Závrať na lanech

Tenhle most najdete ve vesnici Passu v severním Pákistánu jen kousek před čínskou hranicí.

Jeho spodek tvoří dvě ocelová lana, mezi nimiž jsou zhruba ve vzdálenosti jednoho kroku vpleteny kusy naplaveného dřeva. I za bezvětří stačí vaše kroky k tomu, aby se most pořádně rozhoupal. Jaké to asi musí být na jaře, když jím lomcuje vichřice a hluboko dole se valí bouřící vodní masy, probuzené táním horských ledovců? Uprostřed mostu si s chvějícím se žaludkem možná vzpomenete na slavný Hitchcockův film Vertigo (Závrať, 1958).

Lidský mikročip

Za závrať, mořskou nemoc a podobné outdoorové „lahůdky“ je u člověka odpovědný vestibulární aparát, uložený ve vnitřním uchu. Slouží k vnímání rovnováhy a citlivě rozlišuje jak úhlové zrychlení hlavy, tak i přímočarý vertikální a horizontální pohyb těla. V elektronických přístrojích plní stejnou funkci mikročip, kterému se říká 3D akcelerometr, G-senzor nebo polohové čidlo. Obrazovka mobilu se díky němu při naklonění překlopí a krokoměr podle otřesů spočítá, kolik jste za den ušli kroků a spálili kalorií.

 Text a foto: Ivan Brezina

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


8 × tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>