Na cesty jeďte vybaveni – očkováním i lékárničkou – 1. část

Návštěva některého z center cestovní medicíny by měla být pro zkušené cestovatele před odjezdem do vzdálené destinace naprostou samozřejmostí. Pokud se totiž nenecháte před cestou do exotických končit naočkovat, můžete si vysněnou dovolenou úplně pokazit. A nejen to: některé země vás bez potvrzení o očkování nepustí ani přes hranice.

Ať chceme nebo ne, dobrodružné výpravy, spojené často se sportovním výkonem, představují určité zdravotní riziko. Proto by turisté neměli nechat doma zdravý rozum a pud sebezáchovy. Neriskují totiž jen svoje zdraví či život, ale i životy těch, kteří je pak hledají, zachraňují nebo transportují. Vedle zranění ale cestovatelům hrozí i nejrůznější nemoci. Proti mnoha existuje naštěstí vhodné očkování. Návštěvu lékaře, který se specializuje na cestovní medicínu, však rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. Pro běžného turistu, který jede do epidemiologicky náročného teritoria, je optimální zajít do centra cestovní medicíny 6-8 týdnů před odjezdem, a to zejména, pokud míří do oblasti, kde je povinné očkování proti žluté zimnici. Podle zvolené lokality mu lékař přesně řekne, jaká zdravotní rizika cesta představuje, co si vzít s sebou, a také sestaví očkovací kalendář. Zvažuje přitom věk cestovatele, jeho zdravotní stav, aktuální epidemiologickou situaci v cílové, ale i tranzitní zemi, typ pobytu a stravování, klima a roční období, dostupnost a kvalitu lékařské péče v zemi pobytu.


Omezte rizika na minimum  

Přestože jsou očkovací látky i antimalarika stále předmětem mnoha fám, pověr a domněnek, nedejte na ně. Zkušený cestovatel by měl rizikům na cestách účinně předcházet. „Při jakékoliv cestě do exotických zemí vždy doporučuji očkování proti virové hepatitidě typu A i B. V kombinaci s touto vakcínou se většinou očkuje jednou dávkou na 3 roky i břišní tyfus. Další očkování pak už závisí na tom, kam člověk jede a co ho tam čeká. Lze očkovat proti zánětu mozkových blan, který způsobuje meningokok, proti choleře, cestovatelským průjmům i proti vzteklině. Očkuje se i proti japonské encefalitidě, v některých zemích je indikováno i očkování proti přenosné dětské obrně a záškrtu. Při cestách do zemí subsaharské Afriky a Latinské Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici," uvádí docent Rastislav Maďar, medicínský ředitel očkovacích center Avenier.


Antimalarikum na míru

Malárie hrozí ve více než 100 státech světa. V zemích, kde je rozšířená, žije více než 50 procent světové populace. Lékař v centru cestovní medicíny vám vybere přesně na míru takové antimalarikum, které je pro vás nejlepší. „Občasné banální nežádoucí účinky z užívání antimalarik nejsou ničím v porovnání s tím, co hrozí, když se antimalarika neužívají vůbec, malárie je totiž největším zabijákem z exotických nemocí. Dnes už je navíc na trhu nová generace antimalarik, u nichž je výskyt vedlejších účinků mnohem nižší, než tomu bylo kdysi," konstatuje docent Maďar. V Evropě se malárie sice nevyskytuje, přesto je sem ročně importováno okolo 10 tisíc případů a až 300 Evropanů na tuto nemoc každý rok zbytečně umírá. „Komár z rizikové oblasti se dostane do letadla a přiletí k nám. V období, kdy je teplo, je schopen doletět 3 až 5 kilometrů daleko. Může tedy nakazit i lidi, kteří třeba vůbec necestují. Také nedisciplinovaný infikovaný člověk může být po návratu z cest pro své okolí nebezpečný. Stačí, když si na něj sedne místní komár, a ten přenese nemoc po několika dnech na dalšího člověka."


Pozor i ve Středomoří

Přestože mnohem méně nemocí hrozí lidem, kteří se vydávají do Středomoří, i tady byste se měli mít na pozoru. „Doporučil bych očkování proti virové hepatitidě typu A. Jinak jsou v evropském regionu asi nejrizikovější syrové nebo polosyrové mořské plody. Kanalizace ústí do moře a viry, které se ve výkalech nacházejí, se usazují v těle mořských živočichů. A pokud nejsou dostatečně tepelně upraveni, mohou způsobit problém i na několik měsíců," vysvětluje odborník na cestovní medicínu. V Evropě se vyskytuje také Marseilleská horečka, horečka papatači, lymeská borelióza i leišmanióza. Hlavním způsobem ochrany je účinný repelent aplikovaný na kůži. „Často se také zapomíná na klíšťovou encefalitidu, která je nejen u nás, ale i ve Slovinsku, na severu Chorvatska, v Německu, Švýcarsku, Pobaltí a dále v Rusku a ve východním Švédsku. Klíšťová encefalitida se může očkovat celoročně, v létě se však druhá dávka aplikuje už po dvou týdnech. Očkování je zvlášť vhodné pro všechny lidi, kteří se často pohybují v přírodě," zdůrazňuje docent Maďar. U klíšťové encefalitidy platí, že čím je člověk starší, tím pravděpodobněji mu hrozí vážné komplikace.

Text: Andrea Skalická
Foto: Shutterstock 

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = 1

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>