9 důvodů, proč se na kole vydat do pustiny v Ralsku

V Česku je jen málo oblastí skoro bez lidí a ještě méně je míst, kde vás na kole nebudou obtěžovat auta. Vyšlápněte do kraje zaslíbeného cyklistům, který u nás nemá obdoby! IMG_0811

Rozlehlý vojenský prostor východně od Mimoně opustili sovětští okupanti v červnu 1991. Dnes už je vyčištěn od nevybuchlé munice a je volně přístupný (s výjimkou částí, ze kterých se staly přírodní rezervace). Na kolo je to ideální terén, ale navíc tu na vás čeká taky:

1. Samota

Nebudete tu úplně sami – stejný nápad mívá víc cyklistů, hlavně o víkendech. Zaprvé jsou to ale lidé naladění na podobné vlně jako vy. A zadruhé stačí sjet z frekventovaných hlavních cest a budete opravdu sami.

2. Zubři

V roce 2001 bylo do bývalého vojenského prostoru vysazeno stádo zubrů evropských. Tahle obdoba amerického bizona kdysi v Evropě žila volně a naši předkové ji ve středověku běžně lovili – tak intenzivně, že byli zubři prakticky vyhubeni. V Ralsku se je dnes ochranáři snaží vrátit do volné přírody. I proto se u vjezdu i výjezdu do celé oblasti setkáte s ploty. Zubři jsou velmi plaší, takže se nebojte, že by na vás zaútočili.

3. Jiný pohled na Ještěd

Většinou se na něj díváme od východu z Turnova nebo od severu z Liberce. Pohled od jihu je překvapením. Ještědský hřeben se z vojenského prostoru zvedá z úplné roviny a vypadá úplně jinak.

4. Nevídaná příroda

Výbuchy dělostřeleckých granátů, pásy tanků, kola terénních náklaďáků, cvičné budování okopů, odminovávání po odchodu Sovětů… To všechno zdejší krajinu průběžně přeorávalo jako nikde jinde v Česku. Docházelo k takzvané disturbanci – neustálému narušování přirozených ekologických procesů. Prosadily se tu proto unikátní a jinde nevídané biologické druhy, kterým disturbance vyhovuje. Jinde by je v procesu tzv. sekundární sukcese vytlačily běžné druhy, ale tady mají dodnes ráj.

5. Postapokalyptická atmosféra

Sověti po sobě zanechali rozpadající se budovy, které dnes pomalu pohlcuje příroda. Celá sídliště panelových staveb, garáže, ubytovny, kasárna… To všechno dnes rozrušují mladé stromky a tráva. Oprýskaná omítka, propadající se střechy, rozbitá okna, vymlácené dveře… Tak výraznou poetiku zkázy a zmaru nikde jinde v Česku nenajdete. Jen pozor, abyste při jejím prolézání někam nespadli nebo aby něco nespadlo na vás.

IMG_0835

6. Pustá krajina

Kilometry a kilometry nejsou žádné vesnice, žádné dráty, žádná přítomnost člověka. Prostě nic, co by připomínalo, že jste ve střední Evropě. Místy to tu vypadá spíš jako někde v ruské tajze, mongolské stepi nebo na náhorních plošinách Tibetu.

7. Pravá brazilská káva

Uvaří vám ji v Krajanském muzeu vystěhovalectví do Brazílie, které najdete na severovýchodním konci vojenského prostoru ve vesničce Náhlov. Více najdete na Emigrationmuseum.cz.

8. Rybníky

Je jich tu celá řada, namátkou třeba u Hvězdova nebo u bývalého vojenského letiště Hradčany. Teď na jaře to sice ještě nebude na koupání, ale rybníky nádherně zapadají do krajiny. Jejich opuštěné břehy se vám zalíbí tak, že se k nim vydáte za koupačkou v létě.

IMG_0851

9. Bizarní komunistické malůvky

Sověti byli mistry politické propagandy, ke které patřily i kýčovité výjevy ze světa komunismu. Lenin a další zločinní levicoví ideologové, slavné bitvy, odvaha v boji, budovatelská hesla… Prostě hnus, ale s bizarní poetikou. Zajeďte si třeba do Hvězdova a doptejte se tu na bývalé sovětské kino (u hospody). Polozřícená budova ukrývá kreslené bolševické panoptikum.

IMG_0857

Text a foto: Ivan Brezina