11 způsobů, jak venku zaplnit žaludek (a pobavit se u toho)

Návodů a receptů na „mastňácké“ kuchtění a grilování na zahrádce rodinného domu nebo na chatě je plný internet. Co je ale použitelné na vandru, na vodě nebo třeba na treku? s0464073

1. Horizontální rožeň

Nejznámější způsob úpravy jídla je opékání na klacku (většinou uzeniny, ale třeba i těsto) nebo rožnění (kuře nebo třeba špíz). Používáme k tomu klacek, který buď držíme v ruce, nebo visí nad ohněm na dvou vidlicích. Při přípravě rožně je ale třeba myslet na to, aby šel rožeň na vidlice zavěsit v různých výškách a aby umožňoval otáčení. Na rožeň můžete i zavěsit kotlík, ale pak by měl mít vyšší nosnost a pevnost.

dscf4008

2. Vertikální rožeň

Zdá se vám opékání masa na klacku nad ohněm příliš fádní? V některých zemích to dělají pohodlněji. Naložené maso napíchají na klacky nebo ho umístí do sítěk vyrobených třeba z prutů. Ty potom zapíchají okolo ohně tučnější stranou masa k ohni. Když se maso dostatečně opeče, i s klackem ho otočí k ohni druhou stranou. Někdy maso navíc i polévají vodou se solí, kořením a bylinkami a dlouze ho pomalu pečou při mírné teplotě.

dscf4014

3. Pečení na kameni

Vyberte pěkný, celistvý a co nejhladší kámen a umístěte ho tam, kde budete rozdělávat oheň. Nemusím asi připomínat, že nemáte používat kameny z vody, které pak v ohni nebezpečně praskají. Pokud kámen není placák, zahrabte ho tak, aby nad zem koukala maximální možná část a zároveň byla jedna plochá strana navrchu a vodorovně se zemí. Na místo navršte dřevo tak, jak jste zvyklí, a zapalte oheň.

Až se vytvoří dostatečné množství žhavého popela, oheň rozhrňte, kámen omeťte štětkou z jehličí a máte ho připravený na pečení. Můžete ho i namazat nějakou tou jedlou mastnotou, aby se vám maso nebo chlebová placka nepřichytily.

s0594094

4. Pec z alobalu

Nad pečením je dobré mít kontrolu. Není nic otravnějšího než po hodině čekání vyndat z alobalu nebo zpod kotlíku spálené, nebo naopak nedodělané jídlo. Ideální je proto následující způsob pečení. V těsné blízkosti místa, kde budete rozdělávat oheň, zapíchejte do země klacky nebo navršte kameny tak, abyste místo mohli vystlat alobalem. Vznikne tak prostor dostatečně velký na chystané jídlo a otevřený směrem k ohni. Podobně poslouží i ve stráni vyhrabaná mělká „jeskyňka“, taktéž vystlaná alobalem. Alobal skvěle odráží teplo, ale šikovnější člověk si poradí i bez něj s pomocí jílu nebo kamenů.

Tento způsob tepelné úpravy se výborně hodí na pečení ryb, které tak leží na ploše a nemohou se během pečení rozpadnout.

Snímek nahoře

5. Pečení v popelu

Jde o jeden z nejstarších způsobů pečení vůbec a nemyslím využití popelu jen jako zdroje tepla, ale pečení přímo v něm. Jídlu to dodává specifickou vůni a chuť. Žhavý popel zbylý po ohni nebo vyhrnutý stranou srovnáme do vrstvy silné podle potřeby. Opékané jídlo umístíme na popel a tenkou vrstvou ho přihrneme.

Jste starší a usmíváte se, proč tu zmiňuju i tenhle návod? Divili byste se, jak málo mladých lidí dnes ví, že se tak dají v popelu upéct třeba obyčejné brambory.

dscf4123

6. Pečení v jílu

Není snad legendárnější úpravy než slepice na „cikánský“ způsob. Nemusíme ji dělat i s peřím jako dávní kočovníci (i když to jde). Vykuchanou a oškubanou slepici nebo kuře osolte, okořeňte pepřem a paprikou a obalte jílem. Pokud jíl na slepici nedrží, přidejte do něj krátkou slámu nebo trávu. Celé to pak uložte na vrstvu popela a zahrňte. Nic nezkazíte, ani když balíček umístíte do jámy, kterou zahrnete hlínou, případně hlínu navršíte na hromadu uhlí s kuřetem. Jídlo bude hotové asi za hodinu až hodinu a půl.

