Testováno Kavkazem: lehoučká zateplovačka Rab Flux

Tuhle minimistickou bundu by jistě ocenil i Fantomas. Aktivní jedince totiž hřeje nejen na těle, ale i na holé lebce. Čepici můžete s klidem nechat doma. DSC_0571


Na letní treky v severní Gruzii jsme hledali zateplovací vrstvu, která by byla lehká, prodyšná a dobře sbalitelná. Volba celkem logicky padla na Nalehko.com. Apoštol ultralight trekkingu Petr Kosek (viz velký rozhovor ZDE) se tu soustřeďuje na maximálně odlehčené vychytávky. Než je zařadí do e–shopu, sám je prověřuje na svých extrémních dálkových akcích. Slibovalo to, že tu najdeme nějaký skutečně povedený kousek.

Bunda hřeje, ale nepotíte se v ní ani při chůzi, takže manželka Rab Flux často celý den nesundala.

Bunda hřeje, ale nepotíte se v ní ani při chůzi, takže manželka Rab Flux často celý den nesundala.

Vybrali jsme si Rab Flux, v pánské i dámské verzi. Zaujala nás už nezařaditelnost, umožňující univerzální využití. Je to triko? Mikina? Bundička? A je to střední vrstva nebo vnější vrstva? Z Petrovy recenze bylo jasné, že Rab Flux spojuje všechny tyhle kategorie a ke každé z nich dodává něco navíc. Více než slibné byly i dva anglické testy (ZDE a ZDE) a videa na YTB (ZDE a ZDE).

Promyšlený hybrid

Produkt renomované britské firmy Rab (odkaz) maximálně využívá vlastnosti Polartecu Alpha. Tenhle izolační materiál před časem vyšel jako nejlepší z terénních slepých testů americké armády. Hledala zateplení pro vojáky, kteří často podávají extrémní fyzický výkon v náročných klimatických podmínkách. Potřebují se při něm udržet v teple, ale zároveň se nepotit. Výhody polyesterového “kožíšku” Polartec Alpha už z Nalehko.com znám ze silnější zimní bundy Alpha Direct  od Rabu, kterou jsem testoval ZDE. Ta ale využívá gramáž 125 g/m2, což by na letní Kavkaz bylo zbytečně teplé.

Detail struktury prodyšného "kožíšku".

Detail struktury prodyšného „kožíšku“.

Rab Flux se odlišuje jak nižší gramáží zateplení (95g/m2), tak i hybridní konstrukcí a střihem. Polartec Alpha je tu použit jen tam, kde je skutečně potřeba – na zádech, na břiše a na horní straně paží. Bundičku to nejen odlehčuje, ale dále to zvyšuje její prodyšnost. Panely zateplení jsou doplněny strečovým mikrofleecem Thermic-lux 178g/m2 a to všechno je “zabaleno” do vnější jemné polyesterové tkaniny.

Pohled zevnitř. Všimněte si panelů z Polartecu Alpha, které střídá microfleece.

Pohled zevnitř. Všimněte si panelů z Polartecu Alpha, které střídá microfleece.

Střih Rab Flux je maximálně zjednodušený. Minimalistický kousek má jen dvě kapsy a kapuci, nic víc. Nikde nenajdete žádné stahování, které nahrazuje pružnost fleece panelů. Ty jsou umístěny i v kapuci, která vaši hlavu obepne stejně příjemně jako čepice (vešla by se i pod přilbu).

Díky hřejivosti Fluxu se do vás nedá zima ani po zakempování.

Díky hřejivosti Fluxu se do vás nedá zima ani po zakempování.

Centrální YKK zip je podložen légou a u krku má parkovací “garáž” pro ochranu brady. To je důležité už proto, že zip je prodloužený. Pokud ho tedy zapnete až nahoru, vytvoří teplý nákrčník, kryjící krk a bradu. Velké kapsy mají dlouhé zipy, takže jsou dostupné i při zapnutém bederáku. Na koncích rukávů jsou smyčky pro palce. Do rukáků tak nefouká a hřbety rukou zůstávají v teple.

