Skitouring na Kraličáku: Obrazy horské zimní krásy

Ski areál Kraličák v Hynčicích pod Sušinou se nachází na východním úpatí pohoří Králického Sněžníku. Nečeká nás tu ale lyžování na manšestru, a to ani přes lákavou nabídku více než deseti sjezdovek všech kategorií. Míříme za zajímavým projektem místní lyžařské školy, která loni otevřela skitouringové a splitboardové centrum. img_3097

Hynčická skitouringová lokalita nás příjemně překvapuje už od startu. Parkujeme přímo u lyžařské školy, kde dostáváme spoustu informací, jak a kam vyrazit. K dispozici tu mají skialpové lyže Dynafit a splitboardy Elan. Pro návštěvníky je připraveno na výběr hned šest tras, od krátkých vycházkových až po poctivý celodenní výšlap.

Máte už sice zkušenosti, ale chybí vám skialpová výbava? Půjčí vám ji tady a taky GPS navigaci. Pak už si jen stačí navolit požadovanou trasu a moderní technologie vás provede neznámým terénem. Dokonce si můžete při návratu vybrat i obtížnost sjezdu. Druhou možností je průvodce, který vám nejen poradí, ale taky vám popovídá spoustu zajímavostí o místních horách. Pro ty, kdo zatím nemají ambice vyrážet do kopců, je připravena Naučná skitouringová stezka. Vede v těsné blízkosti lyžařského areálu a na osmi cedulích se tu dozvíte užitečné rady pro další výlety do zimní přírody.

img_3108

Hřebeny s výhledy

Protože si chceme výlet co nejvíc užít, volíme druhou variantu a vyrážíme s průvodcem. Naším cílem je vrchol Sušina. Obouváme lyže a jdeme na to, prvních pár metrů po sjezdovce. Někteří z nás zkoušejí udržet tempo s lyžaři jedoucími na vleku. Nejde to, ale díky našemu snažení jsme na horní stanici už pěkně zahřátí. Odbočujeme do lesa na běžkařskou stopu a pomalu nabíráme výšku. Po několika minutách se dostáváme mimo civilizaci a poprvé prošlapáváme stopu na zasněžené lesní pěšině.

Stoupáme v příjemném tempu a těšíme se na první výhledy. Na jedné z pasek se nám konečně otevírá pohled do celé Staroměstské kotliny s hřebenem Jeseníků v pozadí. Beru to jen jako ochutnávku, protože vím, že z hřebenu se nám výhledů otevře mnohem více. Uhýbáme z cesty a začínáme stoupat lesním průsekem. S každým metrem přibývá sněhu a mění se jeho struktura. Zatímco dole jsme šlapali po umrzlém firnu, tady už není problém zabořit se v návěji po kolena. Těším se na sjezd, ale je ještě daleko.

img_3123

Pevnostní systém

Na oblém hřebeni na nás mezi stromy vykukuje betonová stavba – malý vojenský bunkr, tzv. řopík. Stojíme totiž přímo ve středu Králické pevnostní oblasti. Jen na této části hřebene je takových bunkrů přes třicet. Od průvodce se dozvídáme spoustu zajímavých informací nejen o pevnostním systému. Na hřebenu se nám totiž otevírají nádherné výhledy. Na jedné straně leží Jeseníky, na druhé si můžeme prohlédnout hřeben Orlických hor.

Dorážíme na nejvyšší bod naší dnešní trasy. Teď už to bude jen z kopce, ale ještě ne tak úplně. Mírné sjezdy střídají rovinaté pasáže, takže pásy zatím necháváme nasazené. Je až překvapivé, jak rychle se člověk dokáže na lyžích i s pásy pohybovat. Pokud se tedy zrovna neškrábete do kopce nějakou strží.

Dva sjezdy

Ve Stříbrnickém sedle jdou pásy dolů. Na výběr máme dvě varianty sjezdu. První vede plání s občasnými zasněženými pařezy a mírně vzrostlými stromy, ale se spoustou prašanu. Ti, co si sem ještě netroufají, vyrážejí jiným příjemným sjezdem po běžkařské trase a čekají na nás dole.

Pak už společně pokračujeme na horskou chatu Návrší, kde nás čeká zasloužené občerstvení a trocha odpočinku. Po pauze si dáváme ještě jeden kratší sjezd. Pak musíme nasadit pásy, ale jen na chvíli. Zanedlouho jsme totiž v cíli naší dnešní trasy.

Lezecká tečka

Na hřebeni Králického Sněžníku jsme strávili celý den, nastoupali téměř 800 výškových metrů a užili si krásné výhledy i parádní poježdění v prašanu. Když se přehoupneme přes poslední sedýlko a sjíždíme zpátky k lyžařské škole, všímám si, že vojenské bunkry jsou rozesety po celém areálu. Jeden stojí přímo uprostřed sjezdovky. Asi pět set metrů od něj je další, který ale vypadá trochu zvláštně. Je na něm jakási konstrukce a je celý obalen v ledu.

Sundaváme lyže a vyrážíme si tu atrakci vyzkoušet. Spodní část ledopádu je spíše ledový splaz, kde si zalezou i úplní začátečníci. Posledních asi šest metrů je ale kolmých a lezení je tam dost výživné. Na několikátý pokus se dostávám na vrchol, ale mám toho dost. Příjemně unaveni a plni zážitků se vracíme k autu. Určitě se sem ještě vrátíme! Typů na skialpové výlety je tu víc než dost a volnost pohybu nás uchvátila.

Praktické informace

Značení a mapy
Díky možnosti zapůjčení GPS je orientace velice snadná, případně lze využít služeb místních průvodců.

Povrch
50 % lesní stezky a volný terén, 40 % značené turistické trasy, 10 % sjezdové tratě

Obtížnost
Od zcela jednoduché až po náročnou, která vyžaduje dobrou fyzickou kondici.

Nabízené služby
Skialpové túry s průvodcem, večerní fitness skialp, zapůjčení skialpového vybavení a GPS navigace, víkendové skialpové pobyty

Nejbližší akce
28. 1. 2017 – Skialp and ski race: velká testovací akce slalomových lyží Elan a skialpového vybavení Dynafit, závod ve slalomu a noční skialpový závod.

Užitečný odkaz
Informace o trasách, chystaných akcích a dalších aktivitách najdete na www.skischool-kralicak.cz.

Text Martin Škrott | Foto Lyžařská škola Kraličák