Pohled zblízka – trekové boty Columbia Peakfreak XCRSN II XCEL Outdry

Tři americké technologie, dvě české dámské nohy a 75 kilometrů gruzínskými horami. Jak to dopadlo? IMG_0613


Renomovaná outdoorová firma Columbia z Oregonu v USA vytváří inovativní věci na ven už od roku 1938. Výsledkem více než osmdesáti let vývoje jsou i lehké trekové boty Peakfreak XCRSN II XCEL Outdry.

Boty nezklamaly ani v náročném kavkazském terénu.

Boty nezklamaly ani v náročném kavkazském terénu.

Letos v srpnu jsem v nich prošla trek z Omala do Shatili v severní Gruzii. Pět dnů náročným terénem s velkým převýšením vedlo různorodým terénem. Suťoviska, vysokohorské louky, brodění říček a předposlední den sedlo Acunta (3431 m) dalo mým stehenním a lýtkovým svalům pořádně zabrat. A samozřejmě i botám.

Chytrá horákyně

Lehké trekovky Peakfreak XCRSN II XCEL Outdry se sice dělají i v kotníčkové variantě, ale vzhledem k dobrému stavu svých chodidel jsem zvolila nízkou variantu. Boty na první pohled zaujmou vzhledem děleným jakými žebry. Svršek totiž tvoří prodyšný textil se svařovanými syntetickými pruhy, dodávajícími v terénu nezbytnou pevnost a tuhost. Výsledkem je “chytrá horákyně” – lehké a dobře dýchající boty, které ale zároveň nohy dobře podrží a poskytnou jim oporu.

Membránu sice neuvidíte, ale nohy díky ní zůstanou v suchu.

Membránu sice neuvidíte, ale nohy díky ní zůstanou v suchu.

Ve svršku se skrývá technologie číslo 1, zvaná OutDry. Jejím základem je voděodolná (vodní sloupec 20 000 mm) a zároveň prodyšná membrána. U outdoorových bot je to už dnes standard, ale tady je navíc “trik” v konstrukci. Spočívá v tom, že je celé chodidlo membránou obepnuto kolem dokola a všechny otvory jsou zalaminovány. Membrána je navíc pevně spojena (svařena) s vnější vrstvou a podšívkou, takže nevzniká meziprostor, kde by se mohla hromadit voda. Podle výrobce by to mělo zajistit absolutní ochranu nohy před vodou z vnějšku – lepší, než u jiných typů outdoorové obuvi.

Nohy jako v bavlnce

Realitu by odhalil jen srovnávací test v laboratoři, ale běžný uživatel to řešit nemusí. V gruzínských horách jsme se setkali s velmi různorodými klimatickými podmínkami. Občasný ranní a večerní déšť střídalo slunečné počasí a horko přes den. Připočíst je třeba brodění bočních potoků, při kterém se boty často zvenčí namočily. Nepočítám situace, kdy se mi do nich voda neopatrností dostala vrchem. Jinak jsem ale měla nohy v suchu a nepotily se mi ani v poledním žáru. V tomto směru tedy botám dávám jedničku.

Díky kvalitnímu odpružení z bot nebolí nohy ani po mnoha kilometrech v horách.

Díky kvalitnímu odpružení z bot nebolí nohy ani po mnoha kilometrech v horách.

Mezipodešev je vybavena technologií číslo 2, zvanou Techlite. Zjednodušeně řečeno jde o odpružení. Podle výrobce by mezipodešev měla lépe absorbovat rázové vlny kroků, vracet nohám část energie a navíc ještě disponovat paměťovým efektem. Bota si prý díky němu po několika nošeních “zapamatuje” tvar vašeho konkrétního chodidla a bota pak v důsledku lépe sedí.

Podrží vás

Čistě pocitově mne večer po celodenním pochodu s těžkým batohem nebolely nohy tak, jako jindy. Boty nikde netlačily a neměla jsem z nich puchýře, a to ani po dlouhých sestupech, které jinak chodidla opakovaně “melou” a odírají. Mezipodešev je nejen dostatečně pružná, ale i dost silná a houževnatá na to, abyste v botách necítili kameny.

Podrážka neklouže. Opravdu!

Podrážka neklouže. Opravdu!

A konečně je tu technologie číslo 3, zvaná Omni-grip. Česky řečeno to slibuje velmi dobrou přilnavost a stabilitu na jakémkoli podkladu a na různých druzích kluzkého povrchu. Multi-terénní systém podrážky kombinuje výstupky specifických tvarů a tvrdostí, vyrobené z polyuretanu a vysoce odolné gumy. Tahle kombinace by měla zaručit lepší záběr než jiné podrážky.

Vzhled je sice u trekových bot až druhotný, ale tady si designér opravdu vyhrál.

Vzhled je sice u trekových bot až druhotný, ale tady si designér opravdu vyhrál.

V mém případě to znamenalo nejen mokré kameny a mazlavé bláto, ale i přechod sněhových polí nebo koňský trus na stezce. To všechno i v terénu s vysokým sklonem a navíc v situaci, kdy jsem kromě těla musela brzdit i hmotnost vrchovatě naloženého batohu. Navzdory tomu všemu boty seděly opravdu skvěle. Neklouzaly, držely a zabíraly.

Závěrečný verdikt

Všechno, co boty Columbia Peakfreak XCRSN II XCEL Outdry slibují, splňují na jedničku. Když připočtu lehkost a zajímavý vzhled, na náročné horské tůry je mohu jen doporučit.

(Iva Heřmanská)

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = 5

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>