Nesmeky vás udrží na nohou

Nesmeky rozhodně nejsou jen pro seniory a tělesně handicapované, říká v rozhovoru pro Outdoor Ing. Marcel Heydušek, jednatel společnosti CZ BMI, s. r. o. „Jsem hrdý na to, že díky revolučním vlastnostem námi dovážených a zastupovaných nesmeků značky DueNorth se daří tento mezi lidmi hluboce zažitý mýtus úspěšně vyvracet," dodává Heydušek.

Podle něj výhod nesmeků využívá kromě seniorů a tělesně handicapovaných stále větší počet zdravých i mladých lidí pro cestu do práce nebo pro výkon povolání, ale také při rekreačním a závodním sportu.

To je poněkud odvážné tvrzení, vždyť na českém trhu je v současné době již minimálně desítka značek nesmeků. V čem jsou tedy vámi dovážené nesmeky tak výjimečné?

Především v použitém materiálu a konstrukci výměnných hrotů a v konstrukci a materiálu nesmeků samotných. To že výrobce z USA (společnost Sure Foot Corp.) použil pro hroty velmi drahý slinutý karbid wolframu, jehož tvrdost převyšuje jakýkoli přírodní materiál s výjimkou diamantu, dává nesmekům značky DueNorth opravdu unikátní a veledůležitou vlastnost – nekloužou opravdu na žádném pevném materiálu! Jen díky této vlastnosti také tyto nesmeky získaly – pokud vím jako dosud jediné – certifikát ES jako osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP). V praxi to znamená, že se uživatel nemusí starat o to, jestli šlápne na led, zmrzlý sníh anebo hladký mokrý kámen, žulovou dlažbu nebo i lesklou mokrou keramickou dlažbu, nerezový ocelový plech a podobně.

To zní až příliš dobře. Neříkejte, že nesmeky nemají také své limity a omezení.

Ale jistěže mají. Nemohou například soupeřit s mačkami používajícími dlouhé, i několikacentimetrové hroty, které usnadňují pohyb především ve vysokohorském terénu. Hroty nesmeků DueNorth mají průměr 1,8 mm a délku jen 2,2 mm, takže nezlepší záběr na nesoudržných površích. Ovšem drobné hroty zase umožňují naprosto přirozenou a příjemnou chůzi i běh od chodníků měst až po namrzlé cesty našich hor. Prostě komfort a bezpečí při pohybu se se změnou pevného povrchu nemění. Navíc hroty našich nesmeků nemají špičku a jsou zcela ploché, takže od nich nehrozí žádné zranění ani znatelné poškození běžných tvrdých materiálů. Proto je třeba brát ohled pouze na PVC a podobné podlahy, které mohou i ploché hroty poškodit.

Takže jste zase přešel k výhodám. Opravdu nemají vámi dovážené nesmeky žádnou další nevýhodu?

Snad jen tu, že si na chůzi s nimi během pár minut natolik zvyknete, že se vám je nechce sundávat a že zapomenete, že je máte nasazené. To může být problém u levnějšího ze dvou vyráběných modelů (Everyday), který má pružnější a měkčí gumovou směs svého těla. Ta se zrychleně opotřebuje při použití na jiném povrchu než je sníh nebo led. Navíc tento jednodušší model můžete při proboření se do hlubšího sněhu a následném vytahování boty ztratit. Oproti modelu All Purpose má ovšem model Everyday kromě výrazně nižší ceny i výhodu v ještě lepší skladnosti, a to při jinak stejných „neklouzavých“ vlastnostech. Prostě je určen jen a pouze pro použití na nehlubokém, pevném sněhu a ledu.

Na trhu jsou ale k vidění i nesmeky podobné konstrukce s hroty. Čím se kromě materiálu hrotů liší?

Pokud nemají hroty z karbidu wolframu, pak nesmeky mohou klouzat na kamenech a dlažbě a také se rychleji opotřebovávají, a pokud vím, tak hroty jiných nesmeků nejsou výměnné. A další rozdíl je v samotném materiálu tělesa nesmeků, který na rozdíl od námi zastupovaných nesmeků ztrácí pružnost při minusových teplotách. A to je podle mne dosti podstatný rozdíl.

Text: Martin Asper

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = 14

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>