Test spacáku Rab Neutrino Pro 600 W: dámský třísezóňák do Rumunska, na Kavkaz i jinam

Britská firma Rab ušila kilo heboučkého tepla na vandry od jara do podzimu. Speciálně pro zimomřivé ženy! iva drží


Tenhle spacák dostala manželka loni v červnu. Její starý dobrý Criterion Lady 500 po osmi letech intenzivního používání už pomalu dosluhoval, takže chtěla zkusit něco nového. S testem jsme si ale dávali načas. Než o něčem napíšu, chci to mít opravdu důkladně “osaháno”, zvlášť když to hřeje ženu, se kterou chodím (nejen) po horách už 35 let.

Ráno po noci pod širákem v rumunském pohoří Penteleu.

Ráno po noci pod širákem v rumunském pohoří Penteleu.

Nový spacák od britské firmy Rab s námi tedy loni přeběhnul rumunská pohoří Penteleu a Vrancei a letos se na gruzínském Kavkazu podíval do výšek nad 3000 metrů. Mezi tím v něm Iva prožila řadu nocí na jarních a podzimních vandrech po Česku, na vodách, cykloakcích… Více než roční užívání nám poskytlo dostatečně podrobnou zkušenost.

Dámám na tělo

Nejprve ale technický popis. Spacák Rab Neutrino Pro 600 W váží jen lehce přes kilo (přesně 1058 gramů). Vnějším materiálem je heboučký Pertex Quantum Pro, podle výrobce voděodolný. To jsme neplánovaně otestovali při nocích pod širákem a probuzeních v ranní rose. Vysrážená voda udělala na povrchu látky kuličky, ale dovnitř nepronikla. Spacák jen stačilo otřepat a nechat oschnout v ranním slunci. Vysloveně nepromokavý jistě nebude, ale to od spacáku ani nikdo nečeká.

Vlevo izolační náplň, vpravo svrchní materiál.

Vlevo izolační náplň, vpravo svrchní materiál.

Uvnitř je použit ripstopový nylon, u naší verze ve výrazné oranžové barvě (v kontrastu s vnější tmavomodrou). To by teoreticky mohlo mít význam při záchranné akci v horách, kdy by spacák otočený naruby pomáhal najít ztroskotance. Berme to ale spíš jen jako vtip, do podobného maléru se asi dostane jen málokdo.

Slunění spacáku na stanu. Je otočen naruby, tedy vnitřní oranžovou stranou ven. Záchranný tým by měl snadnější práci.

Slunění spacáku na stanu. Je otočen naruby, tedy vnitřní oranžovou stranou ven. Záchranný tým by měl snadnější práci.

Střih spacáku s označením W je speciálně přizpůsoben ženské postavě. Znamená to o něco užší prostor pro nohy než u pánské verze (aby tam bylo ještě tepleji) a naopak víc místa v horní části těla. Po celé délce má zip YKK, který se dá nahoře zajistit “sucháčem”. Zevnitř zip kryje zateplená léga štědře široká 10 centimetrů. Teplo tedy opravdu nemá šanci uniknout. Zip lze rozepnout i zespodu. Tenhle detail teoreticky umožňuje použít spacák jako neohrabanou “péřovku”, třeba při cupitání v mrazu na záchod nebo postávání u ohně. A pokud je vám v noci příliš horko, rozepnutím dole vznikne ventilační otvor.

Detail kapuce, ve které je stahovací límec, oddělující spodní část spacáku.

Detail kapuce, ve které je stahovací límec, oddělující spodní část spacáku.

Na spodním okraji spacáku jsou poutka na zavěšení spacáku třeba při sušení. Za zmínku stojí ještě vnitřní kapsička a zateplený stahovací límec v ergonomické stahovací kapuci. Pokud je opravdu velká zima, spacák si límcem uvnitř rozdělíte na dva oddíly. Umožní to lepší hospodaření s tělesným teplem

Husa je lepší než kachna

Rab Neutrino Pro 600 W  je plněn 600 gramy peří s plnivostí 800 cuin. Tento parametr znamená plnivost („fill power“), tedy objem, který peří po rozbalení zaujme. Od toho se přímo odvíjí množství zachyceného vzduchu a tedy i izolační vlastnosti. Rozmezí 700 – 900 cuin je považováno za špičku, což ale u konkrétního spacáku poznáte už “na první dobrou”. Stačí ho jen vyndat z obalu a párkrát s ním zatřepat, aby se nafouknul do nádherné buclatosti (tzv. loftu, tedy výšky komor).

Detail stahovadla okraje spacáku (stejné je i v límci).

Detail stahovadla okraje spacáku (stejné je i v límci).

