TEST: Patagonia Black Hole 32 L – tak trochu jiný batoh

Batoh je zavazadlo prověřené staletími, nebo spíš tisíciletími. Co se na něm ještě dá vymyslet nového? Výrobci si hrají hlavně s nosným systémem, do kterého integrují nejrůznější tlumiče nárazů, rozkladače hmotnosti nákladu a další udělátka. Americká firma Patagonia se v řadě Black hole vydala přesně opačným směrem – k maximální jednoduchosti a funkčnosti. 1

Účelný minimalismus

Název batohu (“Černá díra”) asociuje zavazadlo, ve kterém váš náklad zmizí tak rychle, že o něm nebudete vědět. A přesně tohle se konstruktérům povedlo. Black Hole je v zásadě hlavně obdélníkový pytel na zipy v kratší a delší straně. Pohodlnější a rychlejší přístup nevymyslíte. Schovat něco do batohu nebo to vyndat trvá nejdéle tři vteřiny. Horní část pak jen přehnete dolů a upevníte popruhy. Nic jednoduššího neexistuje. Není bez zajímavosti, že batohy podobné konstrukce používají cyklomessengeři – tedy poslíčci, kteří se pyšní nejrychlejším doručováním zásilek po městě.

5

Daní za rychlý přístup k obsahu (a tedy jednoduché konstrukci) je jistá slabina nosného systému. Najdete tu sice bederní i hrudní pás, ale batoh nemá žádné vzpěry – pokud nepočítáme zádový panel z předtvarované pěny, díky jejímž kanálkům se nepotí záda. Absence vzpěr ale není mínus, protože Black Hole není určen pro přepravu těžkých nákladů. Je to dostatečně velký (32 l) a všestranný batoh na jednodenní výlety, na přenášení lezeckého materiálu nebo na pochůzky po městě. K tomuto účelu je ostatně vybaven i vnitřní polstrovanou kapsou na notebook. Pak už má ale jen přední kapsu na svislý zip a to je všechno. Jeden velký prostor na náklad a jeden menší prostor na doklady, klíče a mobil – nic víc nepotřebujete.

3

4

Odolá i silnému dešti

Díky maximální jednoduchosti je Black Hole oproti srovnatelným batohům výrazně lehčí (jen 850 g). Dalším plusem je materiál – polyester s ripstop úpravou potažený zátěrem z TPU laminátu. Vzdáleně připomíná koženku a voda po něm stéká jako po igelitu. Už proto je tenhle batoh ideálním zavadadlem na notebook. Patřím mezi ortodoxní pražské “chodiče” a na podzim jsem s ním absolvoval několik dlouhých pochůzek v poměrně hustém dešti. Voda nikdy nepronikla dovnitř.

2

Sečteno podtrženo je Black Hole všestranný a odolný batoh, se kterým jako bonus získáte i lehce alternativní vzhled (k dostání je v několika barvách). Pořiďte si ho, pokud chcete vyčnívat z davu – v horách i ve městě.

Více Instagram: @patagoniaprague

Text: Ivan Brezina | Foto: František Petrák