TEST: Haven Luminite. Batoh, který vymysleli cyklisté

Jezdíte na kole s malým trekovým batohem? Také jsem jezdil. „Proč bych si kupoval speciální cyklistický batoh?“ ptal jsem se. Haven Luminite mi dal spoustu odpovědí. V této mé vnitřní diskusi se stal drtivým argumentem. DSC_0259

I když to z názvu není poznat, Haven je ryze česká značka. Založena byla v roce 2005. Její sídlo byste našli v nenápadném rodinném domě v Sukoradech nedaleko Mladé Boleslavi. Právě tam se rodí výbava, která byla původně určena pro agresivnější bikové sporty, postupem času si ale našla cestu také k mírnějšímu cross country a cykloturistům.

Před rokem tu vymysleli také batoh Luminite. Už na první pohled jsem poznal, že nad ním v Havenu hodně přemýšleli. S každou další jízdou jsem pak nacházel nové detaily, které můj první dojem potvrzovaly.

lumi

Pro koho je batoh určen?

Objem batohu činí jedenáct litrů (+ dvoulitrový hydrovak), ideální je proto na jednodenní cyklistické výlety, při kterých s sebou berete kromě nezbytného cyklovybavení ještě pití, svačinu a jen pár kousků náhradního oblečení. Vzhledem k tomu, že disponuje hrudním i bederním pásem a na zádech skutečně skvěle drží, mohou po něm sáhnout cykloturisté stejně jako sjezdaři či vyznavači adrenalinových disciplín.

Je batoh pohodlný?

Detail zádové části

Detail zádové části

Dojmy z jízdy jsou veskrze pozitivní. I když jsem batoh pořádně napěchoval, perfektně seděl na zádech. Ramenní popruhy jsou patřičně široké a v dostatečném rozestupu, takže netlačí do ramenou ani neřežou za krkem. K pohodlí přispívá také propracovaná zádová část, na níž se nacházejí vodorovné panely, které zajišťují odvětrávání. Co se týče pohodlí, není batohu co vytknout.

Jak je batoh členěn?

První kapsa (nejblíže zádům) je určena na hydrovak, čemuž je také uzpůsobena její velikost. Otvor pro vývod hadičky se nachází uprostřed, takže leváci ani praváci nebudou trpět.

Druhá kapsa je největší. Bez problémů jsem do ní vměstnal oblečení při cestě do práce či jídlo na jednodenní vyjížďku. Ukrývá v sobě také polstrovanou kapsu na telefon či jiné křehké cennosti. Velikost kapsy je možné upravit dvěma popruhy v nižší bederní části a jedním popruhem v horní části. Proč jen jedním? Popruh na druhé straně batohu se totiž nachází až za touto kapsou, což je velmi chytré. Dovnitř se díky tomu dostanete, aniž byste museli klipsny otvírat, takže třeba i za jízdy.

Následuje malá kapsička na doklady či drobné.

Čtvrtá kapsa batohu je nekrytá. Stáhnout ji ale můžete dvěma popruhy. Využíval jsem ji pro předměty, které chci mít za jízdy po ruce, ať už je to třeba větrovka nebo mapa.

V poslední kapse, která je nejdál od zad, najdete šest přihrádek na nářadí, duši nebo jiné drobnosti, které nechcete pomíchat.

Jak vidíte, batoh počítá se vším. Pokud nebudete chtít převážet vodní meloun, najdete vhodnou přihrádku pro cokoliv.

Proč je batoh chytrý?

Haven Luminite je batoh od cyklistů pro cyklisty. Z každého detailu je znát, že jej vymýšleli lidé, kteří strávili v sedle hodně času. Tady je několik důkazů:

» Na levé spodní straně se nachází nenápadná drobná kapsička na pumpičku.
» Všimněte si na fotografiích dvou háčků po stranách. Na ně se upevňuje přilba, kterou pak následně sepnete kolem batohu.
» Na přezce hrudního pásu se nachází píšťalka. Naštěstí jsem ji nemusel během testu využít, slouží totiž pro případ nouze.
» Jak je z názvu modelu čitelné, batoh disponuje reflexními prvky. Nacházejí se na ramenních popruzích či na obvodu zadní kapsy.

DSC_0265

Jak funguje hydrovak?

Stručně řečeno: dobře. Výměnný náustek je sice trochu širší, ale vlastně to nevadí. Funguje na lehké skousnutí. Jinak hydrovak Microban nikde neprotéká, takže se nestalo, že bych měl mokré celé rameno. Výhodou je také velký plnící otvor, jímž se vodní rezervoár dobře čistí.

DSC_0268

Jsou nějaké výtky?

Při zapínání kapsy mi zůstal v ruce kus jezdce (držátko s logem Haven). Utrhl se, aniž bych kapsu příliš naplnil nebo za něj necitlivě zatáhl. S žádným jiným jezdcem se mi to ale nestalo, a to ani když jsem se k nim pak v rámci testování choval záměrně hrubě. Soudím tedy, že se jednalo spíše o jeden vadný kousek, nikoliv o problém modelu.

Jak batoh hodnotím?

Odhaduji, že autor batohu najezdil na kole desítky tisíc kilometrů. Pak si sedl ke stolu a napsal dlouhý seznam vlastností, kterými by měl jeho cyklistický batoh disponovat. A následně je všechny nacpal do modelu Haven Luminite. Za 1 490 korun (1 190 Kč bez hydrovaku) tak zákazník dostane skutečně velmi promyšlený výrobek.

Více o batohu najdete zde.

Text: Petr Černý | Foto: Joska Vrána