Base camp pod Mont Blanc

Místa, která kdysi patřila jen hrdinům hor, se dnes mění v lunaparky pro turisty. Asi nejvíc je tahle děsivá změna vidět pod severní stěnou bělostné „Bohyně matky země“ (8 848 m).

Základní tábory pod „nejvyšším kopcem světa" jsou dva. Známější je jižní nepálský, odkud na Everest v květnu 1953 poprvé vystoupil Hillary s Norgayem. Dnes se sem můžete vydat z Lukly přes Namče Bazar. Na trase jsou sice hotýlky, ale pořád je to trek – chůze horami po vlastních nohou a se zaslouženým výsledkem.

Historicky byl jako první používán severní tibetský základní tábor, odkud v červnu 1924 na Everest vyrazil nešťastný Mallory s Irvinem. Nepálské království bylo totiž v té době světu neprodyšně uzavřeno. Po okupaci Tibetu Číňany v říjnu 1950 se to otočilo a na Everest se nejméně třicet let mohlo jen z jihu. Severní základní tábor se začal západním horolezcům a turistům otevírat až v 80. letech. Jenže se jim otevřel až moc.

Důvody vzniku nových himálajských silnic jsou někdy až tragikomické. V červnu 2006 začala Čína budovat 108 kilometrů dlouhou silnici, odbočující z „Friendship Highway" mezi Káthmándú a Lhasou. Do základního tábora pod Everestem tudy dřív vedla prašná stezka, schůdná jen pro karavany jaků. Během deseti měsíců byla nákladem 20 milionů dolarů rozšířena na dva pruhy, vyasfaltována a opatřena zábradlím. Proč? Jen proto, aby usnadnila cestu olympijské pochodni. Ta byla 8. května 2008 na své pouti z Řecka do Pekingu vynesena i na nejvyšší horu světa.

Nová silnice dnes do základního tábora umožňuje dojet nejen případné další pochodni, ale i turistickým autobusům. Míří ke klášteru Rongbuk, který je ve 4 980 m údajně nejvyšším na světě. Dá se tu přespat ve stanovém táboře pro turisty (5 020 m), hrdě označovaném jako „Everest base camp". Je to jen kašírka, ve které nechybí himálajská minizoo, stánky s čínským pivem a „autentickými" tibetskými suvenýry. Čínští výletníci tu oceňují mobilní signál, díky němuž si mohou popovídat s příbuznými v Šanghaji nebo Pekingu a poslat jim své „dobrodružné" fotky s roztomilým jakem.

Skutečný základní tábor pod Everestem (5 150 m), odkud dodnes vyrážejí horolezecké expedice, leží u paty ledovce Rongbuk. Pokud se sem turisti chtějí podívat, musejí pěšky. Sice po cestě, ale celých deset kilometrů!

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 7 = třicet pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>