední sedadlo s vámi rád vymění – nikdo totiž nechce sedět mezi dvěma cestujícími, kteří se znají. Podobně může postupovat i pár s dítětem starším dvou let v řadě se čtyřmi místy.

 3. Pokud cestujete sami, rezervujte si místo v řadě, kde už je jedno krajní sedadlo obsazeno. Je to pořád ten stejný princip vycházející ze zkušenosti, že prostřední místa lidé obsazují až jako poslední.

 4. Berte přednostně místo do uličky. Možnost rychle vstát a vydat se na lov prázdné řady sedadel přijde vhod, jakmile si všichni sednou. Není nic lepšího než mít okno a tři sedadla pro sebe!

 5. Rezervujte místa s méně sklopnými opěradly. Jsou to místa před nouzovým východem nebo přepážkou či jakákoli místa se špatným hodnocením (viz Seatguru.com). Zvažte ale, jestli vás šance na volné sousední místo nepřichází poněkud draho. Kloníte se k názoru, že mít dvě nebo tři horší místa jen pro sebe je lepší než se mačkat v bezvadné, ale obsazené řadě? Naděje na cestu bez sousedů je v neatraktivních řadách opravdu vysoká.

 6. Rezervujte místa v zadní části trupu. Ve váš prospěch hraje psychologie: lidé se tlačí dopředu z pocitu, že blíž první třídě je to lepší. Částečně jim lze dát za pravdu, protože vzadu u motorů je skutečně o něco vyšší hladina hluku než vpředu.

 7. Posteskněte si personálu. S podvrtnutým kotníkem, bolavou hlavou, nebo dokonce kocovinou vyšlete do boje za volnou řadu sedadel celou četu stevardů. Posledně jmenovaný důvod ke shovívavosti je pro letecký personál zvlášť pádný. I pro něj je alkohol v životě na terminálech a po hotelích kolikrát jedinou útěchou!

Text: David Horák | Foto: Shutterstock