Kalhoty Direct Alpine Mountainer Cargo – horský všeuměl

Jak by měly vypadat pořádné outdoorové gatě? Méně je více, ale tohle poznání většinou přichází až s věkem a zkušenostmi. Tyhle kalhoty jsem prověřil více než dvěma lety používání. IMG_4456 (kopie)

“Kalhoty na ven se poznají podle spousty kapes a kapsiček na GPS, nůž, sirky, mapu a další nezbytnosti,” říkáte si možná. “Měly by mít odepínací nohavice a různá stahování, zipy, přezky a další možnosti úprav a přizpůsobení. Jo a taky by měly být nepromokavé.”

DSC_0004

Jenže to je zásadní omyl, protože kalhoty na ven by měly být hlavně jednoduché. Všemožné “vymyšlenosti” jsou dobré tak akorát k tomu, aby se vám o ně zachytával batoh a větve.

Neomezují v pohybu

Do hlavy designerů modelu Mountainer Cargo od Direct Alpine sice nevidím, ale výsledek naznačuje, že přemýšleli podobně minimalisticky jako já. Od běžných městských kalhot je odlišují pouze dvě cargo kapsy na bocích (zapínají se na druky a mají šikmé nabírání, které zvětšuje užitný objem). To je ale jen první vizuální dojem. Na ten druhý si všimnete spousty promyšlených detailů, které ovšem nejsou s jednoduchostí v žádném rozporu.

IMG_4456 (kopie)

Především je to jihokorejský Espol Stretch. Tento materiál je velmi pevný a přitom pružný. Poznáte to hned při prvním omaku, ale hlavně si to ověříte při ověříte při jakékoli “protahovací” aktivitě. Osobně jsem to pocítil na cyklovýletě Českým rájem. Zvolená velikost kalhot mi byla tak akorát a na první pohled se proto zdálo, že mi to při šlapání bude trochu vadit. Pružnost materiálu to ale vyřešila tak, že jsem o kalhotách ani nevěděl. Volnost pohybu v Mountaignerech je prostě skoro dokonalá.

Nechystáte se na kolo? Stačí si v nich sednout na bobek a všímat si přitom, jestli vás to snad někde táhne a škrtí. Schválně to srovnejte třeba se svými oblíbenými džínami.

DSC_0016

Základní materiál kalhot má i další zásadní výhodu. Je sice velmi prodyšný, ale díky vysoké hustotě tkaní i skoro absolutně větruodolný. Ověřil jsem si to na zimním přechodu Velké Fatry „natěžko“, tedy s kompletní výbavou a spaním venku. Silně foukalo, ale vítr se skrz kalhoty nedostal. V záloze jsem měl i GTX kalhoty s membránou, ale zůstaly v batohu. Mountainer Cargo prostě dobře zvládly i drsné zimní podmínky.

Kombinace materiálů

Výrazná strečovost spolu s promyšleným technickým střihem vytváří kalhoty, které přesně sednou. Odolnost základního materiálu jsem důkladné prověřil tím, že jsem Mountainery nosil více než dva roky. Nikde žádné opotřebení, prodřenina ani uvolněná nit. Na kolenou, zadku a části nohavic je totiž Espol vyztužen extrémně odolnou Cordurou, která se jinak používá třeba na batohy. Nic pevnějšího dnes na trhu asi není.

IMG_4462 (kopie)

Klasický poklopec na zip je jištěn drukem. V horním okraji pasu (částečně do gumy) najdete pásek s jednodotykovou sponou. Tohle řešení umožňuje kalhoty přizpůsobit i nestandardní postavě. V pase najdete dvě klasické kapsy a kolena jsou anatomicky tvarována.

Sportujte zeleně

Pod mnohoznačnou a marketingově často (zne)užívanou charakteristikou “ekologicky šetrný výrobek” si můžete představit skoro cokoli. Direct Alpine se ale od řady jiných výrobců odlišuje tím, že ve dvou bodech přesně definuje její obsah.

IMG_4335 (kopie)

1. Výrobek je ušit z materiálů, které pocházejí z vyspělých světových zemí s maximálními environmentálními standardy, jako jsou Japonsko, Jižní Korea nebo USA. Tím je zaručeno, že látka nevznikla třeba v ekologicky “špinavé” Číně.

DSC_0020

2. Vlastní výroba probíhá vždy v některé z evropských zemí, nejčastěji přímo v Česku nebo na Slovensku. Tedy se zachování všech našich zákonných environmentálních i sociálních standardů, které patří mezi nejvyšší na světě. Tím je zaručeno, že kalhoty neušily třeba vykořisťované bangladéšské děti.

Závěrečný verdikt

Podle českého výrobce jde o jeho dlouhodobě nejprodávanější a zákazníky nejlépe hodnocené kalhoty – “stálice a jeden z hlavních bestsellerů naší kolekce”, jak uvádí na webu. Věřím tomu už proto, že jde o kalhoty velmi univerzální, a to právě díky jejich jednoduchosti. Cyklovýlet jsem pro jejich vyzkoušení volil záměrně, abych při nestandardních pohybech nohou vyzkoušel pružnost materiálu a střih. A záměrně jsem přidal i drsnou zimní akci, tedy velmi odlišnou aktivitu, při které jde hlavně o větruodolnost.

DSC_0022

Mountaignery si ale umím představit třeba i na klasickém treku, při lezení, na cestovatelské výpravě do nějaké divoké země a při dalších venkovních aktivitách. Prostě všude tam, kde hledáme kombinaci odolnosti a pohodlnosti.

Více: www.directalpine.com

 

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 3 = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>