10 důvodů, proč voda vyřeší všechny vaše trable s letní dovolenou

Kam v létě? Pokud u vás tahle otázka ještě nepadla, můžete ji čekat každou chvílí. A s ní i gordický propletenec zdánlivě neslučitelných představ. Jeden chce za památkami, jiný dává přednost přírodě a třetí by se nejradši jen pohupoval na vlnách někde v teplých krajích. Rozetnout to dá docela fušku. Naštěstí máme řešení, které uspokojí všechny – vyrazte na vodu! Tady máte rovnou 10 důvodů, proč je to super nápad: gumo1


1) Naučíte se tu tajnou řeč, kterou jste vždycky chtěli umět

Pořád se ještě smějete, když slyšíte pojmy jako „píchat“ nebo „špricka“? Nemusíte být zrovna mistry vodácké hantýrky, abyste se na řece cítili jako doma. Rychlokurz se vám ale rozhodně bude hodit. Tak zaprvé, vodáci se zdraví „Ahoj!“. A pokud se náhodou „uděláte“, určitě se vám bude hodit plovací vesta.

2) Užijete si, ať už jste zkušení říční piráti nebo vodáčtí zelenáči

Znát to správné výrazivo je jedna věc. Řekneme to ale narovinu. Slova ještě nikdy nikomu žádnou řeku nesjela. Pokud však víte, za jaký konec se drží pádlo, rozhodně se neztratíte. Na nafukovacích gumových člunech je jízda hračka, ať už „soulodíte“ na „voleji“ nebo brázdíte trošku divočejší vody.

3) Navigaci můžete nechat doma, na řece nezabloudíte

Máme hluboké pochopení pro všechny, kdo trpí orientačním nesmyslem. Na vodě můžete na toto postižení ale s klidným svědomím zapomenout. Řeka teče jen jedním směrem a nechtěný výlet do slepého ramena může být nakonec docela dobrodružným zpestřením!

4) Pro párty zvířata i vlky samotáře

Kánoe, kajak nebo raft? To je oč tu běží. Hamlet se takhle možná neptal, vy ale před výjezdem na vodu rozhodně budete. Záleží jen na tom, co je vašemu srdci zrovna bližší. Troška toho poustevničení v jednom, tandem s kamarádem nebo partnerem? Párty nebo rodinná pohoda na raftu? S GUMOTEXEM si určitě vyberete.

gumo2

5) Auto plné až po střechu? Ani nápad, sbalíte se za chvilku

Garderóbu řešit netřeba, i když s pruhovaným trikem určitě zazáříte. Plavky, ručník, opalovák, kartáček na zuby, repelent, něco teplejšího na večer a stan se spacákem, abyste měli kam hlavu složit. Máte? Tak můžete vyrazit. Do barelu nebo lodního pytle se toho ostatně ani moc víc nevejde. Na tuhle dovču zkrátka pojedete se sympaticky malými baťůžky. Rozhodně ale nezapomeňte přibalit pytlík se záchranným lankem. Ten by měl patřit do povinné výbavy každého zodpovědného vodáka.

6) Každému podle jeho gusta. Svou vyvolenou řeku si najdete raz dva

Chcete zažít, co znají jen mediální hvězdy? Tak to určitě jeďte Vltavu a v Krumlově si vás budou na jezu U Jelení lávky fotit japonští turisté jako diví. Na Ohři zas poznáte, jaké to je, když vám ze sprchy v kempu teče karlovarská Mattonka. Za tou pravou romantikou zamiřte na Moravu, a kdo se nechce na vodě cítit sám, ať sáhne po oblíbené Lužnici. Pro zkušenější vodáky a dobrodruhy ale máme dva speciální tipy. Pokud se už cítíte na peřeje, rozhodně si za vyšší vody nenechte ujít sázavská Stvořidla. A atmosféru jak vystřiženou ze Zemanovy Cesty do pravěku zas zažijete jen na Ploučnici, která vás skalním tunelem zavede do kraje, kde o člověka zavadíte skutečně jen tu a tam.

7) Utečete z výhně velkoměsta

Všude rozpálený beton a asfalt, v kanceláři klimatizace vytočená na maximum a doma horko jak v pekle. Znáte to, léto ve městě není žádná legrace. Na vodě se schladíte dřív, než stačíte říct „pozor, jez!“ Někdy i nechtěně, ale komu by to v těch vedrech vadilo.

gumo3

8) Vrátíte se hnědí jako indiáni

Je to známá pravda. Nejlíp se opaluje při sportu a při koupání. A obojího si na řece užijete dosyta!

9) Nejlepší taťka a mamka! Vaše děti vás budou milovat

To, co zažijí na lodi, u počítače nebo tabletu zkrátka nepoznají. Možná budou zprvu brblat, ale dáváme jim den, maximálně dva. Však se mrkněte na film Špunti na vodě a sami uvidíte, jaká to umí být sranda.

10) Voda tuží charakter

Kdo viděl Svatební cestu do Jiljí s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou, ten ví. Jestli zvládnete týden na vodě se svou drahou polovičkou bez jediné hádky, můžete si být jistí, že s vámi vydrží navěky. A pokud ne, i na tom usmiřování něco je. Uvidíte, jak vám to pak bude klapat.

www.gumotexcluny.cz