Puchýře: propíchnout, nebo nechat být?

Koupit si před odjezdem na túru nové boty a vyrazit v nich do terénu je školácká chyba. Puchýře na sebe totiž nenechají dlouho čekat. A věřte, že bolavé paty vám putování po horách pěkně znepříjemní. shutterstock_258234701

Puchýřům se dá předcházet vhodnou volbou obuvi. „Při nákupu vždy počítejte s prstním nadměrkem o velikosti nejméně 5 milimetrů, přičemž nejdelší prst nesmí v botě narážet na pevnou špičku,“ upozorňuje podolog Pavel Kloud.

Důležité jsou i sportovní ponožky, které by měly být z umělých vláken a jejich směsí, což zaručuje odvod vlhkosti od těla a snižuje tření. Pokud jste náchylní k tvorbě puchýřů, raději si paty přelepte preventivně náplastí, obzvláště chystáte-li se na delší výšlap. Náplast použijte i v případě, že se vám puchýř už dělá, což poznáte podle pálení, svědění a zčervenání kůže. Pokud vás už puchýře trápí, měli byste náročnější sportovní aktivity vynechat až do doby, než se boláky zcela zahojí.

Propíchnout, nebo nechat být?

Mám puchýř propíchnout, nebo jej nechat být? Názory, který způsob je lepší, se různí. Lidé, kteří puchýře zásadně nepropichují, správně argumentují možností zavlečení infekce. Pokud je kryt puchýře neporušený, nedochází ke styku obsahu puchýře s mikroorganizmy a puchýř se hojí bez zánětu. Nejpozději pátý den se tekutina z puchýře zcela ztratí. Suchá kůže se sama sloupne a místo pod ní je už zahojené.

Pokud si ale myslíte, že puchýř je lepší propíchnout puchýř dříve, než praskne sám, jehlu před zákrokem pečlivě vydezinfikujte. „Puchýř můžete prošít nití namočenou v oleji z tea tree, manuky a rosaliny. Nit ustřihněte asi jeden centimetr od vpichu a nechte působit asi deset minut. Nit bude absorbovat tekutinu zevnitř puchýře a odvádět ji mimo něj,“ radí Pavel Kloud. Následně natřete místo desinfekční mastí a překryjte je sterilním obvazem.

Další možností je vsadit na speciální náplasti. Klinické výzkumy ukazují, že rána se mnohem lépe hojí ve vlhkém prostředí a když není zcela vysušená. Na tomto principu fungují hydrogelové absorpční náplasti na puchýře, které tlumí tlak na puchýř a zmírňují bolest. Používat se mohou i v případě, že je puchýř už stržen nebo jakkoli porušen. Hydrokoloidní polštářek vstřebává tekutinu vytékající z puchýře a vytváří ochrannou gelovou vrstvu.

Jak puchýř vzniká

Puchýř vzniká mechanickým nebo tepelným poškozením kůže. Nejčastějšími příčinami vzniku puchýřů jsou: dlouhá chůze v nevhodné obuvi u netrénovaného člověka, špatné uchopení a držení nejčastěji nového pracovního nástroje, popálení nebo omrznutí.

Text: Andrea Skalická | Foto: Shutterstock