7. Pečení pod kotlíkem

Další legendární návod na pečení ze starých zálesáckých, skautských a pionýrských příruček (odpůrce komunismu uklidním – stejně jich většinu napsal Jaroslav Foglar). Kotlíkem nebo ešusem přiklopíme opékanou potravinu a zahrneme ho vrstvou žhavého popela. Vznikne tak obdoba trouby.

 

dscf4108

8. Zemní pec

Tenhle způsob tepelné úpravy pochází z východních zemí. Vyhloubíme jámu o hloubce 50–60 cm a průměru asi 40 cm. Stěny oplácáme vrstvou jílu a necháme dva až tři slunečné dny schnout. Pak v jámě zatopíme drobnými třískami a větvičkami, aby se jíl aspoň částečně vypálil. Takhle se to dělá, pokud chcete mít pícku třeba i na celou sezonu za domem na zahradě. Při jednorázovém pečení v přírodě prostě vynecháme jíl. Pozor ale na hlínu a kamínky padající do jídla.

Když v zemní peci rozděláme pořádný oheň, zbyde po něm vrstva žhavého uhlí. Na dno pak buď položíme plochý kámen a pečeme na něm, nebo v jámě vzpříčíme klacek, na který napíchneme nebo pověsíme opékanou potravinu. Můžeme si i vyrobit dvoupatrovou „palandu“ – dospodu dáme hrnec s vodou a přílohou a navrch maso. Šťáva z masa pak kape dolů do vody a ochucuje ji, zatímco pára z vody se podílí na úpravě masa.

Ať se rozhodnete jakkoli, finální fáze je vždy stejná. Na jámu přiklopíte víko (kus plechu, větší pokličku nebo plochý kámen), na něj izolaci (rohož nebo silnou vrstvu velkých listů) a zahrnete hlínou. Pečení masa bude tímhle způsobem trvat asi jeden a půl až dvě hodiny. Povedlo se vám udělat stěny pomocí jílu hladké? Můžete na nich vyzkoušet upéct připlácnuté chlebové placky.

9. Setonův hrnec

Kdo maso ze Setonova hrnce ochutnal, vzpomíná na jeho šťavnatost. Jde totiž o pomalou úpravu masa pečením a dušením. Vyhloubíme jámu o hloubce asi 50–60 cm a průměru okolo 35 cm. Připravíme si silný a rovný klacek o průměru asi 8 cm a délce 80 cm. Klacek zapíchneme volně do dna jámy při její stěně a pak do ní naklademe následující vrstvy: vrstvu žhavého uhlí (a v něm rozpáleného kamení), tenkou vrstvu hlíny (aby se maso přímým stykem s uhlím nespálilo), okořeněné maso zabalené ve velkých listech (třeba lopuch), další vrstvu žhavého uhlí a kamení, vrstvu listí nebo trávy jako izolaci a navrch udusanou vrstvu hlíny. Po hodině pečení vytáhneme kolík a do díry po něm nalijeme asi litr vody. Počkejte další hodinu, maso vyhrabte a pochutnejte si.

Další dva návody jsou spíš rarity, než že by to byl běžný způsob, jak vařit. Vycházejí z principu, že pokud je z jedné strany jinak hořlavého materiálu látka, která není schopná dosáhnout jeho zápalné teploty, pak materiál v ohni neshoří. Pro jistotu ale ten materiál raději namočíme.

10. Vejce ve slupce od pomeranče

Vezměte kůru z půlky pomeranče a jako do mističky do ní klepněte vejce. Osole, okořeňte a můžete přidat i na kousky nakrájenou uzeninu. Pozor na velikost slupky. Nechte si rezervu, protože vaječný bílek tepelnou úpravou trochu nabírá na objemu. Pomerančovou misku pak umístěte přímo na žhavé uhlí. Vejce bude upečené asi za deset minut.

dscf5119

11. Vejce v papírovém pytlíku

Nepřipadá vám předchozí recept jako kouzlo? Tenhle bude. Postupujte stejně jako v předchozím případě, ale místo slupky od pomeranče použijte papírový pytlík. Neshoří, ale pozor na spoje. Některé lepidlo nemusí teplotu vydržet.

s0894137

Text a foto: Petr Fiedor