S andělem na horách aneb zásadní rozdíly mezi muži a ženami!

Rozdíly mezi muži a ženami způsobují zvlášť v nepohodě velké rozbroje. Nastudujte, v čem se od vás váš protějšek liší, a proplujte akční dovolenou ve vzájemné symbióze. couple-542714_640

Muž a žena jsou podle vědců natolik rozdílné bytosti, že je div, když spolu dokážou žít. Natož vyrazit (a přežít) společnou dovolenou. Od přírody fyzicky zdatnějšího muže zavede jeho analytické myšlení paradoxně do slepé uličky. Fyzicky slabší žena zase dokáže muže předčit odhodláním. Se správnou motivací (například si vzpomene na děti, které jsou s prarodiči v údolí) vydrží prakticky cokoliv. Teprve když pochopíte některé důležité rozdíly v principech fungování těl i mozků mužů a žen, stanou se z vás partneři pro všechny situace.


Tělo na výkon

Žena se může chlubit tím, že na prvním stupni základní školy hrála fotbal s klukama a mnohé dokázala předběhnout i zostudit parádní kličkou. Pro její dospělou „verzi“ to však není směrodatná informace. Fyzický vývoj chlapců a dívek se v určitém období růstu značně rozdělí. „Období první vytáhlosti dítěte je na začátku mladšího školního věku, kdy chlapci jsou do deseti let stále větší a těžší než dívky,“ soudí Iva Machová z Katedry sportů Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. „Období druhé vytáhlosti nastává ve starším školním věku. Vyznačuje se urychleným růstem a vzniká vývojová nerovnost mezi dívkami a chlapci. Mezi desátým až dvanáctým rokem začíná u dívek puberta a jsou vyšší a těžší než chlapci. Růst zastavuje nástup menstruace a dívky dosáhnou své maximální výšky mezi šestnáctým a sedmnáctým rokem. U chlapců nastává puberta o dva roky později. Kolem čtrnáctého roku jsou opět těžší a vyšší než děvčata a rostou až do osmnáctého až dvacátého roku. V dospělosti jsou ženy asi o třináct centimetrů menší a váží o 13-18 kg méně.“

Zdaleka však nejde pouze o výšku nebo váhu. Slabší kostra, delší páteř a širší pánev dává ženám úplně jiné možnosti pohybu. Kratší dolní končetiny předznamenávají odlišné biomechanické podmínky. Ženy disponují slabšími vazy a volnějšími klouby, což jim umožňuje vyšší rozsah pohybu, ale ztěžuje provádění některých cviků. Mají totiž menší úhel krčku k ose stehenní a větší příčný odstup lopat pánevních. Příliš složité? V praxi to znamená menší páku při přenášení svalové síly v oblasti pánve do dolních končetin. Až poběžíte na výše zmíněný vlek, bude správně motivovaná žena možná vytrvalejší, ale zcela určitě pomalejší než její partner.

Svaly žen tvoří asi 30-35 % celkové hmotnosti těla oproti 40-45 % u mužů.

Za předpokladu, že jste oba fyzicky průměrně zdatní a do posilovny jste chodili celý rok spolu, stejně budou svaly ženy méně pevné a méně vhodné pro silové výkony.

Fyzická výkonnost žen je v průměru o čtvrtinu menší. V silových výkonech dosahuje 50-70 % mužských hodnot a ve vytrvalostních výkonech 60 %. Ale pozor – v obratnosti jsou ženy lepší než muži. Jistě uznáte, že to je dobré vědět před horolezeckým výstupem i výletem na kolech.


Nemůžu dýchat, miláčku

Ani oběhové soustavy nejsou totožné. Nemohou být, když ženy fungují s přibližně o deset procent menším objemem krve. S tím souvisí i množství kyslíku, které se dostane do svalů a životně důležitých orgánů. Ženy mají nižší transportní kapacitu na kyslík, protože jeden milimetr krychlový jejich krve obsahuje o půl milionu červených krvinek méně – jen 4,5 milionu.

Ani výkonné pumpy těla – srdce a plíce – nejsou tak silné. V porovnání s velikostí těla jsou srdce žen lehčí a dávají do služeb těla nižší systolický objem čili čerpací sílu. Proto je i tlak žen celkově o něco nižší. Ani ženské plíce příliš „nepodrží“ v závěsu za partnerem, který letí vzhůru k vrcholu Kriváně. Muži do svých o dost větších plic pojmou až o pětinu vzduchu víc. Vědci ovšem dodávají, že plíce ovlivňuje (více než jiné faktory) kromě pohlaví také věk, hmotnost, výška a trénovanost.

Kdyby se však, čistě teoreticky, váš pobyt v horách náhodou protáhl, jídlo i pití došlo a civilizace nikde, přejde ženské tělo operativněji na úsporný systém. Začne lépe šetřit a využívat energii. Tuků má k dispozici o deset procent víc.


