Keen Bryce – streetovky i trekovky v jednom

Před dvěma lety jsme v Outdooru psali o jedné české zvláštnosti: nikde jinde na světě nepotkáte v ulicích tolik lidí v trekových botách. Ale co když hledáte něco stylového, a přitom se nechcete vzdát terénních výhod?

Češi jsou obuví do terénu posedlí stejně jako plátěnými kalhotami typu Rejoice, městskými batůžky nebo outdoorovými bundami a péřovkami, ve kterých jsou klidně schopni jít i na obchodní jednání nebo do divadla. Na tenhle fenomén existují dva krajní názory. „Módní policajti“ tvrdí, že se neumíme oblékat, respektive přizpůsobovat styl prostředí, ve kterém se právě pohybujeme. Do města podle nich patří jen kožené polobotky, formální kalhoty, košile, kabát a diplomatka. Druhý názor říká, že funkčnost a pohodlí stojí nad všemi formálními škatulkami. Pokud jde o boty, podle podologů a ortopedů je to pravda. Asfalt a dlažba totiž při celodenním chození dokážou nohy „zrasovat“ stejně jako tatranský chodník.

Občas se objeví výrobek, který tyhle dvě znesvářené strany vtipně spojí. Keen už před lety přišel s takzvanou hybridní botou, která jde napříč styly. Příkladem jsou čistě městské kožené polobotky Portsmouth nebo Austin, vybavené stejnou ochranou prstů jako trekové sandály. Model Bryce tenhle koncept dotahuje ještě o kus dál. Stylově sice vychází ze streetové a skejtové městské „hip-hop“ módy, ale funkčně jsou to plnohodnotné lehké trekovky. Osobně mne skejtová móda neoslovuje a už vzhledem k věku se nepovažuju za „urban rebela“. Svým dospívajícím dětem rád koupím kožené tenisky, ale nápad vzít si je do hor bych jim rázně rozmluvil. Jejich nohy by na tenké podrážce dostaly neúměrně zabrat a při delším pochodu by se změnily v napuchlý tatarák.

Svůj „dědkovský“ názor teď ale budu muset opravit – vzhled boty Bryce klame. Neřiďme se designem, který kombinuje kůži s barevným vnitřkem a s křiklavou částí podrážky. To je čistě parádička, stejně jako výrazný žlutý trojúhelník s vykřičníkem na špičce.

Keen Bryce jistě nejsou boty do divadla, do baru, na promoci nebo na pohřeb. Určité společenské konvence je dobré dodržovat čistě proto, aby si člověk sám před sebou nepřipadal jako drn. Neuděláte si v nich ale ostudu v hospodě ani v práci (pokud nejste bankéř, právník neb krupiér). Pokud chodíte do práce pěšky nebo si v poledne jdete zaběhat, univerzálnější boty budete hledat jen těžko. Můžete v nich totiž dělat i to, co by vás ve streetovkách asi nenapadlo. Výrobce je předurčuje na cestování, horskou turistiku a volný čas. Asi bych se rozmýšlel vyrazit v Keen Bryce s těžkým batohem na týden přes Karpaty, ale to dělám jen párkrát za rok. Umím si je představit na lehčí přechod Brd nebo třeba na kolo.

Všimněme si tuhosti boty, kterou zajišťuje pevný kožený svršek. V jeho výběžcích nejsou dírky pro šněrovadla, ale očka. Na první pohled se může zdát, že to je nejslabší místo boty, které časem odejde jako první. Protože ale tuhle značku nosím už pár let, z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že očka vydrží. Nárt je seshora chráněn kusem kůže, který botu dále ztuží. V tom mu pomáhá i pevná gumová podrážka s protiskluzovými lamelami. Špička i pata jsou vyztužené, což zabraňuje případnému zranění prstů a okopání nártu.

Podešev je naopak měkčená pěnou, která tlumí krokové rázy. Díky tomu máte v Bryce pocit, že jdete v bačkorách, k čemuž přispívá i pro Keen typická rozšířená špička a také metatomická vložka. Pod tímto pojmem si představme klenutou „misku“ poskytující noze přesně spočítanou oporu (kdyby bylo opory příliš, oslaboval by se systém přirozeného pérování chodidla, který příroda vyvíjela miliony let). Podstatným detailem je, že vložku lze snadno vyndat a hodit do pračky.

Ocení to muži jako já s vrozenou nadměrnou potivostí, a tím i sklonem k zápachu nohou. Kde není kůže, tam najdete nylonovou síťku s pěnou. Snad vypadá fórově, ale ukrývá membránu, díky které jsou boty sice prodyšné, ale nepromokavé (pro drsnější klimatické a terénní podmínky můžete zvolit kotníčkovou variantu). Celkově má bota dostatečnou torzní stabilitu i v náročnějším terénu. Nejde o trekovku v tom smyslu, že by nohu pevně obemkla a spoutala – Bryce je dostatečně měkká i pro běžné chození v „městské divočině“. Noha se v ní může hýbat a není uškrcená. Příjemnou designovou zbytečností, kterou nejspíš nevyužijete, jsou závěsné smyčky na patách na sušení.

Text: Ivan Brezina

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


8 − šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>