Outdoor podle bláznů: Zešíleli čeští zákonodárci?!
1. Jezy pouze s povolením
Loni vydalo ministerstvo dopravy vyhlášku č. 46/2015, která umožňuje plutí přes jezy nebo propusti jen se souhlasem jejich správce. Nesplnění tohoto požadavku je porušením vodního zákona (254/2001 Sb.), za což vůdci plavidla hrozí bloková pokuta až 5 000 Kč nebo ve správním řízení až 200 000 Kč.
Na Vltavě, Lužnici nebo Sázavě jsou stovky jezů a předem si musíte opatřit písemné „glejty“ na celý zamýšlený úsek řeky. Před odjezdem na vodu to znamená zjistit adresy majitelů jezů, odeslat doporučené dopisy a čekat na kladné odpovědi. K udělení povolení přitom majitele jezů nic nenutí. Kdyby úřady dodržování vyhlášky vymáhaly, znamenalo by to konec českého vodáctví.
2. Rafting jen s hasičákem
Ministerstvo dopravy loni vydalo i vyhlášku 334/2015 Sb. o technické způsobilosti malých plavidel. Na kánoi nebo kajaku podle ní musíte mít záchranné vesty. Na plavidle delším než šest metrů vyhláška vyžaduje i patnáctimetrové lano, odrazky, osvětlení, záchranný kruh, lékárničku a hasicí přístroj.
U motorových lodí nebo parníků to asi má smysl, ale vyhláška pokrývá i řadu raftů. Představte si, že na raftu sjíždíte Lužnici a dostanete tučnou pokutu, že nemáte minimax. Jasně – co kdyby ten raft náhodou začal hořet?
3. Po silnici jen s odrazkou
Letos v lednu schválil senát změnu silničního zákona (361/2000 Sb.), která chodcům mimo obec za snížené viditelnosti nařizuje mít na oblečení reflexní prvky. Aby vás řidiči viděli, dají se nahradit i baterkou. Pokud nic takového mít nebudete, můžete dostat pokutu až dva tisíce korun.
Na první pohled to vypadá bohulibě. Za tmy, deště, mlhy nebo sněžení chodci nejsou vidět, a to hlavně pokud mají tmavé oblečení. Proč by ale baterka nebo odrazky měly být povinné? Proč riziko nenechat na svobodném rozhodnutí každého z nás?
4. Zákaz vstupu do lesů
Letos v březnu představilo ministerstvo zemědělství novelu zákona o myslivosti (449/2001 Sb.). Myslivcům by měla značně rozšířit možnost zakázat vstup do lesa v době rozmnožování zvířat nebo lovů. Teoreticky bychom do lesa nesměli třeba celý rok, případně bychom se tam směli pohybovat jen po vyznačených turistických trasách.
Pokuta za porušení zákazu by se měla zvýšit až na 30 000 Kč. Podle kritiků by to myslivcům umožňovalo zakázat vstup do české přírody celoročně.
Riziko proleženin
Jsme rádi, že čeští zákonodárci tak myslí na naše bezpečí. Bez rizika ale není nic v životě. Kouření, alkohol, sex, chůze po schodech, tučné maso, sladké limonády, to všechno nás nakonec může zabít. Dokonce i když jdete po ulici, riskujete, že vám na hlavu spadne střešní taška, zřícený strom nebo meteorit. Při ležení v posteli vás zase může zabít spadlý strop, požár nebo výbuch plynu. A navíc riskujete i proleženiny.
Nejnebezpečnější ze všeho jsou ale outdoorové aktivity. Zbláznili jsme se snad? Ne – prostě jen uvažujeme stejně hloupě jako autoři výše citovaných nových právních úprav…
Co je třeba uzákonit?
Časopis Outdoor myslí na vaši bezpečnost při aktivitách v přírodě. U českých poslanců proto budeme prosazovat následující závazné právní úpravy:
❙ povinný airbag na kole (ochrání vás před „silničním lišejem“)
❙ zákaz vstupu na louky od dubna do října (vyskytují se tam klíšťata a mravenci, a to včetně rezavých, kteří koušou nejvíc)
❙ povinný pepřový sprej a teleskopický obušek do parku (v křoví mohou číhat úchylové nebo lupiči)
❙ zákaz chůze pod vlivem alkoholu (i jedno pivo může způsobit zaškobrtnutí)
❙ splouvání řek jen ve skafandru (nikdy nevíte, kdy se cvaknete a utopíte)
❙ namátkové policejní kontroly stavu podrážek bot (příliš ošlapaný vzorek může snadno způsobit pád)
❙ rozdělávání ohně povoleno pouze za asistence alespoň tří hasičských sborů (v jedné cisterně může dojít voda)
❙ povinná trampolína pod skálou (pokud při lezení spadnete, bezpečně vás katapultuje zpět do stěny)
❙ zákaz chůze venku bez slunečníku (UV záření může vyvolat rakovinu kůže)
❙ povinný brzdicí padák v kánoi (některé jezy jsou vyšší než dva metry)
Další podnětné nápady na snížení rizika při outdoorových sportech nám piště v komentářích pod tímto článkem.