Test kalhoty Direct Alpine Cruise: Funkčnost bez zbytečných parádiček

Co natáhnout na nohy v nadcházejícím létě? Pokud hledáte lehké univerzální kalhoty zajímavého materiálu, neměl by vám uniknout tenhle pružný všeuměl. celek (otvirak)

Základním parametrem každých kalhot je kvalita látky, což u těch outdoorových platí dvojnásob. Direct Alpine Cruise jsou ušity z materiálu elastické Cordury (s příměsí Lycry), která je z vnější strany hladká a z vnitřní má plastickou strukturu. Nejde o rip–stop mřížku, ale o okem skoro neznatelné „ďubky” (nebo jak to nazvat?), které látku zpevňují a zvyšují její vnitřní plochu. Logicky by se to mělo projevit lepším odvodem tělesné vlhkosti, ale vzhledem k letošnímu chladnému jaru jsem se nedostal do situace, kdy bych se v kalhotách v horku výrazněji zpotil. Látka je každopádně velmi tenká, takže s letním použitím kalhot jistě nebude problém.

Zároveň je ale látka i dostatečně větruodolná. Výrobce ji opatřil technologií Freshcool, což je repelent, který látku chrání před vlhkostí a špínou. Měl by vydržet celou řadu vyprání, což jsem ale logicky nezkoušel. Pokud myslíte zeleně, každopádně byste neměli přehlédnout, že kalhoty nejsou ošetřeny fluorkarbony.

Zenová jednoduchost

U materiálu stojí za zmínku dvě věci. Elastická Cordura je velmi pružná, což můžete zkusit jejím natažením mezi prsty. Sice vás kousek pustí, ale pak se zase sama vrátí zpátky. A zadruhé se díky lehkosti materiálu dají kalhoty zmačkat do miniaturního balíčku. Díky tomu je můžete mít všude po ruce, třeba jako zálohu, když začne foukat.

sbalene

Pokud jde o střih, jsou kalhoty maximálně jednoduché a účelné. Na přesném tvaru nenajdete žádné záložky, zbytečné švy ani parády – prostě esence kalhotovitosti, dovedená dlouhým vývojem k takřka zenové dokonalosti. Chybí dokonce i u outdoorových kalhot jinak běžné podšití kolen a sedací části pevnější látkou. Tady to není třeba – základní materiál je dost pevný. Jedinou výjimkou jsou anatomicky tvarovaná kolena, což je ale u technických kalhoty určených k více pohybovaným aktivitám zcela pochopitelné. I díky tomu Cruise tak dobře sednou na tělo.

Vrcholná horská série

Kalhoty mají dvě klasické kapsy na zip (dost hluboké na drobnosti) a na pravém boku jednu boční kapsu na zip. V pase jsou opatřeny klasickým poklopcem s drukem a stahovacím páskem s rychlosponou. Při bližším pohledu neuniknou velmi pevné švy s pečlivým entlováním, aby se netřepily.

Výrobce Cruise charakterizuje jako „lehké technické kalhoty pro univerzální použití (treking, horolezectví, turistika, kolo, město)”. Zároveň je zařazuje do řady Mountain Top Series, určené pro nejnáročnější aktivity v horských podmínkách, expedice a extrémní akce. Vyzkoušel jsem je proto na několika různorodých outdoorových podnicích. Jarní splutí Mastníku, trek slovenskými Bukovskými vrchy, kondiční cyklistika, několik celodenních výprav v Podkrkonoší, to všechno mi umožnilo vystavit je různorodým podmínkám.

kapsa

Jednadvacet variant

Asi nejlepším „vysvědčením” pro jakékoli kalhoty na ven paradoxně je, když o nich vlastně vůbec nevíte. Nikde vás neškrtí, netáhnou, neplandají, nedřou… A to se tady splnilo na jedničku. Díky promyšlené kombinaci střihu a materiálu jsem kalhoty Cruise ráno oblékl a večer svlékl, aniž bych si přes den všiml, že mám něco na sobě. Tělu se přizpůsobily doslova jako druhá kůže.

O dotaženosti a oblíbenosti modelu svědčí i fakt, že se vyrábí v řadě barevných variant a „klonů”. Na webu výrobce vám po zadání slova „cruise” do vyhledávače vyskočí 21 odkazů. Kalhoty můžete mít nejen dlouhé, ale i jako 3/4, kraťasy nebo v dámské verzi. Opravdu je tedy z čeho vybírat.

Více: www.directalpine.cz

Text a foto: Ivan Brezina