Testujeme: vařič Jetboil MicroMo

Vylepšená rychlovarná konvice do přírody. Za jak dlouho si v horách díky technologii vychutnáte kávu nebo čaj? IMG_5447


Americká firma Jetboil přišla na jaře 2004 se zásadní inovací vařičů – varhánkovitě tvarovaným plechem, napevno přidělaným na dně varné nádoby. Při vaření většina tepla bez užitku stoupá podél stěn nádoby doslova “pánubohu do oken”. Tepelný výměník nazvaný FluxRing ho dokázal zpomalit. Zásadně to zvýšilo efektivitu přenosu tepelné energie plamene, a tím i účinnost vařiče (z běžných 30 – 40 % až na 80 %).

Káva na novoroční vycházce na hřebeny.

Káva na novoroční vycházce na hřebeny.

Inovaci v podobě vařiče Flash ocenila přední světová outdoorová média a taky konkurence, která začala tepelný výměník všelijak kopírovat. Uživateli totiž přináší hned výhod najednou.

Vše v jednom

Zaprvé došlo k úspoře plynu, což kromě logické úspory peněz znamenalo i lehčí batoh. S jedinou stogramovou kartuší dokáže Jetboil přivést k varu až 12 litrů vody – asi dvakrát víc, než běžné plynové vařiče. Pokud musíte na delším treku tahat v batohu kartuší několik, znamená to znatelný váhový rozdíl.

MicroMo má skutečně minimální rozměry.

MicroMo má skutečně minimální rozměry.

Kromě zvýšení účinnosti tepelný výměník navíc funguje i jako závětří. Výsledkem této synergie je podstatné zkrácení doby vaření, takže se mu přezdívá “rychlovarná konvice do přírody”. Další výhodou je kompaktnost – vše je uloženo přímo ve varné nádobě o rozměrech 104 m x 165 mm. Nemusíte tedy balit zvlášť vařič, ešus a kartuši, což znamená úsporu místa v batohu.

Rozložený systém. Pro transport je vše uloženo ve varné nádobě.

Rozložený systém. Pro transport je vše uloženo ve varné nádobě.

Tohle všechno jsme věděli už před skoro dvěma dekádami. Dnes je na trhu kromě modelu Flash široké spektrum dalších vařičů Jetboil, lišících se rozměry varné nádoby a příslušenstvím. Co je pro vás prioritou? Rychlejší vaření? Nižší cena? Větší počet strávníků? Možnost vaření i složitějších jídel? Efektivita tavení sněhu v extrémních vysokohorských podmínkách?

Detail hořáku s ventilem (dole) a regulační páčkou (vlevo).

Detail hořáku s ventilem (dole) a regulační páčkou (vlevo).

Zásadní rozhodování je mezi vařiči bez regulačního ventilu a s ním. První skupina, kam patří i starší model Flash, je levnější a podle výrobce třísezónní. Dražší vařiče s ventilem jsou čtyřsezónní a zvládnou i náročné vysokohorské akce. Lépe totiž fungují i v mrazu a ve větších výškách, kde je nižší atmosférický tlak.

Tepelný výměník FluxRing zboku.

Tepelný výměník FluxRing zboku.

Do této kategorie patří i model MicroMo, který je v ní nejlehčí (340 g). Díky objemu (0,8 l) a tvaru varné nádoby je určen hlavně tzv. “zalejvačům”, jak se přezdívá milovníkům instantní stravy. Guláš si v něm neuvaříte, ale to ani není jeho posláním. Jde o co nejrychlejší získání vroucí vody pro jednu až dvě osoby. I proto výrobce mluví o “osobním vařícím systému”. Ten je opravdu miniaturní – měří jen 16 cm s průměrem 10,5 cm.

Sestavení za pár vteřin

Na vařiči na první pohled zaujme řada vychytávek a promyslených detailů. Varná nádoba je opatřena neoprenovou “punčochou”, takže při držení nepálí. Navíc má i textilní ouško, které z ní dělá plnohodnotný hrnek. Kávu nebo čaj si tak můžete uvařit přímo v nádobě a poté z ní vypít. Chcete něco menšího? Spodní plastový kryt se dá využít jako další nádoba na pití.

