Učitelkou v Nepálu – jak fungují školy pod himálajskými vrcholy
Polovinu naší dvouměsíční cesty do Nepálu jsme věnovali dobrovolné činnosti. Přečtěte si, jak také může dopadnout výuka angličtiny v himálajském podhůří.
Pokud vás někdy napadne dělat prospěšnou věc, skvělé. Ti, kteří pomoc potřebují, to ocení a vy získáte cenné životní zkušenosti. My jsme měli možnost stát u samého zrodu českého sdružení Namasté Nepál, a spojit tak příjemné s užitečným během téměř dvouměsíčního pobytu v Nepálu. Dostali jsme nabídku pomoci při výuce angličtiny v Chetana Primary School v Tilkótu.
Čím více času si na takovou výpravu vyhradíte, tím lépe. Vyhnete se tak nečekaným překvapením, kdy je škola po kratší či delší dobu zavřená z důvodu prázdnin, oslav různých svátků, stávek a tak podobně. Vřele doporučuji mít v záloze náhradní plány, neboť cokoli z výše uvedeného se s velkou pravděpodobností přihodí.
Děti mají prázdniny
Již v Káthmándú se dovídáme, že zrovna skončil školní rok. Mezi koncem a začátkem školního roku děti mívají krátké prázdniny. Nikomu nepřišlo důležité nám tuto skutečnost sdělit předem a nyní nám to oznamují s naprosto ledovým klidem, což je pro Nepálce příznačné. Z dalších informací ale vyvozujeme, že probíhá schůzka rodičů a učitelů, na které se údajně rozhodne, zda prázdniny budou či ne. Další události nasvědčují tomu, že se rozhodlo pokračovat ve vyučování. Ze zpráv jsme trošku zmatení, ale jazyková bariéra nám neumožňuje si situaci plně vyjasnit. Necháváme to plynout a uvidíme, co bude dál. Snad nebudou učitelé a děti ve škole jen kvůli nám? Ani bych se nedivila, věhlasná nepálská pohostinnost by to vše vysvětlovala.
V centru pozornosti
Konečně opouštíme Káthmándú a autobusy se přesunujeme do vesnice Tilkót. Čím více se vzdalujeme městu, tím méně umějí zdejší lidé anglicky. O to větší legrace nastává při snaze dostat se odněkud někam. Ubytováváme se u jedné z místních rodin v domě nedaleko školy. Kamenné domy s hliněnou podlahou jsou velmi skromné. Místo oken jsou pouze otvory. Člověk musí počítat s tím, že se okamžitě stává součástí rodiny, která ho ubytovala. Slovo soukromí v nepálském slovníku ani nehledejte. Přítomnost cizince jakéhokoli druhu znamená obrovské pozdvižení v celé komunitě.
Počet návštěv okamžitě vzrůstá, málokdo si totiž nechá ujít jedinečnou příležitost na vás upřeně zírat zrovna v době, kdy si třeba čistíte zuby nebo rukou jíte přidělené jídlo. Pravidelnou stravu tvoří dálbhát (rýže, čočka, zelenina), který se podává dvakrát denně – ráno a večer. Co se mi na Nepálcích líbí nejvíc, je upřímný smích a radost z maličkostí, kterou dávají najevo jako děti. Myslím, že my sami se máme ještě hodně co učit.
Konečně jdeme do školy
Škola stojí na vzdušném místě mezi rýžovými políčky, obklopená listnatými stromy šumícími ve větru. Je odsud nádherný výhled. Všude kolem běhají děti, ale překvapuje nás, že v samotné škole se jich sejde jen pár. Vyučování začíná každý den v 10 a končí v 16. Opět narážíme na problém s komunikací. Anglicky umí jen dva učitelé, ale to bohužel nezajišťuje plné porozumění ani z naší, ani z jejich strany. Je možné, že nám stále uniká nějaká klíčová informace. Situaci si vysvětlujeme tak, že momentálně je ve škole takové volnější období, kdy děti čekají na nový školní rok.
Ve škole je celkem 44 dětí od 5 do 15 let. Ze začátku se hodně stydí, ale hlavně se mi pořád smějí, protože nedokážu správně vyslovit jejich jména. Kolegovi Milanovi se asi daří obdobně, z jeho třídy jsou často slyšet výbuchy smíchu. Pro děti je nejdůležitější, aby poznaly jiné formy vzdělávání, než na které jsou běžně zvyklé. Naším hlavním cílem je zapojit žáky do aktivní výuky. Působení každého dobrovolníka pro ně může znamenat velmi cennou zkušenost.
Předčasný konec mise
Po pár dnech nám však jeden z učitelů jakoby mimochodem oznamuje, že další den nemáme do školy chodit, protože v Nepálu je plánována generální stávka, a škola tudíž bude několik dní zavřená. Jsme zklamaní a nuceni vymyslet náhradní program. Nemůžeme se dočkat, až se budeme moci vrátit ke svým žákům. To však ještě netušíme, že stávka nebude pouze čtyřdenní, ale potrvá téměř po celou dobu našeho zbývajícího pobytu v Nepálu. K cestování holt není žádný manuál a pojistka, která by vám zajistila splnění vašich plánů, to je na něm ale krásné.
Monzuny
Pokud si někdy usmyslíte cestu do Nepálu, vězte, že opravdu stojí za to si pořádně rozmyslet, v kterou roční dobu pojedete. Období monzunů trvá zhruba od poloviny června do konce srpna a přivítá vás vydatnými srážkami. Školy jsou pak přibližně na měsíc uzavřené. Pořadatelské organizace Nadací, zajišťujících dobrovolnou činnost v rozvojových zemích, je mnoho. Bohužel velká většina zahraničních neziskových organizací si účtuje za to, že přes ně můžete jet pomáhat. České sdružení Namasté Nepál je mladá organizace, která navazuje na projekty její partnerské nadace DCWC v Nepálu. Obě organizace směřují svou činnost mimo jiné na výstavbu škol a nemocnic v chudém podhůří nepálského Himálaje. Veškeré získané prostředky věnují na pomoc Nepálu a jako dobrovolníci si většinou hradíte pouze nutné náklady na cestu, jídlo a ubytování. |
Text a foto: Lenka Vlková
Úvodní foto: Pixabay.com
Napsat komentář