Doktor lesních stezek

Kam nechodí slunce, tam chodí doktor, říká se u nás. V Jižním Tyrolsku mají doktora, který nedohlíží na zdraví lidí, ale lesních stezek. Toulá se po lesích a lukách oblasti Latsch a zkušeným okem zkoumá, zda jeho cesty neutrpěly šrámy, které by bylo třeba ošetřit. suedtirol_altoadige_traildoctors_HD (2)

Pro všechny bikery i pocestné je dobrou zprávou, že Gabriel Tappeiner z jihotyrolského Latsch bývá raději venku než doma. Ostatně je to i jeden z hlavních předpokladů pro jeho práci. Každý den tráví mnoho hodin denně chozením po pěšinách a hledáním míst, která by si zasloužila opravit. Léta se živil jako jablečný sadař a profesi bikového průvodce vykonával pouze ve volném čase. Turistické středisko v Latsch každou chvíli žádalo, zda by bylo možné upravit stezku tam i onde, a tak se jednoho dne zastavil a začal přemýšlet: „Říkal jsem si, že s tím buď seknu úplně, anebo si na to založím firmu,” vzpomíná Gabriel, který si nakonec vybral druhou možnost a v roce 2015 si zaregistroval značku Traildoctors. Od té doby je on i jeho tým připraven dostavit se k narušenému místu a poskytnout mu první pomoc. Na starost má celkem 180 km pěšin a 40 km bikových trailů.

Diagnóza cest

Pohodlnější by bylo vydávat se na obhlídky na kole, ale Gabriel dává přednost chůzi, a to vždy směrem odspoda nahoru. „Kdybych jel na kole, snadno bych podlehl falešnému dojmu, že je všechno v pohodě. Když jdu pěšky, vidím mnohem lépe, kde se vyskytla nějaká nova vada. Zatímco chodci si poškozených míst často ani nevšimnou, pro bikery mohou výmoly představovat vážné nebezpečí. Zejména po dešti se stává, že tekoucí voda odplaví půdu v zatáčkách a nechá za sebou spoušť v podobě trčících kořenů. Pokud je cesta narušena vážně, Gabriel škodu nafotí a fotky pošle svému týmu, který dorazí na místo s potřebným nářadím.

Oblíbené místo v MTB komunitě

Jestliže cesty pro pěší turisty vyžadují údržbu jednou, možná dvakrát za rok, sdílené traily pro chodce i bikery si říkají o péči každý měsíc. Čím víc prší, tím víc mají Gabriel a jeho společníci napilno. Jejich úsilí je ceněno čím dál víc. Do oblasti Vinschgau se bikeři vracejí již déle jak 15 let. Region se dostal do povědomí MTB scény především díky akci zvané Testival, která má své kořeny právě zde. Výrobci horských kol sem jezdí nejen testovat nové modely, ale také je fotit do katalogů. „Jednou z výhod je i skutečnost, že zde na jižní straně Alp se dá někdy bikovat už zkraje jara, kdy jsou severní svahy v Rakousku ještě beznadějně uvězněny pod sněhem,” říká Gabriel, který díky svým zeleným očím, zrzavé bradce a lopatou v ruce připomíná lesního elfa.

Příprava na sezónu

Jakmile v pohoří Sonnenberg sleze sníh, Gabriel se svým týmem nastoupí, aby cesty připravil na nadcházející sezonu: sekají trávu, odstraňují větve a odvalené kameny překážející v cestě, tvarují zatáčky, zesilují zídky, sestavují rozcestníky a obnovují značení. Jakmile jsou hotoví, pokračují v práci na druhé straně v Nörderbergu, kde se sníh zdrží o něco déle. Do slunného Vinschgau jezdí nejvíc bikerů z Německa a Rakouska, ale Gabriel říká, že oblast začínají objevovat i návštěvníci z Česka. „O některých víkendech se po místních trailech prožene až 3000 lidí, takže máme pořád co dělat,” popisuje Gabriel. Když mu skončí jarní údržba, má víc času na projektování nových stezek, jako je třeba ta, co staví u horské chaty Tarscher Alm.

