Slackline – hlavně nespadnout
Slackline je mladý dynamický sport spočívající v balancování, chození, trikování a freestyle na nataženém popruhu mezi dvěma pevnými body. A to od pár centimetrů nad zemí až po extrémní výšky ve skalách nebo horách. Slackline, to je sport, zábava a životní styl, který rozvíjí koordinaci pohybů, rovnováhu a posiluje takřka všechny svalové partie.
Obecně by se dalo říci, že se jedná o moderní provazochodectví, avšak je tu několik rozdílů, kterými se slackline od svého předchůdce odlišuje. Používá se při něm volný plochý popruh – to umožňuje chodit bez tyče pouze s rukama nad hlavou, čímž se udržuje balanc. Slackline popruhy jsou široké 2,5 cm nebo 5 cm podle různých disciplín. Obrovskou výhodou je variabilita. Stačí najít pouze dva pevné body a mezi ně velice jednoduše napnout lajnu. Nejčastěji lze slacklinery vidět v parku s popruhem mezi dvěma stromy.
Exkurz do historie
Sport jako takový vznikl v amerických Yosemitech, které jsou především rájem horolezců. Traduje se historka o místních lezcích, kteří se za špatného počasí nudili na parkovišti pod skalami, a tak začali balancovat na řetězech, které sloužily jako bariéry pro auta. A z této dnes již legendární historky dospěl slacklining do dnešní podoby, kdy má svou celosvětovou federaci, Světový pohár, mistrovství světa i šampionáty jednotlivých zemí a především spoustu příznivců.
Disciplíny ve slackline
Vedle běžného chození v parku na nataženém popruhu mezi dvěma stromy se slackline dělí na čtyři disciplíny. Hlavní parametry, které se hodnotí, jsou délka lajny a její výška nad zemí. O obtížnost dále vypovídá průvěs, čili jak je popruh dobře napnutý. Na lajnách se rovněž dělají různé triky, kreace a jejich kombinace různých obtížností. Čtyři hlavní disciplíny jsou tyto:
Highline
Popruh napnutý ve výšce, například mezi dvěma skalními věžemi. Slackliner chodí v lezeckém úvazku se smyčkou, pomocí které je jištěn k lajně. Highline je nejvyšší metou slackliningu, protože mimo fyzické síly vyžaduje především obrovskou psychickou vůli. Nejtěžší je vypořádat se s volným prostorem, který v tu chvíli obklopuje slacklinera ze všech stran. Čím je expozice otevřenější, například do údolí, a čím vyšší a delší lajna je, tím více obtížnost stoupá. Kotvení a natažení takovýchto lajn vyžaduje rozsáhlé zkušenosti.
Longline
Slackline delší než 40 metrů. Popruh se většinou natahuje pomocí kladkostroje a speciálních kotvicích pomůcek. Chození longline už vyžaduje obratnost a trénink. Základní metou je přejít slackline delší než 100 metrů. Při takovýchto lajnách se většinou nastupuje u stromu ve výšce kolem dvou metrů a v půlce je člověk těsně nad zemí. Lajna má velký průvěs a neustále se klepe, čímž je její zvládnutí velmi obtížné.
Trickline
Nízko natažené lajny kolem jednoho metru nad zemí s délkou kolem 15 metrů, na kterých se provádějí různé triky a kreace. Dalo by se říci, že se jedná o freestyle na lajně. Mezi triky patří jak základní statické lehy, sedy a kleky na lajnu, tak především skoky, salta, odrazy a různé kombinace těchto prvků. V této disciplíně probíhá většina slackline závodů, ty největší pod záštitou výrobce lajn Gibbon Slacklines, který sdružuje a podporuje obrovskou komunitu milovníků tohoto sportu.
Slackline v Čechách
Za počátek tuzemského slackliningu se považuje rok 2007, kdy byl uspořádán první slackline festival na Bišíku, což je dnes legendární místo vyznavačů tohoto sportu. Tehdy se zde setkala hrstka začínajících slacklinerů, kteří okoukali základy tohoto sportu na festivalech v Německu, a od té doby slackline u nás roste každým dnem. Od března 2011 funguje v Čechách i oficiální zaštítění, a to Česká asociace slackline – ČAS.
|
Waterline
Slackline natažená nad vodou. Mohlo by se zdát, že dopad do vody je měkký a že se jedná o ideální a jednoduchou formu slackliningu, ovšem opak je pravdou. Vodní hladina se stále třepotá, a tím se špatně hledá pevný bod, na který by šel upoutat pohled, což je obecně pro chození na lajně stěžejní.
Životní styl „slacklife“
Pro některé lidi je chození po lajně zábavou na zahradě nebo v parku. Pro jiné je to životní styl a hlavní náplň nejen volného času. Slackline je dnes samostatný sport se svými závody a asociacemi. Zároveň se stává vyhledávaným doplňkem tréninku u jiných sportů, protože správná koordinace pohybů a dobrý balanc je nezbytností u všech pohybových aktivit. Jedná se také o výbornou rehabilitační pomůcku, která se pomalu dostává do praktik fyzioterapeutů a cvičitelů. Vyžaduje naprostou koncentraci a pevnou vůli. Dovolím si tvrdit, že zde již nejde o trend, ale filosofii „slacklife“ – sdružuje lidi, co mají rádi pohyb, přírodu, naprostou koncentraci na jednu věc, uvolnění a především výbornou atmosféru, která kolem lajn panuje. Slackline je jako návyková látka. Kdo to jednou zkusí, těžko s tím přestává. Pokud chcete zapomenout na běžné problémy, stres a starosti a naplno se odreagovat maximálním zapojením a skloubením fyzické i psychické stránky vaší osoby, slackline je pro vás jasnou volbou.
Text a foto: Marek Smolka
Úvodní foto: Wikipedia.org
Napsat komentář