Test kamery Xiaomi Yi 4K+: Jak zachytit adrenalinové zážitky?

Když sjíždíte na kole strmý svah nebo běžíte horami, soustředíte se jen na výkon a na okolí. Nemáte čas řešit nastavení uzávěrky foťáku nebo vymýšlet nejhezčí úhel záběru. Neopakovatelné zážitky byste ale rádi měli zaznamenány navždy, k čemuž slouží akční kamery. IMG_0251

Dobrá akční kamera by měla vše zvládnout za vás, a navíc i vydržet víc než vy. To by nešlo bez vodotěsnosti, a proto je kamera Xiaomi Yi 4K+ dodávána s pouzdrem. Je to logické řešení – v řadě případů vodotěsnost zas tak moc nepotřebujete, respektive ji oželíte v zájmu jednoduššího ovládání. Pouzdro tedy nasadíte až ve chvíli, kdy vyplouváte na divokou vodu, jdete šnorchlovat nebo se prostě jen na kole nebo na treku hustě rozprší.

Popis: oči a srdce

Očima kamery Xiaomi Yi 4K+ je obrazový senzorem IMX377 Sony a jejím srdcem procesor Ambarella H2 s extrémně nízkou spotřebou energie. Objektiv má světelnost f/2,8 a zorné pole 155°. Na levém boku najdete microUSB konektor chráněný gumovou krytkou. Na spodní straně je stativ na závit, slot paměťové karty (samozřejmě opět pod krytkou) a místo pro baterii s kapacitou 1400 mAh. Díky ní můžete na jedno nabití nahrávat až dvě hodiny videa.

Na horní straně najdete ovládací tlačítko, dvojici mikrofonů (zvuk je díky nim prostorový), reproduktor a informační diodu. Hlavní způsob ovládání kamery je ovšem přes 2,19“ barevný dotykový displej na zadní straně. Před poškrábáním ho chrání tvrzené sklo Gorilla Glass, což by ale u kamer předurčených k nešetrnému zacházení mělo být samozřejmé.

IMG_0232

Rozumí vašemu hlasu

Zajímavá je možnost doplňkového ovládání kamery hlasovými povely. Co všechno můžete ovlivnit? Kromě rozlišení a počtu snímků za sekundu i ISO (citlivost), kvalitu videa, vyvážení bílé (a tedy barevné podání v různých světelných podmínkách), ostření a expozici.

Pro akční použití je důležitá elektronická stabilizace obrazu. Vysvětlovat to jistě netřeba – když třeba letíte na paraglidu, prostě se nemůžete nehýbat, aby nebyl obraz roztřesený. Kamera ke stabilizaci obrazu používá vestavěný gyroskop a akcelerometr.

Dynamika obrazu

Naprostá většina uživatelů si outdoorovou kameru nepořizuje jen kvůli fotkám. Nejčastěji využívanou funkcí je video. Chcete znovu prožít to, na co jste při samotném zážitku neměli čas, případně si to třeba i stokrát zopakovat. Někam padáte, něco padá na vás, někam se řítíte, pohlcuje vás divoká voda…

Xiaomi Yi 4K nabízí FullHD video s šedesáti snímky za sekundu a rozlišením až 4K při datovém toku až 120 Mbps. To je velmi slušné nejen technicky, ale i vizuálně. Záznam je naprosto plynulý a video má skvělou dynamiku (podle mého názoru jde o jeden z nejlepších videozáznamů mezi akčními kamerami vůbec). Blízké okolí kamery je velmi ostré, ale rozmazané nejsou ani vzdálenější objekty. Odpovídá i podání barev, a to už v automatickém nastavení (vyvážení bílé lze nastavit i ručně).

Jen mžik vteřiny

Pro rychlé akční sporty je u videa velmi výhodná funkce slow motion. Video jde díky ní až osmkrát zpomalit, což je skvělé. Představte si třeba skok na kole na singltreku. Je to jen mžik vteřiny, a vy si přitom chcete všimnout, jak to celé proběhlo a co jste přitom udělali dobře nebo špatně.

Verdikt? Za 8 490 Kč dostanete víc, než jste si přáli.

Více: https://www.beryko.cz/Xiaomi-Yi-4K-s-vodotesnym-pouzdrem-4K-Plus.html

OUTDOOR PLUS

Co se nám líbilo?

1. Formát RAW

Předchůdce aktuálního modelu kamery fotil jen do formátu komprimovaného JPG, což mu bylo v recenzích vytýkáno. Výrobce si to vzal k srdci a doplnil i o formát RAW, zachovávajícího maximum informací získaných snímačem fotoaparátu. Nedochází tak ke zbytečné ztrátě kvality snímků, které můžete následně mnohem lépe upravovat.

2. Kompatibilita a přenos dat

Kamera je dodávána s reverzibilním USB konektorem typu C, který dává maximální pohodlí, co se kompatibility týče. Bluetooth umožňuje spárování dálkové bezdrátové spouště. K dispozici i USB 3.0 pro rychlejší přenos dat a Live stream („živé vysílání”), díky kterému můžete svoje videa publikovat už během natáčení. Přes Wi-Fi můžete kameru propojit s mobilním telefonem a ihned stahovat a sdílet nahrávky. Mobilní aplikace také umožňuje sledovat nastavovat všechny parametry kamery.

Text a foto: Kamil Příhoda