Alternativy ke stanování

Jedete na více dní do přírody a nebaví vás pořád spát ve stanu? Tak čtěte dále, v tomto článku se dozvíte o různých možnostech spaní v přírodě a o výhodách každé z nich. v_3964_3964_main

Oblíbenou alternativou ke stanování je využití tzv. žďáráku. Žďárského bivakovací vak  na první pohled připomíná spacák. Je vyroben z nepromokavého materiálu a vkládá se do něj spací pytel i karimatka. Jeho hlavní výhodou je nízká hmotnost, skladnost a použitelnost prakticky vždy a všude. Zatímco stan obvykle váží okolo 3 kg, hmotnost žďáráku se pohybuje okolo 0,5 kg. Nevýhodou oproti stanu je zde nemožnost uložení batohu dovnitř. Ve velké míře můžete na bivakovací pytle narazit u příslušníků armády. Ti si nemohou dovolit tahat neskladný stan, který je mnohdy po postavení nápadný. A pokud je něco dost dobré pro vojáky, pak to bude dobré i pro outdoorové nadšence.

armed 1

Druhou alternativou ke stanu jsou celty. Využijete je nejen jako nouzový přístřešek, ale také jako pláštěnku apod. U nás v ARMEDu si můžete vybrat z ultralehkých polyethylenových plachet či klasických vojenských celt v maskovacím provedení, které lze použít i pro překrytí a následné zamaskování vybavení. Zatímco stan je víceméně uzavřený prostor a proto se v něm na sluníčku rychle ohřeje vzduch, u celty nic takového nehrozí.

Nespěte na tvrdé zemi

Co se týče karimatek, nejpraktičtější se ukázala být klasická pěnová karimatka. Ta je obvykle rolovací, velké oblibě se však těší také skládací model používaný německými vojáky. Oproti nafukovacím i samonafukovacím typům je výrazně odolnější, levnější a mnohdy i lehčí. Můžete si na ni lehnout i k ohni a nemusíte mít strach z propálení uhlíkem. Právě z důvodu vyšší odolnosti jsou pěnové karimatky používány ve všech armádách světa, kde si nemohou dovolit výrobky náchylné na proražení.


Převratná novinka
na poli karimatek jsou výrobky od firmy Klymit. Ta přinesla na trh nafukovací karimatky „Static V“ s tloušťkou 6,5 cm, které váží cca 520 g a po sbalení mají velikost litrové lahve Nalgene. Tyto modely si můžete vybrat v barvách od pískové přes zelenou až po maskovací provedení. Alternativní model pro nouzové přespání je Inertia X Frame s hmotností pouhých 300 gramů.

armed 2

Buďte nad věcí


V džungli
se spánek na zemi příliš nedoporučuje z důvodu přítomnosti jedovatých bezobratlovců a hadů. Pokud tedy míříte do takovéto oblasti, nezapomeňte si přibalit houpací síť. Tím se dostanete mimo dosah nebezpečné fauny a navíc se pohodlně vyspíte bez otlačenin od všudypřítomných kořenů. U nás v nabídce naleznete krom klasických houpacích sítí také hamaky používané příslušníky britské armády.

Armed.cz je největší internetový armyshop v ČR. V našem sortimentu naleznete kvalitní vojenské a outdoor vybavení. Ať už sháníte nůž, doplňky ke zbrani, taktické oblečení či potřeby pro přežití v divočině, u nás si jistě vyberete. Máme pobočku v Praze a ve Vyškově, kde vám rádi vše předvedeme a poradíme vám s výběrem. Obě prodejny lze rovněž využít jako výdejní místo pro osobní odběr. Platba kartou je zde samozřejmostí.

Text a foto: PR

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


2 + osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>