A je mi zima!

Je skoro jisté, kdo z vás si dřív začne stěžovat na zimu, přestože jste se ráno ve stanu oblékli úplně stejně. Ženy se vyčerpají snáz, jejich bazální matabolismus je nižší. Přestože objem látkové přeměny závisí na různých podmínkách včetně genetické výbavy, při tělesné aktivitě partnerkám dojdou zásoby tepla zhruba o šestinu dřív.

Výše uvedené rozdíly vedou k tomu, že ženám rychleji prochládají údy – srdce do nich nenapumpuje tolik krve jako je tomu v mužském těle. Zkřehlé ruce a nohy budou mít o dost dřív než jejich mužský doprovod, stejně tak promodralé rty a studený nos i uši. Proto by si měly nachystat s velkou pečlivostí do batohu nejen oblečení navíc, ale také třeba pomocné zahřívací gelové sáčky a vysoce energetickou svačinu.

Rozdíly mezi mužem ženou dlouhodobě studují někteří vědci. Prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc ty fyziologické popisuje takto:


Sluch:

Muži slyší zvuky spojené s pohybem a rychle je indentifikují (Praxe: Ve stanu je probudí i zvuk praskající větvičky a budou podvědomě vědět, zda díky něčímu šlápnutí, nebo lesní zvěři.)
Ženy slyší vysoké frekvence (reagují na pláč dítěte).


Chuť:

Muži spolehlivě rozlišují především hořkost a sladkost. Nevadí jim si to ověřovat – klidně si dají k svačině pivo a tatranku hned vzápětí.


Zrak:

Tunelové vidění umožní mužům lépe se soustředit na cíl. Neskonale lepší mají i orientaci v prostoru a orientační paměť. Jestliže nevíte kudy kam a oba máte „tušení“, je větší pravděpodobnost spolehnout se na mužský instinkt.

Ženy nabízejí lepší periferní vidění, cit pro rozlišení barev a pamatují si detaily. Když žena tvrdí „po téhle cestě jsme už šli, poznávám ten strom“, věřte jí. Ženy snáz odhalí lež. Když jí budete tvrdit „ještě pět kilometrů“, přestože ještě zbývá nejméně deset, nejspíš vám na to neskočí, protože si správně vyloží mimoslovní znaky v komunikaci.

Muž řekne, že vidí červenou dodávku – žena mluví o rubínově nachovém vozidle. Cit pro barevné nuance využívá lepší.


Hmat:

Kůže měří kolem dvou metrů čtverečních a jsou na ní miliony receptorů bolesti, chladu, doteku a tlaku. K posledním dvěma jmenovaným veličinám jsou ženy v dospělosti desetkrát citlivější. Proto když ženu bude z výstroje nebo oblečení cokoliv „tlačit“ nebo „škrábat“, zcela ji to ovlivní. Ženy logicky rovněž touží po dotyku. Je jim příjemné držet se mužů za ruku, a když jsou vyčerpané, pohlazení dělá divy. „Pomalé hlazení aktivuje pomalá nervová vlákna vedoucí do části mozku, kde sílí city,“ píše profesor Vyskočil a upozorňuje: „Tato vlákna se účastní také vnímání bolesti. Při některých bolestivých onemocněních může tato role převážit, takže se nemusíte děsit, když partner začne odmítat vaše laskání. Nemusí to být konec vztahu, ale třeba jen začátek zánětu.“

Věděli jste, že mužská kůže je na zádech vůbec ze všeho nejsilnější – až čtyřikrát oproti například břichu? Příroda tak vybavila ochránce tlupy pro útok zezadu.


Neurčitý práh bolesti

Vybaveny přírodou k přežití porodních bolestí jsou na tom ženy o něco lépe, pokud „průměrná, táhlá“ bolest přetrvává. Dokážou se s tím vyrovnat, zatnout zuby a pokračovat. Náhlou prudkou bolest však snášejí hůř, v rámci odborných studií se na hranici snesitelnosti dostanou rychleji. Muži mají navíc obrovského spojence – adrenalin. Právě tenhle hormon, vyplavovaný do krve při fyzické aktivitě v případě mužů v obrovské míře, jim dovolí dokončit fotbalový zápas a teprve potom věnovat pozornost vymknutému kotníku.


Je to v hlavě

Na dovolené, zvlášť s akční náplní, spoustu problémů způsobí odlišnost ženského a mužského uvažování. Už jen domluva je poněkud složitá, když žena průměrně vysloví šest až osm tisíc slov a přidá dva tisíce jiných zvuků a 8-10 tisíc gest. Sečteno 20 tisíc signálů. Bilance muže: 2-4 tisíce slov, 1-2 tisíce zvuků, 2-3 tisíce signálů řeči těla.

