11 zastávek na deštivém běhu Krkonošemi
Ani v pěkném počasí ale do Krkonoš nezapomeňte pláštěnku, ať nedopadnete jako my v protisměru. Z Trutnova jsme vyrazili za jasného slunečného rána. Na nebi ani mráček a v batůžku jen pití a triko na převlečení…. V Peci byl už sem tam mráček, a když jsme asi za hodinu vyběhli na Sněžku, pořádný mrak. U Luční boudy už padal studený déšť a tričko s krátkým rukávem nebylo ideální. Museli jsme běžet, abychom nezmrzli… Aspoň jsme ale byli rychlejší. Od té doby mám v bidonu permanentně pláštěnku.
1. Černohorské rašeliniště
Janské Lázně zná asi skoro každý, ale méně známé je Černohorské rašeliniště, které se rozkládá na Černé hoře. Po dřevěných chodníčcích tu vede naučná stezka a kromě vlastního biotopu tu člověk může obdivovat i vyhlídku na hlavní hřeben Krkonoš včetně Sněžky. Dostanete se tam lanovkou a od Černé boudy po modré nebo po žluté. Tahle varianta je ale pro lenochody. Raději tam vyšlápněte okolo Modrokamenné boudy nebo po červené Zvonkové cestě.
2. Vlčí jáma
Najdete ji pod Liščí horou a i tady je naučná stezka. U Temného vodopádu zažijete zvláštní pocit při průchodu místem, kam v zimě sjíždějí laviny. Vlčí jáma sousedí se sjezdovkou Bramberk, kde je v létě downhillová trať pro bikery. Na zdejší chatě se točili legendární „Sněženky a machři“ (1982). Na nedalekou Lesní boudu si zajděte na medové pivo Kvasar nebo na borůvkové knedlíky.
3. Bufet Na Rozcestí
Na hřeben, který odděluje údolí Pece pod Sněžkou a Špindlerův Mlýn, se od Vlčí jámy dostanete buď okolo Severky po zelené, anebo okolo Lyžařské boudy přes Liščí horu. Na Lišce se můžete rozhlédnout, ale výhledy jsou pěkné i na zelené trase. Není asfaltová, ale hezky kamenná, a navíc vede lesem. Obě cesty se sejdou u Chalupy Na Rozcestí neboli Bufetu. Než vyrazíte dál, dejte si kyselo.
4. Výrovka
Další zastávkou může být Výrovka, ale hlavně nad ní nedávno vybudovaná vyhlídka na západní stranu hor. Pokud nebude zataženo, přes Špindlerův Mlýn v dáli nepřehlédnete Ještěd.
5. Kaplička
V sedle mezi Luční a Studniční horou se nezapomeňte zastavit u kapličky – Památníku obětem hor. Letos byl po rekonstrukci znovu otevřen, aby připomínal ty, kteří v Krkonoších od 17. století tragicky zahynuli. Můžete se tu poklonit padesátce nositelů známých i neznámých jmen (třeba Hanč a Vrbata, basejumper Martin Trdla nebo záchranář Štefan Spusta).
6. Luční bouda
Pohostí vás tu domácím pivem Paroháč, které tu vaří z pramene Bílého Labe. Navštívit můžete i zdejší pivní lázně. Žaludek zaplníte obřím rohlíkem ze zdejší pekárny nebo jinou baštou. Luční bouda je sice hotel, ale pocestné tu nechají přenocovat i na karimatce v noclehárně. Odskočíte si na blízké Kozí hřbety?
7. Wielki a Mały Staw
Z Luční boudy si sem můžete udělat fakultativní „výběh“ s návratem na hřeben (anebo se z ní vydat přes Úpské rašeliniště přímo na Sněžku). Už podle názvu je jasné, že obě vodní plochy leží na polské straně Krkonoš. Nádherný výhled je na ně z hrany Stříbrného hřbetu (Srebrny Upłaz). U Malého Stawu stojí chata, ale k Velkému cesta nevede. Zajímavým místem na úpatí Stříbrného hřbetu jsou Polední kameny (Słonecznik). V poledne se slunce při pohledu z polské strany nachází přímo nad kamenem. Můžete se tu posadit do pořádné žulové lavice, abyste mohli vychutnat sváču. Od Poledního kamene klesá okolo žulových „mrazových srubů“ strmá cesta na Polanu, odkud se pak dostanete k Malému Stawu a zpátky na hřeben.
8. Úpské rašeliniště
Z Luční boudy přes něj vede přímá trasa na Sněžku. Je známější a větší než Černohorské rašeliniště a jsou odtud parádní výhledy na Sněžku. Tedy pokud zrovna Krakonoš nevaří mlhu a nelije vám za krk dešťové kapky.
9. Úpský vodopád
Je pěkně viditelný při výstupu na Sněžku západní stranou „po řetězech“. Voda z Úpského rašeliniště jím padá do Obřího dolu a pak odtéká do Pece pod Sněžkou a do Jaroměře, kde se vlévá do Labe.
10. Sněžka
Nejhezčí cesta je z ní do Obřího dolu kolem dolu Kovárna do Pece. Můžete se ale rozeběhnout i přes Růžohorky nebo přes Jelenku na Pomezní boudy.
11. Důl Kovárna
V Obřím dole stojí za povšimnutí třeba důl Kovárna, ve kterém se kdysi pod Sněžkou těžily barevné rudy. Podzemí je ale bohužel přístupné jen v létě – teď na podzim z něj uvidíte jen portál. Za chvíli odtud doběhnete do Pece, kde náš „výběh“ končí.
Text: Martina Chrástková | Foto: Shutterstock
Autorka je mistryně republiky v běhu na lyžích a spoluorganizátorka lyžařských kempů a kurzů WOK-outdoor