Tepelný výměník FluxRing zespodu.

Tepelný výměník FluxRing zespodu.

Horní kryt má tři otvory. První slouží k nalévání vody a druhý je opatřen sítkem na slévání čeje nebo třeba těstovin. Třetí otvor uprostřed přesně pojme presovač, s jehož pomocí snadno připravíte “francouzkou” kávu. Presovač si ale už musíte dokoupit.

Horní kryt se třemi promyšlenými otvory.

Horní kryt se třemi promyšlenými otvory.

Sestavení systému je rychlé a intuitivní. Po odkrytí horního víčka z nádoby vyjmete trysku s ventilem, našroubujete ji na bombu a tu dole zacvaknete do skládací stabilizační trojnožky. Nahoře na trysku bajonetovým uzávěrem připevníte varnou nádobu. Pak už stačí jen pustit plyn a stisknout tlačítko piezozapalovače. Jednodušší už to být nemůže.

Čas uvaření půl litru vody při teplotě kolem nuly.

Čas uvaření půl litru vody při teplotě kolem nuly.

MicroMo používám od podzimu, takže mám možnost srovnání v různých podmínkách. Půl litru vody jsem koncem prosince přivedl k varu v čase 2:43. Výrobce udává čas 2:15, ale je třeba vzít v úvahu, že můj pokus probíhal při teplotě vzduchu +1 C a výchozí teplotě vody +5 C. Tedy v zimním čase, kdy se část tepla musela spotřebovat i na vyrovnání teploty. Od jara do podzimu je vaření o něco svižnější.

Výhoda modulárního systému

Za největší klad vařiče považuju až neskutečně jemnou možnost regulace plamene. Většina plynových vařičů zvládá mezi mihotajícím plamínkem a “hukotem na plný koule” jen pár přechodů. U MicroMo je ale interval zcela spojitý. Výkon tak můžete ladit s až hodinářskou přesností.

Spodní kryt lze použít jako hrnek.

Spodní kryt lze použít jako hrnek.

Z treků s manželkou mám vyzkoušeno, že 0,8 litrový objem Jetboilu MicroMo na kávu přesně využijí dvě osoby. Dojdeme k prameni (nebo si vodu přineseme s sebou) a za tři minuty můžeme oba usrkávat vonící nápoj s výhledem na okolní kopce. Pokud chceme víc vody, jednoduše si přihřejeme. Kdyby nás bylo víc, asi bych už volil litrový Jetboil Flash. Je ale zase větší a těžší, takže by to bylo “něco za něco”.

Vařičs nasazenou redukcí, umožňující použití klasického ešusu.

Vařičs nasazenou redukcí, umožňující použití klasického ešusu.

Díky tomu, že je vše spojeno „napevno“, je MicroMo i přes svůj vertikální tvar velmi stabilní. Ocení to každý, kdo už někdy ve stanu převrhl ešus (pokud jste opravdu nemehla, pořiďte si zavěšovací soupravu). Dokoupit se dá obdoba klasického ešusu, opatřená dole tepelným výměníkem FluxRing. V této nádobě už guláš určitě uvaříte. A nebo si vezměte klasický ešus. Součástí balení MicroMo je totiž i předtvarované “udělátko” (redukce), které stačí položit na hořák. Jakoukoli varnou nádobu pak postavíte nahoru a máte obdobu klasického plynového vařiče. Samozřejmě už ale bez výhody tepelného výměníku.

Detail hořáku bez redukce s dobře viditelným piezozapalováním.

Detail hořáku bez redukce s dobře viditelným piezozapalováním (bílý výstupek).

Shrnutí? MicroMo je modulární systém, který můžete podle potřeby používat jak na extrémní sólo akce, tak i na rodinné přechody hor nebo třeba do kempu. Stačí se jen rozhodnout, co, kde a pro kolik lidí budete vařit. Podle toho se pak rozhodnete, které části necháte doma a které naopak přiberete.

Vařič se dá koupit ve všech velkých outdorových řetězcích. Více: www.jetboil.cz

 

 

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + = 12

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>