Důvody pro lásku

Pocitově jsme si Rab Flux zamilovali na první obléknutí. Důvody jeho příjemnosti jsou hned tři. Zaprvé je to příjemně hebký a chlupatý zateplovací materiál bez podšívky, který začne takřka instantně vytvářet teplo. Zadruhé pružná bundička padne na tělo jako ulitá. Díky přiléhavému “slim fit” střihu nikde nevznikají kapsy studeného vzduchu. Vjem “druhé kůže” umocňuje i fakt, že Rab Flux nikde neškrtí ani netáhne. Při každém pohybu spolupracuje a doslova se stává vaší součástí, na čemž se podílejí hlavně už zmíněné strečové panely.

Extrémně pružný materiál při každém pohybu spolupracuje s tělem.

Extrémně pružný materiál při každém pohybu spolupracuje s tělem.

 

Třetím důvodem přijemnosti je délka. Většina výrobců šije outdoorové oblečení jen do pasu, zatímco tenhle kousek sahá až přes zadek. Nikde tedy netáhne.

V sedle Chaukhi (3338 m) ležel i v srpnu sníh. S termoprádlem jsme tu ale ve Fluxu vystačili.

V sedle Chaukhi (3338 m) ležel i v srpnu sníh. S termoprádlem jsme tu ale ve Fluxu vystačili.

360 gramů tepla je designováno na aktivní pohyb, čemuž je podřízeno vše. A právě v tom se Rab Flux ukázal jako nejsilnější. V chladnějších a větrnějších dnech jsme bundičky často vůbec nesundávali. Nabourává to dogma “jakmile se zastavíš, přiobleč se”. Tradičně se totiž zateplovačka vytahuje až při odpočinku, kdy člověk rozehřátý a zpocený pohybem vychládá a dává se do něj zima. V Rabu Flux se ale skoro nepotíte. V kombinaci s funkčním prádlem ho tedy můžete mít na sobě i při supění do kopce s batohem. A protože Polartec Alpha skvěle dýchá, nejste na zastávkách mokří, neprochladnete a nepotřebujete další vrstvu.

Třísezónní kousek

Kavkaz potvrdil, že Rab Flux coby svrchní vrstva odolá slabšímu větru a jemnějšímu dešti. Hřeje i mokrý a velmi rychle schne (podle tvrzení výrobce Polartecu Alpha až třikrát rychleji, než jiné materiály, což jsme ale samozřejmě neměřili). Na rozdíl třeba od mikrofleecové mikiny to výrazně rozšiřije použití bundičky jako svrchní vrstvy. Membránové bundy jsme přes Rab Flux navlékali jen když se silně rozpršelo plus v kavkazských sedlech, kde opravdu mocně foukalo.

Cesta do sedla Acunta (3431 m) v gruzínské Tušetii.

Cesta do sedla Acunta (3431 m) v gruzínské Tušetii.

Rab Flux je typicky třísezónní kousek od jara do pozdního podzimu. Podle našich gruzínských zkušeností velmi dobře zvládá různorodé klimatické a teplotní podmínky od chladných večerů ve výškách až 3500 metrů přes slunečné a větrné počasí během dne až po mlhu s lehkým mrholením při přechodu sedel.

Při pohledu proti světlu jsou zateplovací panely průsvitné. Právě proto taky bunda tak dobře dýchá.

Při pohledu proti světlu jsou zateplovací panely průsvitné. Právě proto taky bunda tak dobře dýchá.

Bonus pro ženy? Manželka, která je od přírody zimomřivější, v bundičce často i spala.

Fantomas se směje

Sečteno a podtrženo v letních horách potřebujete jen tři věci: kvalitní termoprádlo, svrchní membránovku a Rab Flux (buď jako svrchní vrstvu, nebo v horších podmínkách jako střední zateplení). Nejde o vysloveně zimní bundu, ale umím si ji představit třeba na běžkách a dalších vysoce aerobních aktivitách od prosince do března. V zimě samozřejmě může tvořit i mezivrstvu.

Pánská i dámská verze je na výběr v několika barvách. A navíc můžete nechat doma čepici, což zvláště oceníme my plešouni.

Více zde: www.nalehko.com

 

 

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + = 13

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>