9 fantastických fotek Česka z dronu
Dron je malý bezpilotní letoun, který ale nemusí mít nutně jen podobu letadla. „Některé drony mívají až osm vrtulí, což jim dodává nejen výbornou manévrovatelnost, ale i vysokou stabilitu ve větru,“ říká Jakub Karas z firmy Upvision, která disponuje jedním z největších dronových „leteckých parků“ v České republice. Díky tomu se můžete potěšit krásnými záběry borů, co šumí po skalinách, a vody, která hučí po lučinách. Kdybyste takové fotky krajiny shora chtěli udělat ještě před pár lety, museli byste si sednout do letadla nebo do helikoptéry. Dnes stačí jen „hračka“ velká jako káně nebo poštolka. A za pár let se nejspíš zmenší na velikost čmeláka.
Drony se buď dají řídit v reálném čase, nebo naprogramovat tak, aby samy prolétly zadanou trasu. Jejich možnosti jsou skoro nekonečné. Americký Google už dnes ladí systém, díky kterému by drony navigované přesnými mapami a GPS časem nahradily pošťáky a přepravní služby. Český Upvision spolupracuje třeba s památkáři, staviteli silnic, filmaři, geology, záchranáři, těžaři, zemědělci…
Dron unese nejen foťák a kameru, ale třeba i termovizi nebo laserový skener pro vytváření 3D modelů krajiny a ortofotomap. Zajímavým podoborem je letecká archeologie. Při pohledu z výšky je dobře vidět, kudy vedly dnes už nepoužívané středověké cesty nebo kde stávaly objekty dávno srovnané se zemí, které byste v terénu jinak nenašli. Prozradí je jen jiný odstín půdy nebo jiný druh vegetace, odhalitelný právě jen z ptačí perspektivy.
V outdooru je využití dronů teprve v začátcích, ale představte si třeba trek nepřehlednou zalesněnou krajinou Kokořínska plnou roklí a strží. Ztratit se sice nemůžete (máte mapu a GPS), jenže jak se rozhlédnout po okolí? Malý dron se vejde do batohu a jeho záběry budete sledovat na monitoru notebooku nebo ve speciálních brýlích. Putování přírodou tak získá zcela nový rozměr. A přitom zůstanete nohama pevně na zemi…