Testujeme: merino triko Sensor Bold

Spojení australské suroviny a moravské invence zrodilo základní vrstvu, která se hodí pro široké spektrum venkovních aktivit. IMG_2965 (kopie)


Po letech módního nadšení z umělých vláken se outdoorový svět pokorně vrátil zpátky k některým přírodním materiálům. Určitě to platí pro základní vrstvu na tělo, kde se radikálně prosadila merino vlna. “Miliardy ovcí se nemohou mýlit,” dalo by se shrnout. Za tisíce let jim prostě evoluce vyvinula naprosto dokonalou ochranu proti rozmarům povětrnosti, se kterou lidské vynálezy zatím nemohou soupeřit. Fascinující příběh!

Ovce plemene merino

Ovce plemene merino

O přednostech vlny jako outdoorového materiálu se píše tak často, že stačí zopakovat jen základní fakta. Vlna jako základní vrstva nejen skvěle tepelně izoluje, ale hřeje i když je mokrá. Díky přítomnosti antibakteriálních látek nezapáchá ani po mnohadenním nošení – na rozdíl od syntetiky, kterou musíte každý večer přeprat. A coby přírodní materiál je vlna nehořlavá, antialergenní, ekologická a obnovitelná.

Na kousající „bačovské“ svetry zapomeňte. Místo běžného vlákna, které má průměr 30 – 50 mikronů, sáhli výrobci po vláknu ovcí plemene merino s průměrem pod 20 mikronů, které neškrábe. Důvod je čistě fyzikální. Zatímco silné vlákno se do pokožky “zapíchne”, jemnější vlákno se ohne, takže nedráždí.

Detail anatomické konstrukce zad, díky které tričko přilehne na tělo.

Detail anatomické konstrukce zad, díky které tričko přilehne na tělo.

Česká (respektive moravská) firma Sensor loni uvedla na trh řadu výrobků z merino úpletu nazvaného Bold, založeného na vláknech o průměru 16,5 mikronu. V angličtině bold znamená “smělý, odvážný”, nebojácný”, ale i “výrazný”. Od toho je odvozen sekundární význam, který známe z textových editorů. “Zboldované” slovo má prostě tučnější font, takže je lépe vidět. “Bold” tedy relativně nově chápeme i jako “silný” nebo “tlustý”.

Tyhle sémantické hříčky jsou v případě triček Bold tím zajímavější, že se jedná o teplejší materiál, určený pro adrenalinové a dobrodružné zážitky. Bold je tedy díky gramáži 220 g/m2 nejen silnější než jiné základní vrstvy, ale je i předurčen pro smělé uživatele s odvážnými plány. Obojí do sebe tedy zapadá, aspoň pokud jde o význam zvoleného pojmenování.

Při pohybu stačí i v mrazu jen natáhnout přes Bold membránu. Hřeje tak, že se obejdete bez střední vrstvy.

Při pohybu stačí i v mrazu jen natáhnout přes Bold membránu. Hřeje tak, že se obejdete bez střední vrstvy.

Jak to funguje v realitě? Trička z materiálu Bold jsme testovali od podzimu. Absolvovali jsme v nich široké spektrum aktivit počínaje treky v rumunském pohoří Apuseni přes zimní přechod Nízkých Tater na sněžnicích se spaním venku až po pravidelné kondiční běhání v pražském Krčském lese. Tady je pět našich poznatků:

Detail úpletu s gramáží 220 g/m2.

Detail úpletu s gramáží 220 g/m2.

1. Bold opravdu nekouše – ani trochu! Pocitově ten materiál na těle připomíná spíš bavlnu. A nekouše dokonce ani v místech, kde je v opravdu těsném kontaktu s pokožkou, do které je doslova vtlačován. Třeba pod zapnutým bederním pásem batohu nebo pod jeho zádovým panelem.

2. Díky elasticitě tričko příjemně obemkne tělo jako druhá kůže. To je dáno nejen pružností samotného materiálu, ale i promyšleným anatomickým střihem.

Bold jsme mimo jiné použili i na zimním přechodu Nízkých Tater.

Bold jsme mimo jiné použili i na zimním přechodu Nízkých Tater.

3. Bold je velmi teplý. Při intenzivním pohybu přes něj i v mrazu stačilo jen natáhnout větrovku (protože vlněný úplet samozřejmě profoukne). Tedy: v kombinaci s vnější membránou Bold zajistí dostatečnou izolaci v případě, že při nízké teplotě podáváte dostatečný fyzický výkon. Střední zateplovací vrstvu stačilo natáhnout až při zastávkách.

4. Bold dobře zvládá odvádět pot. Když na treku nebo při běhu pořádně “makáte”, samozřejmě se potíte. Přebytečné teplo tělo jinak zvládat neumí. Každé tričko se tedy samozřejmě propotí, ale v Boldu o tom skoro nevíte. Pocitově jste v suchu a ani v tričku s propocenými “mapami” není zima.

Díky otvorům pro palce se tričko neshrnuje.

Díky otvorům pro palce se tričko neshrnuje.

5. Bold je sice primárně určen přímo na tělo, ale v létě si ho umíme představit i jako druhou vrstvu. V teplém počasí se tedy v horách nebo jinde pohybujete v tenkém tričku s krátkým rukávem a pro Bold sáhnete do batohu až když se do vás dá zima. Silnější merino vrstva by se tak mohla dobře uplatnit třeba při aktivitách typu “fast and light”, kde by částečně nahradila tradiční fleece.

Po půlročním užívání jsme si v oblasti beder všimli jemného žmolkování. Objevilo se ale jen u trička, které jsme používali při chůzi s těžkým batohem. Tam se to dalo očekávat, protože žmolkování v namáhaných místech je přirozenou vlastností vlny. Jemné žmolky jsou ale hlavně pouze estetický jev. Na funkci trika nemají žádný vliv, protože integrita látky není narušena.

Tričko bold jako základní vrstva pro běžce.

Tričko bold jako základní vrstva pro běžce.

Na závěr zajímavost. Výchozí materiál sice pochází z Austrálie, ale barvení příze, pletení úpletu a šití probíhá v České republice. Bold se tedy dá označit za lokální výrobek, respektive za produkt invence moravských hlav. Důvod k hrdosti? Určitě, ale nejpodstatnější je, že to prostě funguje.

Více: www.sensor.cz

 

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× jedna = 5

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>