Tři cesty do Gruzie

Jižní svahy Kavkazu doslova přetékají nádhernými horami a prastarými křesťanskými kláštery. Nehledě na tradiční kavkazskou pohostinnost. Nechcete tam letět? Známe tři romantičtější možnosti! shutterstock_148065539

 

A. Západní cesta

Vede přes hraniční přechod Kemalpasa/Sarpi ležící na pobřeží Černého moře nedaleko gruzínského města Batumi.

A.1) Nejjednodušší, nejrychlejší a nejdražší variantou cesty z Turecka přes tento přechod je přímá autobusová linka do Tbilisi. Odjíždí několikrát týdně z mezinárodního istanbulského autobusáku Uluslararasi Otogar. Za lístek zaplatíte asi 50 eur, cesta trvá čtyřiadvacet až třicet hodin. Druhá přímá linka, odjíždějící ze stejného nádraží cca dvakrát týdně, jezdí z Istanbulu po trase Samsun, Rize, Trabzon, Batumi, Tbilisi a Sadakhlo do arménské metropole Jerevanu. Cena lístku je obdobná. Obě linky vyjíždějí paralelně také z menšího autobusáku Emniyet Garaji v istanbulské čtvrti Aksaray (ulice Kücük Langa Caddesi, asi pět set metrů jižně od stanice metra Yusufpasa). Provozují je firmy Metro a Mahmutoglu.

A.2) Pokud chcete do Gruzie cestovat levněji a zajímavěji s několika přestupy, máte na výběr řadu variant. Vaším prvním cílem je v tom případě turecké přístavní město Trabzon (Trapezunt), ležící na pobřeží Černého moře. Možnosti, jak se tam z Istanbulu dostat, jsou dvě:

a) Autostop, který v Turecku funguje velmi dobře.

b) Přímý autobus, kterým trvá cesta do Trabzonu zhruba dvacet hodin. Jízdenka stojí cca 20–30 USD.

Jak dál?

Varianty cesty z Trabzonu přes gruzínskou hranici jsou následující:

1) Přímé autobusy do Batumi a případně až do Tbilisi, kterých jezdí každý den několik.

2) Levněji se dá do Gruzie dojet s několika přestupy. V tom případě vás z Trabzonu nejprve čeká cesta do tureckého příhraničního města Hopy (Hopa), které leží na břehu Černého moře. Použijte k ní autobus nebo dolmuš (hromadné taxi). Z Hopy pak jezdí za cca 1 USD autobus na nedaleký turecko-gruzínský hraniční přechod Kemalpasa/Sarpi, ležící už nedaleko Batumi. Jak se z něj dostat dál?

a) Přímo z přechodu se můžete vypravit do Tbilisi. V pořadí podle ceny je nejlevnější autostop, přímý minibus nebo taxík (cca 10–30 USD v závislosti na umění smlouvat).

b) Nebo můžete ze Sarpi jet taxíkem (cca 10 USD), případně i maršrutkou (cca 1 USD) do Batumi, kde se opět naskýtají různé možnosti:

b.1) Přímý noční vlak (denně) z Batumi do Tbilisi za 11–20 USD (plackartnyj/ljuks). Často ale bývá vyprodaný.

b.2) Každý den navečer jezdí z Batumi přímé busy do Tbilisi za cca 3,5–5 USD.

 

B. Východní cesta

Druhou alternativou je vydat se do Gruzie z vnitrozemí severovýchodního Turecka přes turecko-gruzínský přechod Posof, známý i jako Eminbej nebo Türkgözü. Tato varianta je ale administrativně a logisticky mnohem náročnější.

Nejdřív se musíte dostat do města Kars u arménských hranic, kam z Istanbulu dojedete třeba busem s přestupem v Ankaře. Koleje z Karsu míří na železniční přechod Dogu Kapi a do arménského města Gjumri (dříve Leninakan). Tento přechod ale funguje jen pro občany obou sousedních zemí. Vy proto z Karsu jeďte dolmušem zhruba za cca 3 USD (asi tři hodiny) do městečka Posof na severu u gruzínských hranic. Na hraniční přechod Eminbej (Türkgözü) je to z Posofu jen pár kilometrů, jedinou možností dopravy je ale taxík v ceně zhruba 10 USD. Řidiči někdy chtějí i 20 eur, takže tvrdě smlouvejte.

Na přechodu pak sednete do autobusu do gruzínského města Achalciche (Achalkichi, Akhaltsikhe). Jinak vás sem čeká cesta stopem nebo taxíkem až za 15 eur. Cesta do Achalciche trvá asi hodinu a do Tbilisi odtud jezdí přímé autobusy a vlaky za cca 3–5 USD.

 

C. Moře

Třetí variantou cesty přes turecko-gruzínskou hranici jsou trajekty po Černém moři. Z Trabzonu jezdí osobní lodi do gruzínského přístavu Batumi a podle neověřených informací je v provozu snad i přímá lodní linka z Istanbulu do Batumi.

 

A nakonec pár praktičností. S Tureckem máme bezvízový styk. Ani gruzínské vízum potřebovat nebudete, vízová povinnost byla pro Čechy zrušena v červnu 2005. V zemi se můžete zdržet až 90 dnů. Českou ambasádu najdete v Tbilisi na adrese Chavchavadze Ave., 37-block VI, tel. +995 322 916 740–43, +995 599 547 173 (nouzová linka), e-mail tbilisi@embassy.mzv.cz, czechembassy@gol.ge.

Text: Ivan Brezina

Foto: Shutterstock

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


8 + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>