Test: dvě vrstvy oblečení Rab
“Peťana” Koska znáte třeba ze seriálu o Pacific Divide Trailu v tištěném Outdooru. Chodí dálkové treky a na www.nalehko.com nabízí ultralehké vybavení, které má osobně prověřeno z terénu. Skoro rok jsem teď nosil dva kousky, tvořící navzájem se doplňující ucelený systém (základní “base–layer” a zateplovací vrstvu). Vystavil jsem je velmi různorodým podmínkám: letnímu přechodu Velké Fatry, podzimnímu treku v okolí švédské Kiruny, zimnímu přechodu Malé Fatry na sněžnicích… Jaké jsem s tou kombinací udělal zkušenosti?
Triko Rab MeCo 120 (gramáž 160g)
MeCo je kombinací merino vlny (65%) a recyklovaného polyesteru s technologii Cocona (35%). Podle výrobce jsou k syntetice přidány částice aktivního uhlíku, získaného z odpadních skořápek kokosových ořechů. Díky nim mají vlákna až šestkrát větší povrch a navíc aktivně podporují odpařování vody. Částice nejsou jen na povrchu, ale v celém objemu vláken, takže se neoperou ani neodřou. Uhlík působí proti zápachu a zvyšuje přirozené antibakteriální vlastnosti merina.
Tohle tvrdí výrobce. Já dodávám, že lepší základní vrstvu jsem zatím neoblékl. Kdysi jsem začínal jezdit ven v bavlněných tričkách, začátkem 90. let přešel na syntetiku z moiry, pak přesedlal na čisté merino… Po desetiletích zkušeností s nejrůznějšími materiály “na tělo” ale MeCo předčí všechno, co jsem měl zatím na sobě. Důvodů je hned několik.
Tričko je zaprvé tak lehké a tenké, že ho na těle skoro necítíte. Je skrz něj vidět a proti světlu přes něj dokonce přečtete mapu nebo knížku. To mu ale nebrání vytvořit dokonalé mikroklima – vrstvičku ohřátého vzduchu přímo na kůži. V tom se uplatňuje dobře známá výhoda vlny merino, která díky extrémně tenkým vláknům nekouše ani na holém těle. Na zimním přechodu Malé Fatry na sněžnicích jsem postupně odkládal jednotlivé vrstvy, až jsem nakonec šel jen v tričku Rab Maco a vnější protivětrné ochraně v podobě GTX bundy. Tedy bez jakéhokoli zateplení. Je pravda, že jsem si “topil” extrémním tělesným výkonem a že nebyl mráz, ale i tak mne to překvapilo, že pro základní tepelnou izolaci je tohle tričko postačující.
Tři bonusy
Přídavek recyklovaného polyesteru poskytuje tričku hned tři bonusy. Zaprvé je to tvarová stálost. Ani po roce nošení a desítkách praní se tričko nevytahalo a neprověsilo. Moje tělo obepíná pořád stejně těsně, což je u spodní vrstvy z funkčního materiálu velmi důležité. Druhou výhodou 35 % syntetiky je větší mechanická odolnost materiálu, a tedy i delší životnost trička. Nijak jsem ho nešetřil a v létě ho v horách nosil jako jediné (svrchní) oblečení. Tričko tedy bylo vystaveno mechanickému namáhání a dření jak popruhy batohu, tak i bederákem a prsákem. Přežilo to naprosto bez úhony, pokud nepočítám mikroskopické žmolky. Ani po roce intenzivního užívání není v namáhaných partiích vidět žádné ztenčení materiálu, natož pak trhliny. Samotná merino vlna by tohle “nedala” – je přece jen choulostivá.
Třetím bonusem přídavku syntetiky je zrychlení odvodu tělesné vlhkosti. Merino vlna ho má už tak rychlý, ale tohle tričko z vás pot doslova pije. Když jsem s těžkým batohem “valil” do kopce nebo sprintoval na kole, často bylo mokré doslova “durch”. Přesto jsem necítil vlhkost a zimu, kterou si pamatuju z dávných dob bavlněných triček. A jakmile jsem se zastavil, Rab MeCo mi na těle za pár minut uschlo jen díky mému tělesnému teplu.
Tričko jsem si tak oblíbil, že ho teď v zimě nosím jako základní vrstvu i ve městě. Bavlnu bych musel měnit každý den, protože smrdí. U materiálu MeCo si ale často až po pár dnech vzpomenu, že bych se měl převléknout. A to fakt nejsem čuně…
Více zde
Na trhu je už i další generace triček z materiálu s názvem Merino+ - více informací
Pulover Rab AL Pull-on (gramáž 200 g)
Ke střihu se nedá říct nic moc extra – jednoduchá přetahovací mikina přes hlavu s dlouhým zipem, zakončeným parkovací “garáží”, aby vám jezdec nedřel bradu. Smyslem tohoto kousku je prostě jen poskytnout vám lehoučké zateplení. Váží jen 195 g, takže ho v batohu skoro neucítíte.
Zajímavý je ale materiál Polartec Power Dry, což už je čistá syntetika. Z vnější strany vypadá docela obyčejně, ale na vnitřní hebké straně má strukturu z malých čtverečků oddělených kanálky. To nejen snižuje hmotnost trička, ale především zvyšuje izolační vlastnosti. Je za tím banální středoškolská fyzika – nehřeje vlastní materiál oblečení, ale jím zachycený vzduch, který si “vytopíme” vlastním teplem. Čím víc vzduchu oblečení pojme, tím líp. A u materiálu Polartec Power Dry prostě někoho chytrého napadlo vytvořit na těle skořápku plnou vzduchu zachyceného v kanálcích. Jednoduchý trik, ale funguje. Mezi čtverečky je jen poloprůhledná síťka, která celý ten zázrak drží pohromadě. I proto je Polartec Power Dry tak exrémně prodyšný. Pot může volně odcházet síťkou.
Výsledkem je tepelně izolační vrstva, zdárně nahrazující klasickou fleecovou nebo powerstretchovou bundu, ale asi tak s poloviční hmotností. Pulover Rab AL Pull-on osobně nenosím při pohybu, na to je i teď v zimě příliš teplý. Jakmile se ale zastavím třeba na jídlo, natáhnu ho jako dodatečné zateplení. Výborně se mi osvědčil právě v kombinaci s tričkem Rab MeCo 120. Suchá kůže plus dvě oddělené vrstvy ohřátého vzduchu mi stačily i při teplotách kolem –10 C.
Celý komplet obou kousků oblečení dohromady skoro nic neváží. Tričko mám na sobě, pulover většinu času v pohotovostní kapse batohu. Na rozdíl od fleece bundy nezabírá skoro žádné místo, takže může být hned po ruce. Když je mi zima, přiobléknu se, pak se zase svléknu… Život je někdy docela jednoduchý.
Více informací zde