Čelovka Gemini Olympia

Pokud v outdooru potřebujete zdroj světla, nejdřív byste se měli zamyslet, na co ho budete používat a jak.

Srdcem kanadské čelovky jsou tři LED zářiče s označením CREE XM-L U2, podle výrobce „nejúčinnější vysoce výkonné LED diody na trhu“. Přesné ověření tohoto tvrzení nebylo v našich silách, ale každopádně nedoporučujeme se do oslnivě bílého světla dívat. Zkusili jsme to za vás a je to bolestivé. K dispozici jsou tři přednastavené úrovně s výkonem 20, 60 a 100 %, ale uživatelsky si můžete vytvořit a uložit až deset osobních módů, nastavených v rozmezí 10 až 100 % výkonu. Lze také nadefinovat, v jakém pořadí se po sobě budou střídat. Čelovku si tak personalizujete přímo na svoje oblíbené outdoorové aktivity.

Zelené oko

Olympia se ovládá silikonovým vypínačem, umístěným na zadní straně reflektoru. Drobnou výtkou je, že to není ergonomicky příliš pohodlné (pokud máte čelovku na hlavě, musíte nepřirozeně vytočit dlaň) a že je třeba poměrně silný stisk (což může být problém v rukavicích). Nějaký čas proto trvá, než se s ovládáním sžijete. Po připojení napájení se vypínač rozzáří zeleně, což vám pomůže čelovku najít ve tmě. Krátkým stiskem postupně aktivujete tři přednastavené světelné módy, které dlouhým stiskem ukončíte. Pokud je čelovka vypnutá, dlouhým stiskem zapnete výstražné blikání. Velmi dlouhý stisk aktivuje mód uživatelského nastavení, který poznáte podle toho, že vypínač oranžově bliká.

Výrobce udává výkon 1 700 lumenů (aktuálně je k dostání i nový model s výkonem dokonce 2 100 lumenů). To je opravdu hodně, a to i ve srovnání s konkurencí. Respektive je třeba porovnávat porovnatelné. Tady máme v ruce čelovku určenou primárně na kolo, na noční lyžování, do jeskyní a pro další aktivity, kde je vysoký světelný výkon potřeba. S Olympií se tedy nemohou měřit čelovky pro treking, running nebo VHT, kde je prioritou lehkost. Pokud hledáte záložní zdroj světla, který byste s sebou mohli všude nosit v batohu pro případ potřeby, pořiďte si něco jiného. Olympia se uplatní tam, kde předem víte, že bude třeba opravdu hodně světla.

Daň za výkon

V životě i v outdooru je vždycky něco za něco. Tady jsou daní za vysoký výkon rozměry a hmotnost (i samotný výrobce čelovku označuje za „monstrum“). Olympia vám sice nezlomí krk, ale při delším nošení ji už na hlavě pocítíte. Výrobce na to myslel – kromě gumového lebečního pásu si čelovku můžete snadno nainstalovat i přímo na helmu (jakoukoli) nebo na řídítka.

Reflektor se dá jak sklápět nahoru a dolů, tak i vyklápět do stran. Vzhledem k určení čelovky příliš nepřekvapí, že jeho paprsek nelze zaostřovat a rozptylovat. Vyzařuje pod pevně daným úhlem 19 stupňů, což je pro většinu předpokládaných aktivit optimální. Světlo s relativně velkým rozptylem při nich ozařuje dostatečně široké zorné pole a ozařuje ho opravdu silně. Pro svícení úzkým paprskem do velké vzdálenosti Olympia prostě není určena – na to si kupte laserové ukazovátko.

V horku se nepřehřeje

I když černá čelovka vypadá, jako by byla vyrobena z plastu, jedná se o černě eloxovaný hliník. Pokud vám proto náhodou upadne, nic moc se nestane. Akumulátor je umístěn vzadu na hlavě a je přichycen objímkou na suchý zip. K dispozici máte i silnější záložní akumulátor, který by se už na hlavě nosil nepohodlně. S reflektorem je akumulátor propojen robustním banánkem, který slouží i jako hlavní vypínač v případě, že čelovku delší dobu nepoužíváte. Za zmínku stojí i termostat bránící přehřátí reflektoru v horkých podmínkách.

Verdikt? Kdo si Olympii koupí na noční procházky, bude mít zbytečně silnou „hračku“. Pro jízdu na kole je ale Olympia dobře vymyšlenou a výkonnou obdobou automobilového reflektoru.

OUTDOOR FAKTA: Jak je to s lumeny?

Lumen se přepočítává jako zářivost ve wattech, ale dřív se to vyjadřovalo jako svítivost jedné svíčky. Jenže svíček jsou různé druhy s různými knoty a různým voskem. A v tom byl před zavedením přesnějších wattů právě ten problém. Na Wikipedii se dočtete, že moderní svíčka hoří obvykle rychlostí 0,105 g/min a vytváří množství světla odpovídající zhruba jednomu lumenu. Klíčová slova jsou „obvykle“ a „zhruba“, protože přirovnání ke svíčce nemůže být nikdy zcela přesné. Testovaná čelovka na plný výkon zjednodušeně řečeno nahradí 1 700 svíček. Představte si, že byste je zapálené vezli na hlavě…

Text a foto: Ivan Brezina

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× dva = 4

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>