Představujeme: tři lehké péřovky od Rabu

Každá je předurčena na něco jiného. Všechny jsou lehké jako pírko, všechny vás udrží v teple. Snímek obrazovky 2021-11-28 v 23.21.57


Britská firma Rab vyrábí oblečení a spacáky od roku 1981 a vybudovala si takové renomé, že ji jistě netřeba podrobně představovat. Kdybyste ji snad přesto neznali, podrobnosti najde ZDE. My jsme se teď zaměřili na péřovky. Petr Kosek z Nalehko vybral z řady modelů tři hodící se pro různé příležitosti. Všechny jsou dostupné v pánské i dámské variantě a ve více barvách.

1. Kaon: nejlehčí tepelná záloha

Na první pohled zaujme hybridní konstrukcí – v podpaží nemá zateplení, aby lépe dýchala. Na ramenou, na krku a na koncích rukávů (což jsou místa kde člověk bundu nejčastěji propotí, nebo konce rukávů rozmáchá) je syntetická rychleschnoucí izolace Stratus, aby držela loft i vlhká.

KaonPanska

O teplo se jinak stará hlavní náplň v podobě 70 gramů hydrofobního (vyvinuto s Nikwaxem), husího peří plnivosti 800 cuin, které patří k absolutní špičce na trhu. Svrchní materiál je Rabem vyvinutý lehký ripstop nylon Atmo. Poskytuje dostatečnou ochranu před povětrnostními podmínkami, skvělou prodyšnost, sbalitelnost a díky kvalitní povrchové DWR úpravě si poradí i s lehkým deštíkem či sněžením.

Hlavní YKK zip v plné délce je zakalandrovaný aby poskytl maximální ochranu před větrem. Na hrudi potěší kapsa na zip pro uložení nezbytných věcí. Centrální část kapuce je vyplněny peřím a boky syntetickou izolací. Kapuce nemá žádné stahovací šňůrky, ale má po okraji pružnou lycru, díky čemuž kapuce pěkně přiléhá. Stejná lycra je použitá i u manžet rukávů. Spodní okraj bundy má integrované stahování.

KaonDamska

Nejlehčí péřovka na trhu (jen 242 gramů!) se uplatní hlavně jako tepelná záloha na skialpové tůry, sněžnice nebo třeba zimní bivak.

Pánská varianta ZDE, dámská ZDE.

2. Microlight Alpine: všestranný přítel přírody

Nejprodávanější péřovka na světě se vyrábí již více než 12 let a za ty roky se pevně zařadila mezi bestsellery. Procházela postupným vývojem a postupem času byl kladen stále větší důraz na udržitelnost a ekologii. Výsledkem je víceúčelová bunda o hmotnosti 474 gramů, která je kompletně celá vyrobená ze 100% recyklovaných materiálů. Recyklovaná je tedy nejen vnější i vnitřní textilie , ale dokonce i peří (153 gramů husího peří s plnivostí 700 cuin).

Microlight_AlpinePanska

Sesbírané peří je vypráno, vydezinfikováno a ošetřeno hydrofobní úpravou společnosti Nikwax. Rab si dal vypracovali studii v které se potvrdilo, že recyklace má nižší nároky na spotřebu vody i energie a uhlíková stopa je nižší než při standardním zpracování peří. Použité peří je tříděno v Itálii, přičemž je společnost P.U.R.E jedinou, která má certifikaci Global Recycling Standard.

Svrchní skořápka bundy je vyrobena z osvědčeného Pertexu Quantum s kvalitní voděodpudivou DWR úpravou. I Pertex je kompletně recyklovaný, včetně vnitřního 20D nylonu. Rab si dal hodně záležet i po designové stránce produktu. Nový Microlight je o hodně svěží než předchozí generace a sedí zase o poznání lépe. Bunda je nyní ušitá v kombinaci zónovaných mikro a nano přepážek pro zvýšení tepla bez navýšení objemu a hmotnosti.

Microlight_AlpineDamska

 

Samozřejmostí jsou dvě kapsy na ruce kompatibilní i s lezeckým úvazkem a velmi potěší i třetí, náprsní kapsa pro další drobnosti. Kapuce je použitelná i s helmou, ve své zadní části má pružnou část, která se stará o lepší přizpůsobení a obvod je jednoduše nastavitelný pomocí integrovaného stahování. Nesmí samozřejmě ani chybět pevný kšiltík. Rukávy mají elastické manžety a bunda se dá samozřejmě stahovat i v pase.

Díky stylu zpracování se bunda hodí jak pro horská dobrodružství tak i do města. Navíc s přidanou hodnotou v podobě recyklovaných materiálů.

Pánská varianta ZDE, dámská ZDE.

3. Electron Pro: parťák pro zimomřivé

Univerzální zimní péřovka je spíš teplejší (522 gramů) se vrchní textilií Pertex Quantum PRO pro zvýšenou odolnost proti vodě. Electron Pro je přímým nástupcem osvědčeného modelu Electron. Ten si našel své místo hlavně u těch, kterým až tolik nezáleží na minimální hmotnosti, ale hlavně chtějí být v teple.

Electron_ProPanska

Bunda je naplněna 190 gramy špičkového husího peří s plnivostí 800 cuin a navíc ošetřeného hydrofobní úpravou od Nikwax. Jako svrchní materiál je použitý osvědčený 20D Pertex Quantum Pro, který má polyuretanový zátěr a tím pádem vyšší voděodolnost (není nepromokavý!). Samozřejmě nesmí chybět kvalitní povrchová voděodpudivá DWR úprava.

Oproti předchozímu modelu je bunda více orientována do hor. Hlavní YKK zip je dvoucestný, což ocení zvláště horolezci. Kapuce doznala také menších úprav, je kompatibilní s helmou a stahování je nyní integrované uvnitř. Samozřejmě nechybí pevný kšilt. Manžety rukávů jsou také přepracované a nyní mají na vnitřní straně dva pružné klínky. Drobný detail, který hodně oceníte při provléknutí dlaně rukávem nebo třeba při vaření…

Electron_ProDamska

Ruce si snadno ohřejete ve dvou velkých kapsách na zip, které jsou položené výše, tak aby se do nich dalo snadno dostat i s lezeckým úvazkem. Hodně potěší i menší vnitřní kapsa na drobnosti. Spodní okraj bundy se dá samozřejmě snadno stáhnout.

Electron Pro je víceúčelovka do hor s ideální rovnováhou mezi hmotností a teplem. Uplatní se hlavně jako zimní bunda.

Pánská varianta ZDE, dámská ZDE.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = 1

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>