TEST: Montura Yaru GTX. Boty na trek, technické trasy i ferraty

Hledáte univerzální sportovní boty, ovšem s případnou specializací na technické trasy a ferraty? Pak by tohle mohla být vaše volba. DSC_0883

Boty Yaru na první pohled zaujmou barevnou kombinací černé a žluté. V přírodě je to výstražné zbarvení, kterým jedovatí živočichové svému okolí sdělují: „Dej si na mne pozor!“ (V Česku to platí třeba pro vosu nebo mloka skvrnitého.) U bot je to hlavně designový prvek, ale jistá spojitost tu přece jen je. Model Yaru byl podle výrobce navržen pro horské záchranné týmy a horské průvodce, tedy pro uživatele, kteří „vybočují z davu“.

Kolem dokola

Že jde o boty do náročného terénu, naznačuje už gumová obsádka, vedená kolem dokola podél celého nártu. Pata je zpevněna 3D strukturovaným materiálem. Na svršku boty, který je vyroben z voděodolné semišové kůže kombinované se syntetickým materiálem, si všimneme různě silných zón, což zlepšuje mechanické a torzní vlastnosti boty. Výrobce to označuje jako „adaptivní Multi Link systém“ a uvádí, že by měl chránit nohu před nárazy, zaručovat vysoký stupeň tlumení nárazů a zvyšovat celkový komfort boty.

Při běžném nošení se těžko zkoumá rozdíl oproti obyčejné nízké trekovce, protože „celkový komfort“ bude vždy nutně subjektivní. Shrňme ale, že Yaru je velmi pohodlná bota. Nikde netlačí a noha v ní nebolí ani po celodenní ostré chůzi. Přispívá k tomu i mezipodešev s EVA pěnou pro tlumení nárazů.

Promyšlená asymetrie

Šněrování je svedeno až do špičky a v polovině je fixační spona. „Dvojitý rychloupínací systém šněrování pochází z řady Mountain Super Vertigo GTX,” uvádí k tomu výrobce. Podstatnější ale je, že tím vznikají dvě zóny, ve kterých si můžete zvolit různou úroveň utažení tkaniček. Zvyšuje to varianty fixace nohy v botě, což umožňuje třeba ulevit ortopedicky problémovým partiím nebo zajistit lepší citlivost chodidla v extrémnějším terénu.

Spona, která rozděluje šněrování na dvě části.

Spona, která rozděluje šněrování na dvě části.

Bota je vybavena membránou Gore-Tex Extended Comfort, což je technologie určená pro mírné a teplejší podmínky, tedy právě pro nadcházející léto. „Je skvělá pro intenzivnější aktivity a každodenní nošení,“ můžete se dočíst. „Hodí se pro použití venku i vevnitř, pro časté změny prostředí, stání i chůzi, práci i volný čas.“ Tomu odpovídá i konstrukce boty zabraňující průniku vody co možná nejvýše. Klasický jazyk tu nenajdete, nahrazuje ho asymetrická chlopeň, která se rozevírá jen k jedné straně. Tkanička ji stiskne shora, takže se případná vlhkost do boty dostane jen kolem horního okraje.

Asymetrická chlopeň, která nahrazuje klasický jazyk

Asymetrická chlopeň, která nahrazuje klasický jazyk

Do všech terénů

Výrobce botu předurčuje hlavně pro technické trasy a ferraty. Zřejmě i proto je vybavena speciální podrážkou Megagrip od renomované italské firmy Vibram. Tato podrážka je určena nejen pro trekking, hiking a backpacking, ale i pro multisportovní aktivity (třeba canyoning, horské kolo nebo skate-board). Zjednodušeně řečeno tedy pro všechny terény a všechny podmínky. U boty Yaru je Megagrip na patě doplněn speciální zónou pro maximální přilnavost při lezení.

Podrážka Megagrip od Vibramu

Podrážka Megagrip od Vibramu

Výsledkem je podle mého názoru velmi povedená univerzální lehká sportovní bota. Nehodí se snad jen pro běh, na který je zbytečně tuhá. Speciální vlastnosti a výbava jsou v Yaru „schovány“ tak, že sice neruší, ale pro zájemce o lezení jsou vždy po ruce. Nebo spíš po noze…

Text a foto: Matěj Soukup