Navštivte zarostlý chrám, který byl stovky let ukrytý v džungli

Když v lednu 1860 francouzský cestovatel Henri Mouhot dorazil k ruinám kambodžského chrámu Angkor, zapsal si do notesu: Je to velkolepější než cokoliv, co nám zanechali staří Řekové a Římané. v_835_835_kambodza_2

Desítky chrámů ztracených stovky let v džungli ho natolik fascinovaly, že tu strávil tři týdny. Satelity později odhalily, že šlo o největší předindustriální město světa. V devátém až patnáctém století se Angkor rozkládal na území více než tisíce čtverečních kilometrů a žil zde milion lidí.

Bojovnice v šortkách

V Mouhotových stopách dnes kráčejí tisíce turistů. Jak to tu vypadalo v době jeho objevu, už ale mohou spatřit jen na jediném místě. Když totiž na konci 19. století začali francouzští archeologové ruiny zkoumat, vysekali vegetaci, kterou místo za stovky let zarostlo. Mohutné banánové stromy, plazící se liány a trnité keře z piety ponechali jen na rozlehlých nádvořích chrámu Ta Prohm.

Někteří návštěvníci si tohle místo spojují hlavně s obskurní postavou Lary Croft. Právě tady se totiž v roce 2001 natáčely klíčové scény z filmu Tomb Raider.

Že romantická klišé někdy bývají pravdivá, vás přesvědčí mnohatunové kamenné bloky, kterými se prodírají kořeny připomínající nestvůrné hady. Vegetace, jež stavby kdysi roztrhala, se postupem času stala jejich součástí a dnes je drží pohromadě. Celé hodiny tu můžete bloudit mezi napůl zřícenými zdmi a sály s propadlými stropy a meditovat o tom, jak pošetilá je lidská snaha něčím se v tomto nestálém světě zachytit a zanechat dílo, které by nás přežilo.

kambodza_1

Kde se tu vzal?

Mnoho let nikdo netušil, kdo a kdy Ta Prohm postavil. Historickou hádanku rozluštil až nález kamenné stély, na níž si to archeologové přečetli stejně pohodlně jako v turistickém průvodci. V roce 1186 se král Džajavarmán VII. rozhodl vybudovat impozantní chrámový komplex v duchu mahájánového buddhismu, při kterém by fungovala i náboženská univerzita. Stalo se. Jen o pár let později tu stála Rádžavihára, „Královský chrám“, jehož hlavním božstvem byla Prádžnaparamitá, personifikovaná Moudrost.

Nápis na stéle odhalil, že šlo o celé náboženské město s desítkami svatyní, knihoven a rituálních tanečních sálů. Trvale tu žilo 12 500 mnichů a kněžích, o jejichž zabezpečení se staralo 80 000 obyvatel okolních vesnic.

Nechcete tu potkat skoro stejný počet zevlounů? Navštivte Ta Prohm za rozbřesku nebo za soumraku. Většina turistických autobusů sem zajíždí kolem poledne, aby se jejich změkčilí pasažéři mohli pod stromy schovat před palčivými slunečními paprsky. Někdejší spirituální svatyně jako by se změnila v obrovský slunečník…

kambodza_2

DOPRAVA

Jen pár kilometrů od chrámového komplexu Angkor leží městečko Siem Reap, kde je mezinárodní letiště. Můžete se sem ale dostat i dvěma trochu dobrodružnějšími způsoby: buď lodí z kambodžského hlavního města Phnompenh (nejdřív po Mekongu, pak po jezeře Tonlé Sap), anebo přímým autobusem ze známého batůžkářského „ghetta“ na ulici Khao San v thajském Bangkoku. Ze Siem Reap pak k chrámu. Ta Prohm dojedete za pár dolarů motorikšou, kterou si snadno najmete přes hotelovou recepci.

Text a foto: Ivan Brezina