TEST Lamax X8 Electra: Zachyťte adrenalinové zážitky

Akční kamera slibuje vynikající výkon za velmi rozumnou cenu. Splní slib? shutterstock_267704918

Když splouváte divokou řeku, sjíždíte na kole strmý svah nebo na lyžích kličkujete ve volném terénu, zažíváte pocit odtržení od reality. Nezáleží na tom, jestli na vás pod kopcem čekají dluhy, naštvaná tchyně, nebo nedořešené rozvodové řízení. V tu chvíli se prostě soustředíte jen na nejbližší kámen, kterému se musíte vyhnout.

kamera 2Právě v tom je nejen největší krása adrenalinových sportů, ale i jejich největší úskalí. Co si z jízdy pamatujete kromě euforie? Víte vůbec, že jste vpravo minuli vodopád? Že ta skála vlevo stála minimálně za krátký pohled?

To je také jeden z důvodů, proč stoupá obliba akčních kamer, které vám zážitek z jízdy kdykoliv připomenou. Špičkové technologie jsou čím dál dostupnější, takže dnes na trhu najdete velmi zajímavé kamery za ceny nepřesahující pět tisíc korun. Jednou z nich je i model Lamax X8 Electra, který si můžete pořídit za 3 490 Kč. Přitom má disponovat stejnými parametry, kterými se chlubí produkty z daleko vyšší cenové kategorie. Jak dopadl v našem testu?

Kamera jako lego

První, co po otevření krabice upoutalo naši pozornost, paradoxně nebyla kamera, ale spousta příslušenství. V balení bylo součástek, jako bychom si koupili lego (24 kusů). Kamera je totiž dodávána s celou řadou držáků, díky nimž ji upevníte kamkoli: na příď lodi, na řídítka kola, na lyžařskou helmu, na oblečení… Jen příslušenství samo o sobě má cenu několika stokorun, které byste u jiných kamer museli zaplatit navíc. Za zmínku stojí i náhradní baterie, která je u Lamaxu vyměnitelná. U akčních kamer to jinak není standardem.

kamera

S kamerou dostáváte i ochranné pouzdro. Je pravdou, že by bez něj postrádala outdoorový smysl, ale takhle získáváte nerozbitnou schránku. Víme, o čem píšeme – nechtěně jsme ji prověřili při pádu na lyžích i na kole. Přežila bez viditelných šrámů. Výrobce slibuje i vodotěsnost do třiceti metrů. Do takové hloubky jsme se sice s kamerou nedostali, ale potápění v bazénu zvládla bez problémů.

Kvalita zejména ve Full HD

A teď už k tomu nejdůležitějšímu, k technickým parametrům. Na obalu se dočtete, že kamera disponuje rozlišením 4K při 10 snímcích za sekundu. Nutno však dodat, že se nejedná o nativní rozlišení. I tak snese obraz velmi přísná měřítka hodnocení. Vzhledem k 10 fps se režim hodí spíše pro statické záběry.

Výrazně vyšší kvality dosahuje záznam ve Full HD rozlišení, při kterém už je video v nativním rozlišení. Kamera odvádí velmi dobrou práci co do kvality obrazu a při 60 snímcích za vteřinu i plynulosti videa. K použití tedy doporučujeme zejména tento režim. O jeho kvalitě se můžete přesvědčit v tomto videu…

Pokud se rozhodnete přepnout do HD záznamu, začne kamera natáčet ve 120 snímcích za vteřinu, z čehož už lze udělat i kvalitní zpomalené video.

Pokud se týká fotografií, umí kamera vytvořit snímek s rozlišením až 12 Mpx. I toho je ale dosaženo umělým dopočtem, a tak se fotky příliš nehodí třeba pro výřez detailů. To je i naše jediná výtka. Fotit můžete také v osmi- a čtyřmegapixelové kvalitě. A nutno uznat, že kvalita všech uvedených režimů je v daném poměru cena/výkon špičková.

Snímek pořízený kamerou v rozlišení 12 MPx

Snímek pořízený kamerou v rozlišení 12 MPx

Propojte kameru s telefonem

Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní, takže si s ním poradíte, aniž byste otevřeli manuál. Usnadňuje ho 1,5“ LCD displej, díky němuž vidíte, jak se pohybujete v menu. Spatříte i vyfocené fotky a natočená videa. Díky ovládání u nás Lamax získává body navíc, protože i v tomto případě platí, že displej není u akčních kamer v této cenové hladině standardem.

Kamera disponuje čtyřmi ovládacími tlačítky. Přední slouží k zapínání a přepínání režimů, horní funguje jako spoušť a vpravo jsou tlačítka pro pohyb v menu (a také zapínání wifi). Kameru si totiž můžete pomocí aplikace propojit s chytrým telefonem a ovládat ji přes něj. Díky tomu pořídíte zajímavé záběry, když kameru přichytíte třeba na dron nebo na medvěda.

Na druhé straně se nacházejí sloty pro připojení Lamaxu k počítači a pro micro SD kartu, na kterou se zaznamenávají data.

Kamera do auta

Pokud zrovna nebudete sjíždět řeku, můžete Lamax použít i jako autokameru. Disponuje totiž funkcí cyklického nahrávání, takže se nejstarší záznamy začínají automaticky přepisovat. V parkovacím režimu kamera pohlídá, jestli se do vašeho auta nesnaží dostat zloděj. Automaticky spustí nahrávání v momentě, kdy se v jejím zorném poli objeví pohyb. Integrovaný G-senzor v případě nehody automaticky uzamkne pořízené záběry.

Skvělá investice

Nebudeme zastírat, že bychom na trhu našli outdoorové kamery, které zvládnou vytvořit kvalitnější fotografie a natočit hezčí videa. Ale pozor – ne v této cenové kategorii. Když uvážíme, že kamera s veškerým příslušenstvím stojí přibližně tři a půl tisíce korun, je to skvělá investice.

Technické parametry

Rozlišení videa: 4K/10 fps, 2,7K/15 fps, 2K/30 fps, 1080p/60 fps, 720p/120 fps
Fotografie: 12 Mpx
Úhel záběru: 170°
Rozměry bez pouzdra: 59 x 41 x 24 mm
Rozměry s pouzdrem: 72 x 70 x 39 mm
Hmotnost s pouzdrem: 118 g
Funkce: LCD, wifi, cyklické natáčení, časosběrné video, g-senzor, české menu


Přímé srovnání se staršími generacemi

Video z kamery Lamax X7 Mira

Video z kamery Lamax X6 Action

Text: Petr Černý | Foto: Jaroslav Lichý, Shutterstock