Testováno na lidech: vařič Jetboil Stash

Týden v rumunských horách s nejnovějším modelem "rychlovarné konvice na ven". DSC_0406

Americká firma Jetboil v roce 2003 navždy změnila outdoorové zážitky a pobyt v přírodě. Přišla totiž s revolučním konceptem vařiče, integrujícího vše v jednom. Varná nádoba s hořákem jsou propojeny, takže nepotřebujete ešus. A varná nádoba je navíc dole opatřena tepelným výměníkem, který výrobce označuje jako FluxRing – jednoduše řečeno varhánkovitě tvarovaným plechem. Tohle technické řešení zaprvé zvyšuje účinnost přenosu tepla z hořáku do vody (čímž zrychluje vaření a šetří plyn) a zadruhé chrání plamen před větrem.

Detail FluxRingu, což je tepelný výměník a závětří v jednom.

Detail FluxRingu, což je tepelný výměník a závětří v jednom.

Na český trh značku Jetboil dováží agilní litoměřická firma Norská móda. Vařič Jetboil Flash jsme v Outdooru testovali už na jaře 2012. Od té doby se objevila řada dalších modelů. Mimo jiné i Jetboil  Stash o objemu 0,8 litru, který je na českém trhu dostupný od konce letošní zimy. Horkou novinku jsem si vzal na týdenní putování rumunským pohořím Trascau koncem dubna.

 Výkonnější než jiné vařiče

Balení obsahuje varnou nádobu vyrobenou z anodizovaného hliníku, plastové víčko, plastovou stabilizační trojnožku a látkový sáček s vlastním vařičem vyrobeným z titanu. Do víčka se dá zespodu zacvaknout plynová bomba o obsahu 100 gramů, která je díky tomu pro transport ukryta uvnitř varné nádoby. Pod jejím dnem tak navíc vznikne místo pro zapalovač. Výsledkem je kompaktní a skladný varný systém, ideální pro jednu až dvě osoby.

Ranní káva u jezera Ighiel.

Ranní káva u jezera Ighiel.

Je ale třeba zdůraznit, že všechny vařiče Jetboil primárně cílí na “zalévače”, jak bývají v outdooru někdy trochu posměšně nazývání konzumenti dehydrované stravy z pytlíků. Vysoké varné nádoby “rychlovarných konvic na ven” jsou totiž kontruovány pro co nejvyšší efektivitu ohřívání vody. Na rozdíl od klasického ešusu si v nich ale jen těžko připravíte smaženici nebo guláš. To není chyba, v životě je prostě vždy něco za něco. Pokud se chystáte venku kromě zalévání i vařit, pořiďte si právě Stash. Jeho nižší nádoba v tomto směru nabízí přece jen variabilnější využití než jiné modely.

Nesmíte jen zapomenout, že vařič má opravdu vysoký výkon. Pokud byste ho tedy zapálili pod prázdnou nádobou, žárem by se zkroutila. Stash prostě není určen pro smažení a podobné kuchařské operace vyžadující vyšší teploty. Konzervu si v něm nicméně ohřejete bez problémů.

Sbalený vařič. Pod plastovým víčkem je vidět 100 gramová plynová bomba a zapalovač.

Sbalený vařič. Pod plastovým víčkem je vidět 100 gramová plynová bomba a zapalovač.

Půl litru vody (tedy asi dva hrnky) přivedete k varu za 2,5 minuty. To je tvrzení výrobce, které nemá smysl testovat se stopkami v ruce. Pár vteřin sem a tam… V reálných podmínkách totiž čas k varu závisí na vstupní teplotě vody, okolní teplotě, zbývajícím množství a tlaku plynu v kartuši a dalších proměnných. Shrňme tedy jen, že jde o velmi rychlý vařič.

Rozbalený vařič. Zleva víčko s bombou, sáček a hořákem, složená stabilizační trojnožka a varná nádoba.

Rozbalený vařič. Zleva víčko s bombou, sáček a hořákem, složená stabilizační trojnožka a varná nádoba.

Přece jen vás zajímají technické detaily a exaktně změřený výkon v různých podmínkách včetně větru? V tomto podrobném anglickém testu to udělali za nás. Ve srovnání s jinými vařiči (Soto, MSR, SnowPeak…) z toho Stash vyšel velmi dobře. “The Jetboil FluxRing on the aluminum pot provided better than expected wind protection,” shrnují autoři. “The Jetboil Stash system burned on average less than half the fuel in the wind than other popular backpacking stoves.”

Promyšlené detaily

Sestavení vařiče je brutálně jednoduché, takže přiložený podrobný návod je zbytečný. Intuitivně by to zvládl i gumový pískací panák s prstem v nose. Hořák jednoduše vyndáte ze sáčku a jeho tři ramena rozložíte do stran. Našroubuje kartuši, na kterou dole zacvaknete rozloženou stabilizační trojnožka (na rovném podkladu je ale zbytečná). Otočením ventilu pustíte plyn a škrtnete zapalovačem nebo sirkou. Nahoru pak už jen stačí postavit varnou nádobu s vodou, vymyšlenou tak, aby zapadla do drážek.

Titanový hořák má tři výklopná ramena.

Titanový hořák má tři výklopná ramena.

