První tunel pod hladinou moře spojující dva kontinenty otevřou Turci

V úterý se v Turecku slavnostně otevře ojedinělá stavba - tunel pro vlaky pod Bosporskou úžinou spojující Evropu a Asii.

Slavnostní otevření tunelu proběhne v hlavním městě Istanbulu. Bosporská úžina odděluje Černé a Marmarské moře a zároveň je i součástí hranice mezi Evropou a Asií.

Vlakový tunel, který je součástí projektu modernizace místní železnice s názvem Marmaray’da, bude čtyřkolejný a měl by primárně ulevit silném provozu. Dosud totiž byly v Instanbulu dvě nádraží, jedno na evropské straně a druhé na té asijské, tudíž lidé vlaky moc nevyužívali a vyjížděli do již tak přeplněných ulic auty. Turecká vláda doufá, že tomu je teď konec.

Tunel dlouhý 13,5 km se stavěl osm let a stavba přišla celkově na částku čtyři miliardy dolarů. Finančně se čtvrtinou sumy na stavbě podílelo Japonsko. Podmořská stavba by měla díky použitým materiálům odolat i zemětřesením, která se zde občas vyskytují.

Jak tunel bude vypadat se můžete podívat ve videu níže.

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


8 × dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>