Ticho není absence něčeho, ale přítomnost všeho

Po telefonu sáhneme v průměru každých 18 minut, tedy více než padesátkrát za den. Jde o nutkavou neurózu – svět se nám zdá v pořádku, jen pokud máme nabitou baterii a plný signál. A když nám někdo píše nebo volá, je to pro nás podvědomé potvrzení, že vůbec existujeme a někomu stojíme za to, aby na nás myslel. Běda, pokud si mobil zapomeneme doma! Zaplaví nás úzkost, jako kdybychom byli nazí. shutterstock_89619568

Síla ticha

Naplno si to uvědomíte v horách. Celý den jdete, posloucháte ticho, rovnáte si v hlavě myšlenky a najednou vám pípne esemeska. Velebný klid je pryč, protože vám právě někdo na dálku palčivě připomněl, že sem nepatříte. Patříte do města, se kterým jste svázáni signálem.

Základem je ujasnit si, co vlastně od outdoorového zážitku chcete. Do lesa, do skal nebo třeba na cestu stopem do Norska se přece vydáváme i proto, abychom omezili sociální interakci. Jsou chvíle, kdy chceme být sami nebo nanejvýš s kamarádem. Na SMS, Facebooku, Instagramu nebo Twitteru nejsme sami nikdy.

Takzvaný digitální detox je čím dál populárnější. Lidé totiž zjišťují, že nedostatek komunikace je paradoxně výhodou. „Ticho není absence něčeho, ale přítomnost všeho,“ říká stará orientální moudrost a pro čas bez mobilu to platí taky. Digitální detox přináší ponor do sebe sama, nalezení odpovědí na nejrůznější nevyřešené problémy, snížení stresu, lepší koncentraci, vyklidnění a odstranění podrážděnosti, lepší mezilidské vztahy…

Instantní konektivita

Že je v outdooru zapnutý mobil zárukou bezpečí? Před pár lety jste do lesa na houby nebo na trek Himálajem vyráželi bez něj a taky jste přežili. Že v něm máte nahrané různé „nepostradatelné“ outdoorové apky? Počasí, jízdní řády, kompas, GPS, krokoměr, mapu hvězdné oblohy, atlas jedovatých rostlin a návod na stavbu bivaku? Fajn, ale jak jste to dělali dřív?

Instantní konektivita vždy a všude nám nepřináší nic dobrého. Ničí naše zážitky a maže volný čas. Když vám šéf může zavolat i do hor, nejste na víkendu. Mentálně jste zůstali v kanceláři. Máte dvě možnosti. Buď odjet do mongolské stepi, do vnitrozemí Islandu nebo někam jinam, kde není signál (taková místa jsou kupodivu ještě i v Česku, viz mapy pokrytí operátorů). Anebo nechávat mobil cíleně doma. Zkuste to, je to až snobsky luxusní. Skutečně bohatým lidem se přece nedovoláme.

Text: Ivan Brezina

Foto: Shutterstock

Počet komentářů: 1

  1. Lucie Nantlová napsal:

    b) 15%

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× čtyři = 4

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>