Když se staví trail

Zadání většinou vychází z požadavků místní turistické centrály, která si například přeje postavit čtyři kilometry nového trailu, který by neměl být moc těžký, aby byl zábavný i pro začátečníky. Gabrielovi stačí letmá prohlídka, aby věděl, zda je to v daných podmínkách možné. „V prudkém terénu se dá jen těžko postavit trail, který bude vhodný pro každého. Při výstavbě musí zohlednit i spoustu další požadavků: trail by měl poskytovat hezké výhledy, nesmí zasahovat do chráněného území a také s ním musí souhlasit majitelé. Ti, kteří si bikery na svém pozemku nepřejí, mají v Jižním Tyrolsku vždy poslední slovo. „Diskuse jsou někdy delší než samotná výstavba,” směje se Gabriel, který pracuje bez náčrtků a map. „Každý trail nosím v hlavě,” vysvětluje.

suedtirol_altoadige_traildoctors_HD (10)

Myslí se i na e-biky

Výstavba jednoho kilometru nové cesty trvá v průměru deset dní. Gabriel se občas setkává s kritikou. Všechny, kdo s výstavbou nesouhlasí, zve, ať se přijdou podívat, jak takový trail vypadá. Většina lidí je překvapena, že jde jen o úzkou cestičku, která nenarušuje ráz krajiny. V posledních letech do svého uvažování zahrnul i uživatele elektrokol, tedy e-Biků. „Přibývá e-bikerů, kteří si užívají rychlé jízdy po úzkých cestičkách i ve směru nahoru, což může být nebezpečné. Nová situace si proto říká o nová pravidla, která by měla do budoucna jednoznačně stanovit směr jízdy. Některé cesty jsou určeny výhradně pro chodce nebo cyklisty, ale řada z nich je projektována pro společné užívání. „Myslím, že při vzájemném respektu se cyklisté i chodci v pohodě vejdou na jednu cestu,” domnívá se Gabriel.

Práci ‘Traildoctora’ Gabriela Tappeinera můžete sledovat zde.

kro00127hawi

Cyklistické tipy v Jižním Tyrolsku

Traily kolem Latsch / Laces  a Martelltal / Val Martello

Městečko Latsch / Laces leží necelých 30 km západně od Merana. Bikeři všeho druhu si zde přijdou na své, protože 180 km udržovaných trailů nabízejí zábavu pro milovníky stoupání, technických pasáží i sjezdů, přičemž dobře se svezete i s rodinou nebo méně pokročilými. Jezdí se v lese, po loukách i po skalnatých trailech. Výškové metry můžete nastoupat lanovkou St. Martin a užít si super zábavné traily z vrcholu až do údolí.

Více: www.vinschgau.net

Carezza Bike Trail

Kousek od Bolzana, přesně řečeno v Eggentalu zamiřte přímo k lanovce v centru Welschnofenu / Nova Levante. Kabinkou se vyhoupnete do 1740 metrů, kde na vás čeká 4,4 km dlouhý flow trail s převýšením 550 metrů. Trail nabízí 45 hravých klopének, 20 skoků a 70 metrů north-shorové sekce, které jen tak neomrzí začátečníkům ani pokročilým. Letos se otevírá 18. května.

Více Facebook.com/carezzatrail/

Freeride Herrnsteig

Bike park Kronplatz je považován za číslo jedna v celém Jižním Tyrolsku. Oblíbený trail se jmenuje Hernnsteig, měří osm kilometrů a vede z vrcholu Kronplatzu, kam vás po 20 minutách jízdy dopraví kabinová lanovka. Celkové převýšení je úctyhodných 1300 metrů, přičemž nikdy nemusíte jet úplně stejně, protože základní trail se na mnoha místech větví do dalších odboček. Herrnsteig bude bavit středně pokročilé i vyježděné ridery. Méně odvážní si v Kronplatz vychutnají třeba super dlouhý trail vedoucí do městečka Casola / Gassl.

Více: Freeride-kronplatz.com

vin04922kijs

Text: Adam Maršál | Foto: Ivo Corra a Kirsten-J. Sörries

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ jedna = 7

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>