LifeProof mění iPhone v multifunkční outdoorové zařízení
Taháte-li s sebou do přírody telefon, foťák, HD kameru, GPS navigaci, kompas, hodinky, mapu, knižního průvodce, cestovní meteostanici…, můžete teď ušetřit v batohu hodně místa. Vystačíte si s iPhonem a outdoorovým pouzdrem LifeProof.
iPhone určitě není třeba představovat. Nazvete-li ho telefonem, zarytí „jablíčkáři“ vás uraženě uškrtí nabíječkou. Množství jeho funkcí je stejně neomezené jako počet aplikací v App Storu, odkud můžete stáhnout i řadu outdoorově zajímavých programů (mapy pro GPS navigaci, kompas, výškoměr, programy pro záznam trasy, předpověď počasí, cestovní průvodce, slovníky atd.).
Dosud byla ale problémem zranitelnost samotného – ehm – telefonu. Vy byste si troufli vyrazit na skály se zařízením křehkým jako křišťál z Baccaratu?
Ochrana před vodou i prachem
Společnost LifeProof našla způsob, jak udělat z iPhonu multifunkční outdoorové zařízení díky pouzdru, které ochrání aparát před vodou, prachem, pískem i pádem z výšky do dvou metrů (americká firma vyrábí odolné příslušenství pro iPhone 4 a 5, iPad, iPad mini a Samsung Galaxy SIII). Pravda je, že její výrobky oceníte spíše při jednodenních výletech než na dlouhých trecích, což je dáno bídnou výdrží iphonové baterie.
Testovali jsme obal pro iPhone 5. A nutno přiznat, že počátek testu provázely obavy o přežití služebního zařízení. Veškerý strach však zmizel v redakční kuchyňce. Výrobce totiž v návodu nařizuje vložit do pouzdra pouze papírek a na dvě hodiny ho ponořit do vody. Dopadlo to výborně, papírek byl sušší než britský humor a nenašel se žádný důvod, proč nevzít telefon na ostrý test do skotských hor.
Černá spása
Samotné pouzdro se skládá ze tří částí – dvou krytů (pro přední a zadní část) a šroubovacího uzávěru, který chrání vstup pro sluchátkový jack (speciální prodlužovací adaptér pro sluchátka je součástí balení). Po obvodu telefon lemuje tvrdá černá guma, jež chrání cenný obsah před nárazy. Na levé straně z ní vystupují tři tlačítka pro ovládání hlasitosti a na horní části pak tlačítko on/off. I přes korpulentní vzhled nebyl s ovládáním jediný problém. Ve spodní části se nachází zmiňovaný šroubovací uzávěr na sluchátka a dále port pro nabíječku. Ten je ukrytý pod záklopkou, iPhone tedy ani v případě nabíjení není potřeba vyjímat z pouzdra.
Skepsi v nás vyvolávaly průhledné části pouzdra, tedy kryty displeje a fotoaparátu s bleskem. Zpětně se výrobci klaníme a omlouváme. Pouzdro neubírá dotykovému displeji nic na jeho ovladatelnosti, dokonce i hry, které jsou náročné na jemnou motoriku, bylo možné perfektně ovládat. A foťák? Rozdíl mezi fotografií přes pouzdro a bez něj nebyl vůbec patrný.
Suma sumárum, pouzdro LifeProof nám umožnilo používat iPhone ve skotských horách bez obav z jeho zničení. Vynesli jsme ho na mlžný vrchol Ben Nevis a ponořili do jezera Loch Ness (výrobce slibuje vodotěsnost až do 2m hloubky). I potom všem se ale těžko hledají negativa, jediným minusem snad může být cena, která se pohybuje okolo dvou tisíc korun. Když ale spočítáte, na kolik vás přijde GPS navigace, foťák, kompas…, zjistíte, že se obal LifeProof zkrátka vyplatí.
Držák na kolo
I ten jsme testovali. Jeho genialita spočívá v jednoduchosti. Pomocí jednoduché klipsny upnete držák na řídítka a nastavíte požadovaný úhel. Pokud chcete použít iPhone jako GPS navigaci, položíte ho vodorovně, pokud chcete natáčet, upevníte ho kolmo (tato možnost vám ušetří výdaje za populární GoPro kameru). iPhone upevníte pomocí jednoduché klipsny, a ač jsme se snažili sebevíc, během jízdy nevypadl. Nepohnul se ani držák na řídítkách. I tady platí, že se jen těžko dají najít nějaká negativa. Tím jediným je fakt, že držák na kolo nelze používat bez pouzdra LifeProof. |
Text a foto: Michal Včeliš
Napsat komentář