V brožurce nechybí český návod, ve kterém výrobce varuje, abyste to nedělali obráceně: “Nesnažte se zapalovat s varnou nádobou už položenou na hořáku. Může dojít k nahromadění plynu, které způsobí intenzivnější vzplanutí.” S už nasazenou nádobou jsem ale vařič zapaloval běžně. Trochu to blafne, stejně jako když vaříte doma na sporáku, ale to je všechno. Smysl varování je jen v tom, aby se výrobce zbavil případné odpovědnosti, kdyby snad vařič používal úplný začátečník.

Naprosto tomu ale rozumím, stejně jako varování: “Nenalévejte do nádoby více než 500 mililitrů tekutiny. Nádoba by mohla přetéct a způsobit zranění.” Že vařící voda překypí ví i malé děcko. Někteří dospělí se zřejmě chovají hloupěji než malé děcko. Normální člověk si ale ohlídá jak blafnutí plynu, tak i chvíli, kdy voda začíná bublat.

Návod ke sbalení je vytištěn i na vnější stěně varné nádoby pod zámkem rukojeti.

Návod ke sbalení je vytištěn i na vnější stěně varné nádoby pod zámkem rukojeti.

Stash se vyznačuje promyšlenými detaily. Uvnitř varné nádoby najdete vyražené rysky na odměřování množství vody. Držadlo má zámek – nezavře se, pokud obě části nestisknete k sobě, což brání opaření. Držadlo navíc slouží i jako pojistka víčka, takže se vám obsah varné nádoby nerozsype v batohu.

Ve víčku je po straně otvor, kterým se dá horká voda nalévat pohodlně a přesně i s nasazeným víčkem. Uprostřed pak najdete malý otvor pro nasazení pístu presovače, se kterým si přímo ve varné nádobě můžete udělat kávu frenchpress nebo čistý čaj bez plovoucích lísků.

Ranní výhled ze stanu na hřebeni Buza Magurii.

Ranní výhled ze stanu na hřebeni Buza Magurii.

Díky hmotnosti pouhých 200 gramů Stash cílí na technicistní fajnšmekry ultralight trekkingu a na situace, kdy potřebujete co nejvíc snížit váhu batohu. Třeba na mnohadenním treku, kde už jde skutečně o každý gram. Pro srovnání se nabízejí dva jiné modely Jeboil stejného obsahu (0,8 litru). Vařič MicroMo váží 340 gramů, vařič Zip 345 gramů. Stash je tedy asi o 40 % lehčí, respektive s ním na zádech ušetříte asi 140 gramů.

Titanový hořák vařiče je ukryt v látkovém sáčku. Váží jen 59 gramů a dá se v něm vařit i v klasickém ešusu nebo jiné nádobě.

Titanový hořák vařiče je ukryt v látkovém sáčku. Váží jen 59 gramů a dá se v něm vařit i v klasickém ešusu nebo jiné nádobě.

Na rozdíl od jiných modelů Jetboil nemá Stash piezoelektronické zapalování, takže musíte mít zapalovač nebo sirky. Nenajdete tu ani spodní plastový kryt tepelného výměníku, který ale díky robustní konstrukci není třeba. Prostě čirý minimalismus.

Kafíčko kdekoli

Výrobce udává spotřeba plynu 108 gramů za hodinu (1,8 gramu za minutu). Pokud byste tedy měli 100 gramovou bombu uloženou uvnitř vařiče, vystačila by vám na 55,5 minuty vaření. A jestliže přivedení 0,5 litru vody (zhruba dva šálky kávy) k varu trvá 2,5 minuty, vystačila by vám bomba na 11,1 litrů vody. To vše samozřejmě v ideálních podmínkách. Na běžný víkendový vandr je to naprosto postačující. Ve dvou lidech si za tři dny dáte dejme tomu 12 káv nebo čajů a zalijete šest instantních jídel. Na delší akce je třeba přibalit větší bombu, kterou už ale neschováte do varné nádoby.

Pauza na kávu, aniž bych musel v horách rozdělávat oheň.

Pauza na kávu, aniž bych musel v horách rozdělávat oheň.

Přesně takhle jsme Stash používali na týdenním putování rumunským pohořím Trascau. Právě možnost dát si kdekoli kafe považuju za největší výhodu vařičů Jetboil. Shodíte batoh a za tři nebo čtyři minuty už máte v ruce horký vonící šálek. Nemusíte hledat dříví, složitě zapalovat oheň, mýt očouzený ešus, likvidovat ohniště, bát se, jestli vám za oheň někdo nevynadá… S Jetboilem je to prostě jinak, což model Stash jen potvrzuje.

Oběd pod vrcholem Geamana: Stash vyrobí horkou vodu, která zalije sušenou expediční stravu Real Turmat.

Oběd pod vrcholem Geamana: Stash vyrobí horkou vodu, která zalije sušenou expediční stravu Real Turmat.

Pomyslná třešničkou na dortu? Oranžové detaily Stashe skvěle ladí s oranžovými sáčky norské sušené expediční stravy Real Turmat, kterou jsem se v Rumunsku živil. Je to samozřejmě naprostá banalita, respektive jen barevná náhoda. Ale parádní oběd a po něm káva je prostě v horách luxusní kombinace.

Více zde: www.norskamoda.cz

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− 3 = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>