Test: tunelový stan Vango Force 10 Helium 2

Bez přehánění – nikdy jsem nad sebou neměl lepší plátěnou střechu. Tohle je Svatý grál vandrování, cyklistiky a dalších venkovních aktivit nalehko. Ve své kategorii exceluje. Balíček o rozměrech 40 x 14 cm váží jen 1430 gramů.


Nejpříjemnější je spát pod širákem, ale vždycky to bohužel nejde. Buď na vás místo tisíců hvězd nad hlavou z temně zataženého nebe něco padá, nebo příliš fouká, případně potřebujete soukromí, abyste se v autokempu u Mácháče mohli po pěti pivech oddávat sexu… Pardon, poslední varianta už vlastně není outdoor. Zůstaňme tedy jen u prvních dvou.

Ledový nocleh na hřebeni Velké Fatry

Ledový nocleh na hřebeni Velké Fatry

Tři roky zkušeností

Pokud chcete někam dojít a něco zažít, je každý stan nutně kompromisem. Musí totiž spojit zdánlivě nespojitelné. Musí být 1. stabilní, aby odolal živlům, 2. prostorný, aby vám z něj nečouhaly nohy a batoh a 3. lehký, aby vám kvůli ochraně před nočním deštěm nepraskla páteř. Většina stanů na trhu (až na ty dětské hobbymarketů) splňuje první dvě podmínky, ale s tou třetí už je to horší. Na trhu je záplava dobrých stanů, jejichž vláčení po kopcích je utrpením. “Království za stan pro dva pod dvě kila!”, dalo by se to shrnout.

Větrný nocleh na hřebeni rumunského pohoří Lotru

Větrný nocleh na hřebeni rumunského pohoří Lotru

Za odhadem asi čtyřicet let trekování jsem vyzkoušel mnoho stanů. Nedal jsem dopustit na českou Gemmu, ale po mnoha letech mi bohužel dosloužila a výrobce už tyhle skvělé stany bohužel nedělá. Na radu Petra Koska z www.nalehko.com padla v létě 2016 volba na model Helium 2 od britské firmy Vango (vyrábí ho pro ni skotská firma Force 10).

DSC_0172

Balíček o rozměrech 40 x 14 cm váží jen 1430 gramů.

S tímhle stanem mám tedy skoro tři roky zkušeností nejen z náročnějšího VHT v Rumunsku, Turecku, Arménii, Polsku či Íránu, ale i z cyklotoulek po Šumavě, splouvání českých řek, domácích víkendovek nebo zimního přechodu Malé Fatry na sněžnicích. Pro pořádek rovnou shrnuju: jiný stan už nikdy nechci.

DSC_0141

Tunel, který nic netuneluje

Nejdřív ale technický popis. Helium 2 je dvouplášťový stan hybridní tunelové konstrukce pro dvě osoby. Ložnice o rozměrech 210 x 120 cm sice není největší, ale dva spáči běžných rozměrů se v ní příliš nemačkají. Batohy si jen musíte uložit do předsíňky v boční apsidě, kde se dá nouzově i vařit (celková plocha stanu je 245 x 175 cm). Výška ložnice 95 cm uspokojí i klaustrofobika.

DSC_0135

Nejpodstatnější ale je, že Helium 2 váží jen 1430 gramů. Na plnohodnotný dvouplášťový stan určený do nejnáročnějších podmínek je to skvělá hmotnost. Je tak nízká, že se tenhle stan hodí i pro outdoorového osamělce, který pak bude mít sám pro sebe královský prostor. A to ještě navíc můžete ložnici s podlážkou nechat doma a spokojit se jen s tropikem, čímž se dostanete pod magickou hranici jednoho kilogramu. Ložnice je jinak integrální součástí stanu, který se staví s ní.

DSC_0138

Vichr na hřebenech

Maximálního odlehčení stanu dosáhl výrobce zaprvé konstrukcí. K postavení stačí jen jeden skládací duralový prut uprostřed plus dvě krátké vzpěry. Druhým principem odlehčení je velmi tenký, ale zároveň velmi odolný silikonizovaný materiál tropika ProTex 15D. Výrobce u něj udává vodní sloupec 3000 mm (u podlážky z 70D Ripstop nylonu s polyuretanovým zátěrem dvojnásobek). I díky podlepeným švům to není žádný piják – do Helia 2 nám nezateklo ani v průtrži mračen na hřebenech rumunského Paringu.

IMG_2993 (kopie 2)

Tím se plynule dostáváme k větruvzdornosti stanu. Na zemi ho drží osm kolíků a stabilitu zajišťuje patentovaný systém TBS PRO (Tension Band System). Jde o dvě šňůry, které se dají uvnitř stanu sepnout na střed nosného prutu a pevně stáhnout, což zvýší celkovou tuhost konstrukce. Asi i díky tomu (kromě aerodynamického tvaru, na kterém se vítr nemá čeho zachytit) si na nás stan nelehal ani v opravdu silném vichru.

IMG_2989 (kopie 2)

Tři bonusy

Prvním bonusem jsou dva vchody. Když jdete v noci čurat, nemusíte tedy přelézat spolunocležníka. Výhodné je to v při nouzovém vaření ve stanu (což jinak nedopočuji, protože vždy hrozí otrava oxidem uhelnatým!), protože prostor lépe lufruje. Nehrozí tedy otrava oxidem uhelnatým. Druhým bonusem je olivově zelená barva tropika, lišící se od výrazně řvavé barevnosti některých jiných značek. Proč být vidět tam, kde chcete mít klid, třeba od ochranářů nebo zlodějů?

Stan na batohu v rumunském pohoří Lotru

Stan na batohu v rumunském pohoří Lotru

A konečně třetím bonusem je balíček o rozměrech 40 x 14 cm, ve který se Helium 2 promění po sbalení. Nejen že se výborně vejde do batohu nebo do loďáku, ale dá se i dobře přidělat na vršek zadní cyklobrašny. Malý balíček, velký a nerušený spánek…

Z cyklotoulek Šumavou

Z cyklotoulek Šumavou

Helium 2 samozřejmě není všestranný stan – žádný takový ani neexistuje. Dá se v něm jen ležet, maximálně sedět. Vícedenní čekání na konec dlouhých dešťů by tedy nebylo nic moc, ale kdy se vám to naposledy stalo? Tenhle stan patří do kategorie útočných, kde část pohodlí promyšleně vyměníme za maximální odlehčenost, jednoduchost a rychlost stavění. A ve své třídě Helim 2 jednoznačně exceluje.

Za poslední trumf pak považuju odolnost. Ani po třech letech poměrně častého užívání se stan nikde neroztrhl, neprotéká a není třeba nic opravovat.

Více: www.nalehko.com

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + 6 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>