Mořský lev Jacques-Yves Cousteau

Francouzský námořní důstojník Jacques-Yves Cousteau se narodil 11. června 1910, zemřel krátce po svých 87. narozeninách – 25. června 1997.

Jacques-Yves Coustea lákaly moře a oceány odjakživa. Byl námořním důstojníkem, ale zároveň se snažil přiblížit své poznatky a zkušenosti ostatním. Na přírodně, hlavně té podmořské, mu velmi záleželo a byl jejím velkým ochráncem. Svá dobrodružství a vše, co na nich zažil, také rád točil a fotografoval.

Nebyl vědcem, který zapadal do tehdejších škatulek, s odstupem času se dá ale konstatovat, že jeho práce měla požadovaný dopad. Jako první použil akvalung (první potápěčský dýchací přístroj s otevřeným oběhem vzduchu): „Nejlepší způsob, jak pozorovat ryby, je stát se sám rybou. A nejlepší způsob, jak se stát rybou, je obléci si podvodní dýchací zařízení zvané akvalung,“ říkával Cousteau.

Prvenství mu patří také v konstrukci podmořské kamery. První film se jmenoval Danger Under the Sea, následovalo jich ještě mnoho. Kromě toho zvládl vyprodukovat i dokumentární seriály. Mnohé je ze zhlédnutí na YouTube, například na tomto odkaze celý dokument o jeho práci.

Celý jeho život je spjat s mořem, ve svém životopise vše shrnul celkem jasně: „Když se potápíte, začínáte se cítit jako anděl. Je to osvobození se od váhy!“

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = 9

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>