V okamžiku, kdy vás potká jakýkoliv problém, ukáže se rozdíl okamžitě. Dejme tomu, že oba sedíte na kládě, turistickou značku jste ztratili před půl hodinou. Kdyby náhle přiskočil vědec a přidělal vám oběma na hlavu snímací zařízení, s nejvyšší pravděpodobností by zjistil, že muž používá především pravou hemisféru a přemýšlí, jak přesně vyřešit problém. „Typická“ žena má ve stejnou chvíli zapojeny obě mozkové hemisféry a zdaleka není tak soustředěná na jeden problém a jeho řešení, hlavou jí víří mnoho myšlenek včetně té, že partner mlčí proto, že je na ni naštvaný.

Jestliže kolem té klády půjde skupinka turistů a odhodláte se jich zeptat na cestu, musí mluvit jen jeden člověk, aby v mozku muže nevznikl zmatek. Na rozdíl od ženy. A pokud na kládě sedíte, abyste si odpočinuli, mužský mozek okamžitě vypnul nadpoloviční většinu své aktivity. Ženský běží z 90 % i v klidovém režimu!

Máte pocit, že je vám problematika rozdílů pohlaví o něco jasnější? Nejásejte předčasně. Podle vědců má téměř dvacet procent mužů převážně „ženský“ mozek a deset procent žen „mužský“.

Rada pro muže: Naplánujte trasu podle fyzicky nejslabšího článku řetězu. Začala se vaše jinak dost racionálně uvažující dívka stylizovat do pozice ufňukané holčičky? Podle psychologů to dělá mnoho žen, pokud jsou vyčerpané a podvědomě potřebují vaši ochranu.

Rada pro ženy:

Nečekejte, až si váš partner všimne, že jste unavená nebo naštvaná. Řekněte to.

Dovolená podle mensesu? Ujeté jen zdánlivě

Výkonnost žen v souvislosti s jejich menstruačním cyklem značně kolísá. To ostatně využívají trenéři vrcholových sportovkyň při sestavování tréninkových plánů zcela běžně. Tak proč si nenaplánovat na stejném principu i fyzicky náročnou dovolenou?

Začátek cyklu 1.-5. den: Díky hormonům jsou ženy vstřícnější a ochotnější ke kompromisu. Povolila psychická tenze, z fyzického hlediska ženy nejčastěji trápí první dva dny nevolnost, bolest hlavy nebo nafouklé břicho. Zhruba od třetího dne je však výkonnost překvapivě velmi dobrá.

6. – 13. den: Ženy jsou sebevědomé a zábavné. Mohou za to estrogen a testosteron, který navíc dodává i odvahu. V tomto období je žena nejplodnější – bude dost přesně vědět, jak vypadali muži, kteří kráčeli proti vám po horském chodníčku. I fyzická kondice v těchto dnech kulminuje.

14.-17. den: Období ovulace znamená obrovský příliv energie díky estrogenu. Muži by byli překvapení, co všechno ženy pod jeho vlivem provádějí – skoro určitě si o něco víc rozepnou zip směrem k dekoltu na cyklistické kombinéze a sáhnou po těsných krátkých čapákách, počasí navzdory!

18.-23. den: Vliv estrogenů a testosteronu ustává, ke slovu se hlásí progesteron s výrazně tišícími účinky. Ženy déle spí a nepoměrně více zívají. S výkonností to začíná být podstatně horší.

24.-28. den: Vzrůstá nervozita z přepětí. Dostaví se celková únava a první fyzické potíže jako bolest v zádech, migrény, nevolnost. V tomto období jsou však ženy velmi intuitivní, dokážou reálně odhadnout nebezpečí a zcela přesně vyhodnotit, kolik mají sil a co vydrží.

Rozdíl zažili na vlastní kůži

- „Můj manžel by se nezeptal na trasu ani báby s klestím v lese beze svědků. Hádáme se kvůli tomu průběžně deset let. Vždycky se ztratíme, já se chci zeptat, a on trvá na tom, že má přesné tušení, kde jsme a kudy jet.“ (Linda, 33 let)

- „Zabloudili jsme v lese v oblasti Slepičích hor a měla jsem už opravdu pláč na krajíčku, protože nikde nikdo a já už nemohla. Přítel mi nesl batoh, sotva jsem se za ním vlekla. V jednu chvíli jsem se rozbrečela zoufalstvím, že jsme se ztratili. Řekl, že ví, kam jdeme, protože si pamatuje, na kterou světovou stranu je chata, ze které jsme ráno vyrazili. Trval na svém, přestože jsem byla opravdu nepříjemná, hysterická a nespravedlivá. Z toho lesa nás tenkrát dostal na první pokus.“ (Iva, 29 let)

Text: Archiv redakce

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − 2 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>