Podstatnou informací je i to, že peří je husí, nikoli kachní. Je tedy o něco plnivější, kvalitnější a mastnější než levnější peří kachní. Mastnota neznamená, že by vám ze spacáku kapalo husí sádlo. Mastné peří vodních ptáků ale lépe odolává vlhkosti, což je snad jediný parametr, ve kterém peří trochu zaostává za syntetickými izolačními materiály. V tomto případě je to navíc ještě podpořeno hydrofobizační úpravou Nixwax bez ekologicky škodlivých látek. Spacák tedy později navlhne a dřív uschne. Pokud ovšem promoknete, což se Ivě naštěstí nepovedlo. Hydrofobizované peří by si navíc i ve vlhkých podmínkách mělo držet vyšší loft a tedy i tepelně izolační vlastnosti.

Zajímá vás etická rovina věci? Pak jistě nepřehlédnete certifikát RDS (Responsible Down Standard). Zaručuje, že husy žily v trvale udržitelných chovech v přirozených podmínkách, nebyly krmeny násilně a peří se jim nedralo zaživa. S tímhle dobrým vědomím se vám možná bude lépe usínat.

Princip lichoběžníkových komor.

Princip lichoběžníkových komor.

Kromě kvality izolace jde u každého spacáku i o tvar komor. Ani sebelepší peří by totiž nefungovalo dostatečně, kdyby se uvnitř přesýpalo jako písek v hodinách. Spacáky Rab využívají lichoběžníkové komory („trapezoid“), které jsou uspořádány do klínů, takže nevznikají studená místa bez izolace. Pokud vás různá řešení komor spacáků zajímají, detaily najdete ZDE.

Kratší a teplejší

Dámská verze spacáku (W) má svoje opodstatněné. Genderové ohledy a politickou korektnost stranou – ženy jsou prostě zmrzlejší, zimomřivější a náchylnější k prochladnutí než muži. Jejich tělo vyrábí méně tepla a hůř ho rozvádí do okrajových částí (nohy a ruce). Ženy jsou navíc subtilnější než muži, což znamená i větší tepelné ztráty.

Iva drží kavkaz

Výrobci kvalitnějších spacáků na to reagují vývojem a výrobou speciálních dámských modelů spacáků. Nehledejme v tom módu ani marketing. Ženy prostě objektivně potřebují kvalitnější tepelnou izolaci, a to hlavně ve spánku, když se nehýbou. Britská firma Rab není výjimkou. Její dámské verze spacáků jsou oproti pánským kratší, ale obsahují stejné množství peří. Proto jsou logicky o něco teplejší.

Alfou a omegou každého spacáku jsou izolační vlastnosti. U modelu Neutrino Pro 600 W udává výrobce komfortní teplotu do –5°C (příjemné spaní), hranici komfortu do –12°C (ještě pohodlné spaní bez probouzení chladem) a exterémní teplotu –32°C (hranice přečkání noci bez poškození organismu), to vše podle normy EN13537:2016.

celek v horách

Tyto hodnoty jsou ale už z principu jen orientační. Měří se totiž v laboratoři na figuríně se snímači teploty. Norma nebere v úvahu, že každá uživatelka má trochu jinou termoregulaci v závislosti na věku, únavě, nasycení, trénovanosti a řadě dalších parametrů.

Od března do listopadu

Jak shrnout více než roční zkušenosti? Kdybych spacák používal já, řekl bych, že pro letní akce je až příliš teplý, a to i ve větších nadmořských výškách. Zimomřivá manželka si ho ale velmi pochvaluje i v létě. Při třísezónním použití (vandry od března do listopadu) je pro ni prý tak akorát.

Na treku spacák po ranním vyslunění prostě nacpete do kompresního obalu.

Na treku spacák po ranním vyslunění prostě nacpete do kompresního obalu.

Podle výrobce jde o špičkový model s velmi dobrým poměrem nízké hmotnosti a vysoké hřejivosti (pardon, izolačních vlastností, hřeje nás naše vlastní teplo). To můžeme potvrdit. Kilo v batohu zajistí kvalitní spánek v teple od časného jara do pozdního podzimu, a to i pro ženu. Když venku během roku trávíte hodně nocí, je Rab Neutrino Pro 600 W skvělou volbou.

Spacák ve volném bavlněném obalu na ukládání doma.

Spacák ve volném bavlněném obalu na ukládání doma.

Příjemným detailem je, že výrobce spacák dodává s bavlněným pytlem na uskladnění. Péřový spacák nemůžete sbalený jen tak strčit do skříně, protože by se peří rychle slehlo. Je třeba nechat ho dýchat a do něčeho ho přitom strčit. Kdysi jsme to řešili starým povlečením, ale teď nám to Rab usnadnil.

I to se počítá. A mimochodem, anglický výrobce poskytuje záruku nejen zákonné dva roky, ale po celou dobu životnosti spacáku. To by si Číňani u svých šuntů nelajsli:-)).

Více o spacáku na www.nalehko.com

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + 9 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>